Gevrog Petrosyan venice
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանի համար անսպասելի չէր՝ «Իրավական ուղի» ՀԿ-ի կողմից հրապարակված Վենետիկի հանձնաժողովի արձանագրության բովանդակությունը:
«Անսպասելի չէր: Առավելևս երբ որ Սահմանադրությանը հակասող գործողությունների մասին մենք ահազանգել էինք դեռևս մի քանի ամիս առաջ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Պետական-իրավական հանձնաժողովի անդամ, իրավաբան Գևորգ Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ նստաշրջանի արձանագրությանը:
Արդարադատության համակարգը, ըստ նրա, ունի վերափոխման կարիք, բայց չպետք է գնալ հակասահմանադրական ճանապարով, իսկ թե՛ վեթինգը, որ պետք է արվեր Սահմանադրական փոփոխություններից հետո, և թե՛ դատարանների շրջափակումը չէին կարող մնալ առանց աձագանքի:
Արդարադատության համակարգը, իրավաբան պատգամավորի խոսքով, պետք է մաքրազարդել կոնկրետ հետքերով գնալով, իսկ դատավորները, որոնք վնասում են համակարգի հեղինակությունը, պետք է գնալ նրանց համակարգից մեկուսացնելու ճանապարհով: «Ոչ թե դատավորին պատժելու պատրվակով, ամբողջ համակարգը պարալիզացնել ու կանգնեցնել փաստի առջև»,- շեշտեց նա:
«Բարգավաճ Հայաստան»-ի պատգամավորն ասաց, որ անգամ, եթե եվրոպական կառույցներն էլ չարձագանքեին, չէր կարելի  դրված նպատակին հասնել օրենք խախտելով:
Մինչև դատական համարկարգը վեթինգի ենթարկելը, նրա համոզմամբ, պետք է այլ օղակներին անդրադառնալ. «Եվ՛ օրենսդիր, և՛ գործադիր և հետո նոր դատական մարմիններում, իրավապահ մարմիններում իրականացնել»: Ըստ նրա՝ «նույնիսկ վեթինգ կոչվածի քարոզիչները» լավ չեն պատկերացնում, թե ինչ է դա և որ այդպես էլ չհայտնվեց մեկը , որ հանրությանը մատչելի բացատրեր  անցումային արդարադատությունը և հիմնավորեր դրա անհրաժեշտությունը:
«Եվ ընդամենը վկայակոչել մի քանի երկրի փորձ, այդ թվում՝ ոչ առաջընթաց գրանցած պետություների փորձը, փորձել դա տեղայնացնել Հայաստանում առանց մեր տեղական առանձնահատկությունները հաշվի առնելու, չի կարող ցանկալի արդյունք տալ»,- ընդգծեց Պետրոսյանը: Ըստ նրա՝ պետք է հեռու մնալ մեր երկրում անհեռատես ձևով արհեստականորեն տեղայնացնելու սովորությոնից, ինչն արվում էր նախորդ իշխանությունների օրոք:
«Մենք այդպես էլ չհասկացանք՝ ինչ էր անցումային արդարադատությունը, որն էր դրա էությունը, Հայաստանում դրա տեղայնացման, դրա ներդրման նախադրյալները որոնք էին և ինչ շոշափելի արդյունք պետք է տար, այդ թվում՝ դրա բաղադրիչը կազմող վեթինգը: Եվ բավական է, որ ինչ-որ մի քանի հոգի գնան, դրսում ինչ-որ մի քանի տերմիններ սովորեն, գան-փորձեն իբրև թե զարգացում արձանագրեն»,- եզրափակեց Գևորգ Պետրոսյանը:

Gevrog Petrosyan venice
Даже пропагандисты так называемого веттинга как следует не представляют, что это такое: Геворг Петросян
Для депутата от фракции “Процветающая Армения” Геворга Петросяна не было удивительным содержание протокола Венецианской комиссии, опубликованное НПО “Правовой путь”.
«Не было неожиданным. Тем более, что о действиях, противоречащих Конституции мы говорили еще несколько месяцев назад»,- в беседе с “А1+” сказал депутат от фракции “Процветающая Армения”, член Государственно-правовой комиссии, юрист Геворг Петросян, обратившись к протоколу 119-й сессии Венецианской комиссии.
Система правосудия, по его мнению, нуждается в реформе, но не следует идти антиконституционным путем, а веттинг, который должен был быть произведен после Конституционных реформ, и блокада судов не могли остаться без реакции.
Систему правосудия, по словам депутата-юриста, нужно очистить идя по конкретным следам, а судьи, наносящие ущерб авторитету системы, нужно пойти путем изоляции их от системы. “А не под предлогом наказания судьи парализовать всю систему и встать перед фактом”, - подчеркнул он.
Депутат от “Процветающей Армении” сказал, что даже если б европейские структуры не отреагировали, нельзя было добиваться поставленной цели путем нарушения закона.
Прежде чем подвергнуть веттингу судебную систему, по его убеждению, нужно обратиться к другим звеньям. “И в законодательных, и в исполнительны, и только потом в судебных органах, правоохранительных органах осуществить”. По его словам “даже агитаторы так называемого веттинга” плохо представляют, что это такое, и так и не появился тот, кто доступно объяснил бы обществу переходное правосудие и обосновал бы его необходимость.
«И всего лишь ссылаясь на опыт нескольких стран, в том числе, стран, не зарегистрировавших прогресс, пытаться локализовать это в Армении, без учета наших местных особенностей, не могло дать желаемого результата»,- подчеркнул Петросян. По его словам, нужно держаться подальше от привычки искусственно локализовать в нашей стране недальновидным образом, что делалось при предыдущих властях.
«Мы так и не поняли, что такое переходное правосудие, какова его суть, каковы предпосылки его локализации, его внедрения в Армении и какой ощутимый результат оно должно было дать, в том числе его составляющая часть веттинг. И достаточно, чтобы несколько человек поехали, выучили бы несколько терминов за рубежом, приехали и пытались констатировать это в качестве развития»,- заключил Геворг Петросян.