Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի անունը կրող լսարան և գրադարան՝ Զինվորի տանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնում այսօր տեղի ունեցավ գրադարանի, ինչպես նաև ապրիլյան պատերազմի մասնակից, Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի անունը կրող լսարանի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ռոբերտ Աբաջյանի պապիկի՝ Գևորգ Աբաջյանի խոսքով՝ ընտանիքը սիրով է ընդունել առաջարկը՝ լսարանն անվանակոչել Ռոբերտ Աբաջյանի անունով, պայմանով, որ իրենց որդին որպես հավաքական կերպար իր մեջ պետք է ամփոփի հայրենիքի համար կյանքը տված բոլոր հերոսներին:
ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը ողջյունելով հյուրերին՝ նշեց, որ այսօր նշանակալից օր է, քանի որ քաղաքային հիվանդանոցի շենքն իր 100-ամյակը դիմավորում է նորակառույց գրադարանով, Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի անվան լսարանով, նոր հիվանդասենյակներով՝ իր հաղթանակած ուղին շարունակելով «զինվորի տուն» պատվավոր կոչումով: «Այստեղ բացված առաջին լսարանն անվանակոչել ենք Ռոբերտ Աբաջյան հերոսի անունով, ով իր կյանքը զոհեց, սակայն ազգի արժանապատվությունը չհանձնեց»,- ասաց ռեկտորը՝ նախաձեռնությունն իրականություն դարձնելու համար շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի հայ բժիշկների միության ղեկավարներին, որոնց դրամահավաքի արդյունքում իրականություն է դարձել այս ազգանվեր գործը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը նշեց, որ սփյուռքի գործոնը շատ կարևոր է հայրենիքի պաշտպանության գործում: «Այսօր հպարտություն են զգում՝ կանգնելով այստեղ բուժվող զինծառայողների կողքին»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ ԵՊԲՀ-ի և ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի նախաձեռնությամբ իրականացվող ծրագրերը ծառայում են ի նպաստ պետության:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանի 5-րդ միջազգային բժշկական համագումարին մասնակցող պատվիրակությունների ներկայացուցիչներ, անվանի բժիշկներ, հյուրեր, այդ թվում՝ մերօրյա հերոս Արմենակ Ուրֆանյանի մայրը: Որոշում է կայացվել հաջորդ լսարանն անվանակոչել Արմենակ Ուրֆանյանի անունով:
Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնը նախատեսում է համալրել նորաբաց գրադարանը գրքերով: Ինչպես նշեց Արմեն Մուրադյանը, գրադարանի առաջին 50 գիրքը նվիրել է Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանը:
Նշենք, որ միջոցառման մասնակիցներին իր հայերեն կատարումներով ողջյունեց ԵՊԲՀ-ում սովորող հնդիկ ուսանողուհին՝ ցույց տալով հարգանքը հայ ժողովրդի ու նրա մշակույթի հանդեպ:

Аудитория и библиотека имени героя Арцаха Роберта Абаджяна в Доме солдата
В Реабилитационном центре Защитника родины сегодня состоялась торжественная церемония открытия аудитории, носящей имя участника апрельской войны, героя Арцаха Роберта Абаджяна.
По словам деда Роберта Абаджяна – Геворга Абаджяна, семья с радостью приняла предложение назвать аудиторию именем Роберта Абаджяна, при условии, что их сын как собирательный образ должен включать в себе всех героев, пожертвовавших жизнью за родину.
Ректор ЕГМУ Армен Мурадян, поприветствовав гостей, отметил, что сегодня – значимый день, поскольку здание городской больницы встречает свое 100-летие с новой библиотекой, аудиторией имени героя Арцаха Роберта Абаджяна, с новыми палатами,  продолжая свой победный путь почетным званием “дом солдата”. “Первую открывшуюся здесь аудитории назвали именем героя Роберта Абаджяна, который пожертвовал своей жизнью, однако не сдал достоинства нации”, - сказал ректор, поблагодарив за воплощение инициативы руководителей союза армянских врачей штата Калифорния, США, в результате сбора средств которых стало реальностью это преданное нации дело.
Заместитель министра обороны РА Габриэл Балаян отметил, что фактор диаспоры очень важен в защите родины. “Сегодня я чувствую гордость, встав рядом с лечащимися там военнослужащими”, - сказал он, добавив, что программы, осуществляемые по инициативы ЕГМУ и ректора Армена Мурадяна, служат во благо государства.
На мероприятии присутствовали представители делегаций, участвующих в 5-м международном медицинском форуме Армении, именитые врачи, гости, в том числе мать героя сегодняшнего дня Арменака Урфаняна. Было принято решение назвать следующую аудиторию именем Арменака Урфаняна.
Реабилитационный центр защитника родины предусматривает пополнить новую библиотеку книгами. Как отметил Армен Мурадян, первые 50 книг библиотеки подарил посол Индии в Армении.
Отметим, что участников мероприятии исполнениями на армянском языке приветствовала индийская студентка, учащаяся в ЕГМУ, продемонстрировав уважение к армянскому народу и его культуре.