Ոչ թե Սահմանադրության, այլ սահմանադրականության ճգնաժամ կա. պրոֆեսոր
«ՀՀ Սահմանադրություն. Կանաչ և կարմիր գծեր» խորագիրը կրող խորհրդաժողովի ժամանակ «Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, իրավաբան Արթուր Ղազինյանն ասաց, որ Սահմանադրությունը պետականության Աստվածաշունչն է։
Անդրադառնալով նախորդ տարիների Սահմանադրական փոփոխություններին՝ նա ասաց, որ իշխանությունները դրանք արել են ոչ թե հասարակության համար, այլ իրենց իշխանության համար։
Ղազինյանի խոսքով՝ Սահմանադրության օրը պետք է նշվեր մեծ տոնախմբությամբ, այնինչ նշվում է Քաղաքացու օր։ «Միգուցե մենք նշել ենք աշխարհաքաղաքացու օր», - նշեց Ղազինյանը՝ նկատի ունենալով «Քաղաքացու օր» տոնը։
Ղազինյանը նշեց՝ ՍԴ «անդամ» և ՍԴ «դատավորի» շուրջ ստեղծված իրավիճակը քաղաքական է և իրավական գնահատականի ոչ ենթակա և չարժե ժամանակ ծախսել դրա վրա։ «Մեկ Հայաստան»-ի ղեկավարը հավելեց, որ Սահմանադրական ճգնաժամ չկա։
ԵՊՀ Սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Վարդան Այվազյանը, անդրադառնալով ՀՀ Սահմանադրության շուրջ ստեղծված իրավիճակին, նշեց, որ առկա է ոչ թե Սահմանադրության, այլ սահմանադրականության ճգնաժամ։
Ըստ Այվազյանի՝ առկա է արժեհամակարգի և մտածողության ճգնաժամ, և պետք է ձևավորվի «Ազգի հայրերի» ինստիտուտը՝ նշելով, որ պետք է հանրության գիտակցությունը զարգացնել և արժեհամակարգի հիման վրա Սահմանադրություն ստեղծել։
ՀՀ Սահմանադրությունը, իրավաբան Արթուր Ղազինյանի խոսքով, օրգանական չէ, որովհետև չի արտահայտում հասարակության վիճակը։
Արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը համաձայն չէ այն պնդմանը, որ պետության ղեկավարները Սահմանադրությունը ձևել են  իրենց համար։
Նա ասաց, որ 1995 թվականին ընդունված Սահմանադրության 2005 և 2015 թվականների փոփոխություններն անհրաժեշտ են եղել։
ՎԵՏՕ նախաձեռնության անդամ, հրապարակախոս Նարեկ Մալյանը դիտարկում արեց, որ Հայաստանում Սահմանադրական կարգը տապալվել է, և հետաքրքրվեց, թե ինչպես է հնարավոր այն վերականգնել։
Գերմանացի իրավագետ Օթթո Լուխթերհանդթն ի պատասխան ասաց, որ բարձրացված որոշ թեզեր քաղաքական քննարկմանն են վերաբերում և իրավունքի մեկնաբանման հետ այդքան էլ աղերս չունեն։
Գերմանացի իրավագետն ասաց, որ ինքը Սահմանադրական իրավունքի մասնագետ է, և համալսարանի դասախոսների անդրադարձն արժեհամարգին ավելի շատ գլոբալ ու քաղաքական են, և վերաբերում են իրավունքի քաղաքականությանը։

Есть кризис не Конституции, а конституционности: Профессор
На форуме, озаглавленном «Конституция РА: Зеленые и красные линии» председатель партии «Одна Армения», юрист Артур Казинян сказал, что Конституция – это Библия государственности.
Обратившись к Конституционным изменениям предыдущих лет, он сказал, что власти произвели их не для общества, а для самих властей.
По словам Казиняна, День Конституции должен был отмечаться большим празднеством, тогда как отмечается День гражданина. «Возможно, мы отметили день гражданина мира», - отметил Казинян, имея в виду праздник «День гражданина».
Казинян отметил: ситуация, создавшаяся вокруг «члена» КС и «судьи» КС является политической и не подлежит юридической оценке, и не стоит тратить на нее время. Глава «Одной Армении» добавил, что нет Конституционного кризиса.
Заведующий кафедрой Конституционного права ЕГУ, профессор Вардан Айвазян, обращаясь к ситуации, сложившейся вокруг Конституции РА, отметил, что имеется кризис не Конституции, а конституционности.
По словам Айвазяна, есть кризис системы ценностей и мышления, и должен быть сформирован институт «Отцов нации», отметив, что нужно развивать сознание общества и на основе системы  ценностей создать Конституцию.
Конституция РА, по словам юриста Артура Казиняна, не является органичной, потому что не отражает состояние общества.
Бывший министр юстиции Давид Арутюнян не согласен с утверждением о том, что главы государств скроили Конституцию под себя.
Он сказал, что поправки к Конституции, принятой в 1995 году, от 2005 и 2015 годов были необходимы.
Член инициативы ВЕТО, публицист Нарек Малян сделал наблюдение, что в Армении разрушен Конституционный строй, и поинтересовался, как возможно его восстановить.
Германский юрист Отто Лухтенхандт в ответ сказал, что некоторые поднятые тезисы относятся к политическому обсуждению и не имеют отношения к толкованию права.
Германский юрист сказал, что он является специалистом Конституционного права, и обращение преподавателей университета к системе ценностей является больше глобальным и политическим, и относится к политике права.