Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների ամենամսյա պատվովճարը կրկնակի կավելանա
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր Կառավարության նիստի ժամանակ քննարկվեց և ընդունվեց Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների համար սահմանված պատվովճարի չափը բարձրացնելու մասին նախագիծը:
Հարցը զեկուցող Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանն ասաց, որ Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների մասին ՀՀ օրենքի համաձայն՝ վետերանները ստանում են ամենամսյա պատվովաճար, և այդ չափը սահմանվում է Կառավարության որոշմամբ:
«2015 թվականի մայիսի 1-ից վետերանների ամենամսյա պատվովճարը սահմանված է 50 000 դրամ: Այս որոշմամբ առաջարկում ենք ավելացնել պատվովճարների չափը՝ սահմանելով 100 000 դրամ, այսինքն՝ կրկնապատկել: 2019 պետական բյուջեից 397 անձի պատվովճարի համար կհատկացվի շուրջ 286 միլիոն դրամ»,- ասաց նախարարը։
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ասաց, որ ողջունելի է համարում այս նախագիծը։ Հարցը դրեց քվեարկության, և նախագիծն ընդունվեց:

Ежегодная премия ветеранов Великой отечественной войны увеличится вдвое
Сегодня на заседании Правительства был обсужден закон о повышении размера премии, установленной для ветеранов Великой отечественной войны.
Докладчик вопроса, министр труда и по социальным вопросам Заруи Батоян сказала, что согласно Закону РА о ветеранах Великой отечественной войны, ветераны получают ежемесячную премию, а этот размер устанавливается решением Правительства.
«С 1-го мая 2015 года ежемесячная премия ветеранов установлена 50000 драм. Этим решением предлагаем увеличить размер премий, установив их в размере 100000 драм, т. е. удвоить. Из государственного бюджета 2019 года для премий 397 человек будет предоставлено около 286 миллионов драм», - сказала министр.
Вице-премьер РА Тигран Авинян сказал, что приветствует этот проект. Он вынес вопрос на голосование, и проект был принят.