Ապամոնտաժվում են Կոմիտասի շուկային հարակից առևտրային տաղավարները (տեսանյութ)
Արաբկիրի կենտրոնական՝ Կոմիտասի պողոտայի փակ շուկայի մուտքին հարող մայթին տեղադրված առևտրային տաղավարներն ապամոնտաժվում են:
«11 տաղավար, որոնք մոտավորապես 25մ մեկուսացրել են մայթը փողոցից, որը նաև քաղաքաշինական իմաստով սխալ է: Ժամանակին մայթի այդ հատվածը 5 տարի ժամկետով տրամադրվել է անհատ ձեռնարկատիրոջ: Այնուհետև ժամկետը երկարացվել է: Պայմանագրի ժամկետը լրանալուց հետո մենք խնդիր էինք դրել, որ այն այլևս չենք երկարացնելու»,-պատմում է Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Արամ Դանիելյանը:
Այն, որ պայմանագրի ժամկետը չի երկարացվելու՝ տնտեսվարողը ծանուցվել էր դեռ ամիսներ առաջ: Երկարատև բանակցություններից հետո այսօր ապամոնտաժումն ամբողջովին կատարվում է հենց տաղավարների սեփականատիրոջ միջոցներով:
Աննախադեպ այս ծրագրի հիմնական նպատակը նախ մայթն ազատելն էր, հետո նաև՝ շուկային իր նշանակությանը վերադարձնելն ու ծառայեցնելը:
Տաղավարների ապամոնտաժումից հետո տարածքը կբարեկարգվի և կկանաչապատվի: Կվերականգնվի նաև մայթի ընդհատված ծառուղին, կփորվեն նոր բնաբաժակներ, և աշնանը տարածքը կհամալրվի նոր ծառերով:
Արաբկիրում և հատկապես Կոմիտասի պողոտայում մայթերին տեղադրված կրպակների և տաղավարների ապամոնտաժման գործընթացը լինելու է շարունակական.
«Նմանատիպ այլ կրպակաշարեր կան շուկայի մյուս կողմում, դրանք ևս պետք է նույն տարբերակով ապամոնտաժվեն: Մայթը լիարժեք գործառնական առումով վերադարձնելու ենք իր երբեմնի կարգավիճակին» ,- ընդգծում է վարչկան շրջանի ղեկավարը:
Տաղավարների ապամոնտաժումն առաջացրել էր տարիներ շարունակ իրենց առևտուրն այստեղ կազմակերպող քաղաքացիների դժգոհությունը: Ու, թեև համայնքն ու վարչական շրջանը որևէ պարտավորություն չունեին առևտրով զբաղվողների նկատմամբ, վարչական շրջանի ղեկավարի առաջարկով առևտրականներն իրենց գործունեությունըը կարող են շարունակել շուկայում  և առաջարկվող մի շարք այլ տարածքներում՝ առաջին մի քանի ամիսն առանց վճարելու պայմանով:
Մայթերը բնակիչներին վերադարձնելու ևս մեկ օրինակը Արաբկիրում շուկայի հանդիպակաց մայթն էր: Առևտրի կենտրոնի կառուցումից հետո մայթն ամբողջությամբ վերածվել էր ավոտակայանտեղիի: Խնդիրն այստեղ արդեն լուծված է:

Демонтируются торговые павильоны рядом с рынком Комитаса (видео)
Торговые павильоны, расположенные на тротуаре, прилегающем к входу крытого рынка центрального проспекта Арабкира – Комибаса, демонтируются.
«11 павильонов, которые приблизительно 25 м изолировали тротуар от улицы, что также неверно в градостроительном смысле. В свое время этот участок тротуара был на 5 лет предоставлен неизвестному предпринимателю. Затем срок был продлен. После истечения срока договора мы поставили задачу, что больше не будем продлевать”, - рассказывает глава административного района Арабкир Арам Даниелян.
О том, что срок договора не будет продлен, хозяйствующий субъект был уведомлен еще несколько месяцев назад. После длительных переговоров сегодня демонтаж полностью производится на средства владельца павильонов.
Цель этой беспрецедентной программы, во-первых, освободить тротуар, а затем вернуть рынку его значение.
После демонтажа павильонов территория будет благоустроена и озеленена. Будет восстановлена также прерванная аллея тротуара, будут вырыты новые ямы и осенью территорию заполнят новые деревья.
Процесс демонтажа ларьков и павильонов, расположенных на тротуарах в Арабкире и в особенности на проспекте Комитаса, будет постоянным.
«Подобный ряд ларьков есть по ту сторону от рынка, их также нужно таким же образом демонтировать. Тротуару полноценно в практическом плане возвратим его былой статус» ,- подчеркивает глава административного района.
Демонтаж павильонов вызвал недовольства граждан, которые годами организуют здесь свою торговлю. И, хоть у общины и административного района не было никакого обязательства перед занимающимися торговлей, по предложению главы административного района торговцы могут продолжить свою деятельность на рынке и в ряде других предлагаемых территорий, первые несколько месяцев бесплатно.
Еще один пример возвращения тротуаров жителям – это тротуар напротив рынка в Арабкире. После строительства торгового центра тротуар полностью превратился в автостоянку. Проблема здесь уже решена.