Նիկոլ Փաշինյանը հարգանքի տուրք է մատուցել Վիետնամի զոհված հերոսների և Հո Շի-Մինի հիշատակին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄեկնարկել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի պաշտոնական այցը Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետություն:
Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հետ, ՀՀ կառավարական պատվիրակության ուղեկցությամբ հունիսի 5-ի վաղ առավոտյան նախ այցելել է Վիետնամի անկախության և ազատության համար զոհված հերոսների հուշահամալիր, այնուհետև Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության հիմնադիր Հո Շի-Մինի դամբարան: Վարչապետը ծաղկեպսակներ է դրել նախ հուշահամալիրի, ապա դամբարանի մոտ` հարգանքի տուրք մատուցելով զոհված հերոսների և Հո Շի Մինի հիշատակին:
Այնուհետև վարչապետը և տիկին Աննա Հակոբյանն այցելել են Հանոյի գրականության տաճար, վերջինիս գլխավոր տնօրեն Լի Սուան Քիուի ուղեկցությամբ շրջայց կատարել տաճարում: Վարչապետը և տիկին Հակոբյանը ծանոթացել են ներկայացված նյութերին և տաճարի պատմությանը: Այստեղ 10-11 դարերում տեղակայված է եղել Վիետնամի գլխավոր կրթական կենտրոնը: Տաճարը կրում է Կոնֆուցիուսի անունը և կառուցվել է նրա հայրենիքում գտնվող չինական Վան Միեու տաճարի նմանությամբ: Այն գրավիչ է իր ճարտարապետական տեսքով և վիետնամական միջնադարյան ճարտարապետության քիչ նմուշներից մեկն է: Տաճարում են գտնվում նաև Վիետնամի արքաների, ինչպես նաև կրթական կենտրոնի հիմնադիրների արձանները: Շրջայցից հետո Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է արել տաճարի պատվավոր հյուրերի գրքում:
Օրվա երկրորդ կեսին տեղի կունենա Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Վիետնամի վարչապետ Նգույեն Սուան Ֆուքի հետ: Այնուհետև երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները զանգվածային լրատվական միջոցների ներկայացուցիչների համար հանդես կգան բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով:

Никол Пашинян воздал дань уважения памяти героев Вьетнама и Хо Ши Мина
Поддержи А1+!Стартовал официальный визит премьер-министра Никола Пашиняна и г-жи Анны Акопян в Социалистическую Республику Вьетнам.
Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян в сопровождении правительственной делегации утром 5 июля сначала посетил Мемориал погибшим в борьбе за независимость и свободу Вьетнама героям, а затем мавзолей основателя Социалистической Республики Вьетнам Хо Ши Мина. Премьер-министр возложил венки к мемориалу и мавзолею, воздав дань уважения памяти героев и Хо Ши Мина.
Затем премьер-министр и г-жа Анна Акопян посетили Храм литературы в Ханое и в сопровождении генерального директора храма Ли СуанКиу осмотрели храм. Премьер-министр и г-жа Акопян ознакомились с представленными материалами и историей храма. Здесь в X-XI веках располагался главный образовательный центр Вьетнама. Храм назван в честь Конфуция и построен по аналогии китайского храма Ван-Мьеу. Храм привлекателен по своей архитектурной форме и является одним из немногих примеров средневековой вьетнамской архитектуры. Здесь также находятся статуи королей Вьетнама и основателей образовательного центра. После экскурсии Никол Пашинян сделал запись в Книге почетных гостей храма.
Во второй половине дня состоится встреча Никола Пашиняна с премьер-министром Вьетнама НгуенСуан Фуком. Затем главы правительств двух стран выступят с заявлениями для СМИ по итогам переговоров.