Որո՞նք են Երեւանի առաջնային խնդիրները՝ ըստ ավագանու անդամների (տեսանյութ)
Երեւանի ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամ Թեհմինա Վարդանյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ավագանու անդամ Հռիփսիմե Առաքելյանը և «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Լեւոն Հովհաննիսյանն ամփոփում էին Երևանի ավագանու գործունեությունը՝ հոկտեմբերից սկսած։
Բոլոր երեք բանախոսները, որպես Երեւան քաղաքի առաջնային խնդիրներ, առանձնացրեցին աղբահանության և տրանսպորտի խնդիրները։
«Լույս» խմբակցության անդամը հիշեցրեց, որ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը պաշտոնը ստանձնելուց հետո խոստացավ երկու ամսում լուծել աղբահանության խնդիրը, սակայն արդեն անցել է 9 ամիս, և ոչ մի դրական տեղաշարժ չկա։
«Իմ քայլը» խմբակցությունից Լեւոն Հովհաննիսյանը աղբահանության հետ կապված հիմնական խնդիր է համարում այն, որ ոլորտում միայն մեկ ընկերություն է աշխատում։ Նրա խոսքով՝ այս պահին կա համայնքային կազմակերպություն, որը ունի 15 աղբատար մեքենա։
Բանախոսների խոսքով՝ անհրաժեշտ է առնվազն երկու ընկերության տրամադրել աղբահանության աշխատանքները, որպեսզի մրցակցային դաշտ ստեղծվի։
Ինչ վերաբերում է տրանսպորտային խնդրին, Թեհմինա Վարդանյանը մեկ անգամ ևս հիշեցրեց, քաղաքապետը լիազորությունները ստանձնելու օրն ասաց, որ 2 տարում կկարգավորվի տրանսպորտի հարցը։
«Անցել է 9 ամիս, մենք դեռ սպասում ենք այդ երկու տարվա մեկնարկին»։
Թեհմինա Վարդանյանը վատ միտում է տեսնում, որ 5 տարվա ծրագիր են ներկայացրել, բայց երբ հարց են տալիս՝ ինչ քայլեր են արվել, ասում են, որ 5 տարին դեռ չի լրացել։
Հռիփսիմե Առաքելյանն էլ հավելեց, որ այս 9 ամիսների ընթացքում տրանսպորտի վերաբերյալ միայն մեկ քննարկում է հրավիրվել, որի ընթացքում  խոսվել է նախկին քաղաքային իշխանության կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունների փաթեթի մասին։

Каковы основные задачи Еревана, согласно членам совета старейшин (видео)
Поддержи А1+!Член фракции «Луйс» совета старейшин Еревана Техмина Варданян, член совета старейшин от фракции «Процветающая Армения» Рипсимэ Аракелян и член фракции «Мой шаг» Айк Ованнисян подводили итоги деятельности совета старейшин Еревана, начиная с октября.
Все три спикера в качестве первоочередных задач Еревана выделили проблемы выноса мусора и транспорта.
Член фракции «Луйс» напомнил, что мэр Айк Марутян после вступления в дольность пообещал за два месяца решить проблему выноса мусора, однако прошло уже 9 месяцев, и что нет никаких позитивных сдвигов.
Айк Ованнисян из фракции «Мой шаг» основной проблемой связанной с выносом мусора считает то, что в отрасли работает только одна компания. По его словам, в настоящий момент есть общинная организация у которой есть 15 мусорных машин.
По словам спикеров, необходимо как минимум двум компаниям предоставить работы по выносу мусора, чтобы создалось конкурентное поле.
Касательно транспортной проблемы, Техмина Варданян в очередной раз напомнила: мэр в день вступления в полномочия сказал, что за 2 года будет урегулирован транспортный вопрос.
«Прошло 9 месяцев, мы все еще ждем начала этих двух лет».
Техмина Варданян видет плохую тенденцию, что представили 5-летний план, но когда спрашивают: какие шаги были сделаны, говорят, что 5 лет еще не прошло.
Рипсимэ Аракелян добавила, что за эти 9 месяцев было созвано всего одно обсуждение относительно транспорта, во время чего говорилось о пакете договоренностей, достигнутых прежней политической властью.