66271030_1427893354019936_5892312319676907520_n
«Հունիսի 24-ին ռուս-վրացական սահմանով անթույլատրելի բեռ տեղափոխելու կասկածանքով Վերին Լարսի անցակետի վրացական հատվածում կանգնեցվել էր հայկական ուղևորափոխադրող ընկերություններից մեկին պատկանող ավտոբուսը։
Խոշոր չափով ծանր թմրանյութ տեղափոխելու համար նախ ձերբակալվել էր ավտոբուսի վարորդ Արտյոմ Խաչատրյանը, ապա հարցաքննվելուց հետո նա ազատ էր արձակվել, իսկ նրա փոխարեն ձերբակալվել էր ավտոբուսի ուղևորը։ Արտյոմ Խաչատրյանից վրացի իրավապահները վերցրել էին նրա անձնագիրը, որպեսզի նա մնա Վրաստանում և որպես գործով անցնող կարևորագույն անձ հարկ եղած դեպքում հարցաքննվի և վկայություններ տա։
Հաշվի առնելով ԶԼՄ-ների մեծ հետաքրքրությունը գործի և դրանում դեսպանության ներգրավվածության վերաբերյալ՝ հայտնում ենք, որ դեսպանությունը արդեն 16 օր է անմիջական կապ է պահպանում Արտյոմ Խաչատրյանի հետ։ Դեպքից երեք օր անց նրան հրավիրել ենք դեսպանություն, որտեղ նա հանդիպել է դեսպանին և ներկայացրել հարցը։ Նրան առաջարկվել է ֆինանսական օգնություն, որից նա հրաժարվել է։
Այնուհետև դեսպանությունը գրությամբ դիմել է Վրաստանի ԱԳՆ՝ դրան կցելով Վրաստանի դատախազություն ուղարկված բողոքը, որպեսզի ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը հնարավորինս արագ ետ վերադարձվի։
Դեսպանության իրավաբանը ամենօրյա ռեժիմով կապ է պահպանում գործով զբաղվող քննիչի և դատախազի հետ։
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ Արտյոմ Խաչատրյանը գործով անցնող կարևորագույն անձ է և վկա։ Եվ գործի շրջանակներում ամենօրյա ռեժիմով հարցաքննություններ են ընթանում, որպեսզի պարզվի, թե ով էր արգելված բեռն անցկացնողը։
Դեսպանությունը շարունակում է մշտական կապ պահպանել և՛ Արտյոմ Խաչատրյանի, և՛ Վրաստանի իրավապահ մարմինների հետ, որպեսզի օրենքով սահմանված կարգով, ամենասեղմ ժամկետում նրա անձնագիրը վերադարձվի։
Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունն իր կարևորագույն առաջնահերթությունն է համարում ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու շահերի պաշտպանությունը Վրաստանի տարածքում և այդ ուղղությամբ իրականացնում է հնարավոր ամեն քայլ»։

66271030_1427893354019936_5892312319676907520_n
Посольство Армении в Грузии представляет подробности о гражданах армянской национальности, проходящих по делу о перевозке недопустимого груза через российско-грузинскую границу 24 июня.
По подозрению в перевозке недопустимого груза на грузинском участке КПП Верхний Ларс был остановлен автобус, принадлежащий одному из армянских перевозчиков. За перевозку наркотиков в крупном размере сначала был задержан водитель автобуса Артем Хачатрян, затем после допроса он был освобожден, а вместо него был задержан пассажир автобуса. У Артема Хачатряна грузинскими правоохранителями был изъят его паспорт, для того чтобы он оставался бы в Грузии и в случае необходимости был бы допрошен и дал показания.
“Учитывая большой интерес, проявляемый  СМИ к этому делу и вовлеченности посольства в него, сообщаем, что посольство в течение 16 дней поддерживает непосредственную связь с Артемом Хачатряном. Через три дня после инцидента мы пригласили его в посольство, где он встретился с послом и представил проблему. Ему была предложена финансовая помощь, от которой он отказался. Затем посольство обратилось в МИД Грузии с письмом, приложив к нему ходатайство, направленное в прокуратуру Грузии, для того чтобы паспорт гражданина Армении был бы возвращен насколько возможно скорее”, - говорится в сообщении посольства.
Отмечается, что юрист посольства в ежедневном режиме поддерживает связь со следователем и прокурором, занимающимся делом. Артем Хачатрян - важнейший свидетель, проходящий по делу. И в рамках дела в ежедневном режиме проводятся допросы для выяснения кто же провозил запрещенный груз.
” Посольство продолжает поддерживать постоянную связь и сАртемХачатряном, и с правоохранительными органами Грузии, чтобы в установленном законом порядке, в кратчайшие сроки его паспорт был возвращен. Посольство Армении в Грузии считает своим важнейшим приоритетом защиту интересов каждого гражданина Армении на территории Грузии и в этом направлении осуществляет каждый возможный шаг”, - говорится в сообщении.