Քաղաքացիները՝ Սահմանադրության օրվա և փոփոխությունների մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆորանկախ Հայաստանի Հանրապետությունում 1995 թվականի հուլիսի 5-ին անցկացվեց սահմանադրական հանրաքվե: Հանրաքվեի դրված Հայաստանի Սահմանադրության առաջին տարբերակին կողմ էր քվեարկել քաղաքացիների 70,3 %-ը:
Սահմանադրության՝ 1995 թվականին ընդունված առաջին տարբերակը գործել է 10 տարի և փոփոխության է ենթարկվել 2005 թվականին, այնուհետև՝ 2015 թվականին:
Վերջին փոփոխություններով՝ կիսանախագահական կառավարման համակարգից անցում կատարվեց խորհրդարանականի:
Այսօր նշվում է նաև պետական խորհրդանիշերի օրը:
Սահմանադրության օրվա, հանրաքվեի ընդունման և փոփոխությունների վերաբերյալ կատարված հարցման մասնակիցներից գրեթե բոլորը հիշում են, որ այսօր Սահմանադրության օրն է, բայց նրանցից քչերն են հիշում, թե ինչ փոփոխությունների է այն ենթարկվել և քանի անգամ: Այդուհանդերձ, նրանցից ոմանք Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ ցանկանում են տեսնել:

Граждане о Дне Конституции и о поправках (видео)
В получившей независимость Республике Армения 5-го июля 1995 года прошел конституционный референдум. За первый вариант Конституции Армении, вынесенной на референдум, проголосовали 70,3% граждан.
Первый вариант Конституции, принятый в 1995 году действовал 10 лет и был изменен в 2005 году, затем – в 2015 году.
Последними изменениями был совершен переход от полупрезидентского правления к парламентскому.
Сегодня отмечается также день государственных символов.
Почти все участники опроса о Дне Конституции, принятии референдума и изменениях, отмечают, что сегодня – День Конституции, но немногие из них вспоминают, каким изменениям она была подвергнута и сколько раз. Тем не менее, некоторые из них хотят видеть изменения в Конституции.