67090575_2403975512995800_4313385481564848128_n
Ինչ-որ ապոկալիպտիկ բան տեղի չի ունեցել. «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորը՝ Վենետիկի հանձնաժողովի արձանագրության մասին
«Իրավական Ուղի» հասարակական կազմակերպությունն իր ֆեյբուքյան էջում հայտարարություն էր տարածել, ըստ որի՝ «Սահմանափակ տարածմամբ հրապարակվել է Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ նստաշրջանի (հունիսի 21-22) արձանագրությունը»։
Արձանագրության մեջ անդրադարձ էր կատարվել դատավորների վեթինգին, Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Այս հայտարարության վերաբերյալ մեկանաբանություն ստանալու համար «Ա1+»-ը կապ հաստատեց Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հանձնաժողովի անդամ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, իրավաբան Սուրեն Գրիգորյանի հետ։
Եվրոպայից ժամանած պատվիրակության հետ քննարկումների արդյունքում ՀՀ իշխանություններն ընդունել են, որ գործող դատավորների համընդհանուր վեթինգը ո՛չ անհրաժեշտ է, ո՛չ էլ օգտակար, ինչպես նաև համաձայնություն է ձեռք բերվել, որ վեթինգի փոխարեն պետք է ուժեղացնել կարգապահական ընթացակարգերը՝ դրանք կապակցելով եկամուտների և գույքի հայտարարագրման համակարգին։
«Նախ ասեմ, որ «Իրավական ուղի» ՀԿ-ի հայտարարության մեջ նշված էր, որ «սահմանափակ տարածմամբ» է այդ փաստաթուղթը տարածվել։ Այսինքն՝ ես կոնկրետ ամբողջական փաստաթղթին հասանելիություն չունեմ, որ կարողանամ Ձեզ անմիջական ասել: Բայց ինչպես հասկացա այն մասից, որ մեջբերված էր, խոսքը ոչ թե գնում էր նրա մասին, որ առհասարակ վեթինգ չի իրականացվելու, այլ որ համատարած վեթինգը արդյունավետ չէ»,- ասաց իրավաբան պատգամավորը՝ հավելելով, որ դրանից չի բխում, թե վեթինգ չի իրականացվելու։
Գրիգորյանն ասաց, որ չգիտի, թե ով է զեկույցին ամբողջովին ծանոթ, քանի որ Վենետիկի հանձնաժողովի կայքի՝ 119-րդ նստաշրջանին վերաբերող հատվածում միայն 4 էջանոց ամփոփ զեկույցն է դրված՝ ՍԴ-ի շուրջ ընթացող գործընթացների և դատական օրենսգրքում փոփոխություններ իրականացնելու վերաբերյալ, իսկ «Իրավական ուղու» կողմից «սքրինշոթով» դրվածն հատվածն իրեն դեռևս հասանելի չէ։ «Ես դեռևս հասանելիություն չունեմ, միգուցե պատճառը նաև այն է, որ հիմա արձակուրդի մեջ եմ, քաղաքում էլ չեմ»,- նշեց պատգամավորը:
ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի վերաբերյալ հանձնաժողովի կարծիքը՝ «Անհանգստացնող է, որ դատավորի նման հայտարարությունը Ազգային Ժողովում ընդունվել է (ծափ-) ողջույններով (had been applauded), և կարող է առաջանալ գործող դատավորների մանդատների նկատմամբ միջամտության վտանգ»
Պատգամավորի խոսքով՝ իրականում հանձնաժողովն այդպիսի կարծիք է հայտնել, քանի որ Վահե Գրիգորյանի հայտարարության հետ մի մասը համաձայն է եղել, մի մասը՝ ոչ։ «Հիմա Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը 213 հոդվածի մասին այդպիսին է: Մենք Վենետիկի հանձնաժողովի դիրքորոշումը, կարծիքը, ինչ գործընթաց էլ որ լինի, ի գիտություն կընդունենք և հաշվի կառնենք»,- ընդգծեց նա։  Ազգային Ժողովը՝ որպես կառույց, որպես ինստիտուտ, Պետա-իրավական հանձնաժողովի անդամի խոսքով, ո՛չ ողջունել է, ո՛չ քննադատել. «Ազգային ժողովի անունից Վահե Գրիգորյանի ասածի վերաբերյալ հայտարարություն, եթե չեմ սխալվում, չի եղել։ Առանձին պատգամավորներ են ողջունել»:
Գրիգորյանը նշեց, որ պետք է անձամբ ամբողջական զեկույցին ծանոթանա՝ համակողմանի մեկնաբանելու համար՝ հավանական համարելով ՀԿ-ի հայտարարության մեջ ինչ-որ մասի բաց թողնված լինելու հագամանքը: Հարցին, թե ամբողջական մեկնաբանման համար ե՞րբ հնարավոր կլինի իր հետ կապ հաստատել, նա ասաց, որ քաղաքում կլինի 1-2 օրից: Նա նաև ասաց, որ մի քանի տեղ զանգահարել է, որ հենց լինի իր գործընկերների մոտ, ուղարկեն իրեն։
«Ա1+»-ին չհաջողվեց կապ հաստատել Պետական-իրավական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի հետ. հեռախոսահամարն անհասանելի էր։ Գրիգորյանի տեղեկություններով՝ նա այս պահին Արցախում է։ Հարցին, թե այս թեմայով քննարկումներ եղե՞լ են, իրավաբան պատգամավորը պատասխանեց, որ ընթացքում քննարկումներ եղել են, բայց այս հայտարարության վերաբերյալ չեն խոսել: «Կարևոր կարծիք է։ Վենետիկի հանձաժողովը լուրջ կառույց է։ Մարդիկ իրենց կարծիքը արտահայտել են։ Լավ, խնդիր չկա, հաշվի կառնենք։ Ինչ-որ ապոկալիպտիկ բան տեղի չի ունեցել»,- եզրափակեց նա:

67090575_2403975512995800_4313385481564848128_n
Не случилось ничего апокалиптического: депутат от фракции “Мой шаг» о протоколе Венецианской комиссии
Общественная организация «Правовой путь» распространила заявление на своей странице в фейсбук, согласно которому «С ограниченным распространением опубликован протокол 119-й сессии Венецианской комиссии (21-22 июня)».
В протоколе был затронут веттинг судей, ситуация, создавшаяся вокруг Конституционного суда. Для получения  комментария относительно этого заявления «А1+» связался с членом Государственно-правовой комиссии Национального собрания, депутатом от фракции «Мой шаг», юристом Суреном Григоряном.
В результате обсуждений с делегацией, прибывшей из Европы, власти РА признали, что всеобщий веттинг действующих судей не является ни необходимым, ни полезным, а также было достигнуто согласие, что вместо веттинга нужно усилить дисциплинарные процедуры, связывая их с системой декларации доходов и имущества.
«Прежде всего сказать, что в заявлении НПО «Правовой путь» было указано, что этот документ был распространен «С ограниченным распространением». То есть конкретно у меня нет доступа ко всему документу, чтобы я мог Вам непосредственно сказать.  Но насколько я понял из процитированной части, речь шла не о том, что веттинг вообще не будет осуществлен, а то, что повсеместный веттинг неэффективен», - сказал депутат-юрист, добавив, что из этого не вытекает, что веттинг не будет осуществлен.
Григорян сказал, что не знает, кто полностью знаком с докладом, поскольку на сайте Венецианской комиссии, в части, относящейся к 119-й сессии, выложен только 4-страничный краткий доклад, относительно процессов вокруг КС и осуществлении изменений в судебном кодексе, а отрывок «Правового путя», выложенный в виде «скриншота» ему пока недоступен. «У меня пока нет доступа, возможно причина в том, что я сейчас в отпуску, я даже не в городе», - отметил депутат.
Мнение комиссии о судье КС Вагэ Григоряне: «Вызывает беспокойство то, что подобное заявление судьи было принято в Национальном собрании апплодисментами (had been applauded) и может возникнуть опасность вмешательства в отношении мандатов действующих судей».
По словам депутата, в действительности комиссия выразила подобное мнение,  поскольку она была согласна с частью заявления Вагэ Григоряна и не согласна с его другой частью. «Сейчас мнение Венецианской комиссии о статье 213 таково. Мы примем к сведению и учтем позицию, мнение Венецианской коммиссии, какой бы ни был процесс», - подчеркнул он. Национальное собрание как структура, как институт, по словам члена Государство-правовой комиссии не приветствовало и ни критиковало: «От имени Национального собрания заявления относительно сказанного Вагэ Григоряна, если не ошибаюсь, не было. Приветствовали отдельные депутаты».
Григорян отметил, что он должен лично ознакомиться со всем докладом для всестороннего комментария, считая вероятным наличие пробелов в заявлении НПО. На вопрос, когда будет возможным связаться с ним для полного комментария, он сказал, что будет в городе через 1-2 дня. Он также сказал, что позвонил в несколько мест, что как только будет у их коллег, они ему отправили».
«А1+» не удалось установить связь с председателем Государственно-правовой комиссии Владимиром Варданяном, его телефон был недоступен. По сведениям Григоряна, он в настоящий момент находится в Арцахе. На вопрос, были ли обсуждения на эту тему, депутат-юрист ответил, что в процессе были обсуждения, но об этом заявлении не говорилось. «Это важное мнение. Венецианская комиссия – серьезный институт. Люди высказали свое мнение. Хорошо, без проблем, учтем. Ничего апокалиптического не случилось»,  - заключил он.