Նազենի Ղարիբյանը և ազգային կինոկենտրոնը ուղղորդված պայքար էին տանում իմ դեմ. կինոռեժիսոր (տեսանյութ)
Կինոռեժիսոր Հովհաննես Գալստյանի և Ազգային կինոկենտրոնի ղեկավարության հարաբերությունները շարունակում են լարված մնալ: Հովհաննես Գալստյանը պնդում է, որ Ազգային կինոկենտրոնը  դատերը ձգելու քաղաքականություն է որդեգրել: Կինոռեժիսորը  չի նահանջելու, պատրաստ է դիմել մինչև  երկրի առաջին դեմքին:
«Մոտ օրերս պատրաստվում եմ բաց նամակով դիմել  Նիկոլ Փաշինյանին և Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանին, որպեսզի իրենք զսպեն Ազգային կինոկենտրոնի տոտալ  շանտաժի քաղաքականությունը, դատախազությանը  անընդհատ նամակներ գրելու քաղաքականությունը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց  նա:
Կինոռեժիսորը Ազգային կինոկենտրոնի գործողություններում միտում է նկատում:
«Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի  ներկայիս  ղեկավարությունը և արդեն ոլորտին հրաժեշտ տված Նազենի Ղարիբյանը իր հիմնած Ֆիլմերի ֆինանսավորման պետական հանձնաժողովի մոտ 20  հոգով ուղղորդված պայքար էին տանում իմ  կինոընկերության՝ «Պարալլելս ֆիլմ»-ի  դեմ»:
Հիշեցնենք, որ Ազգային կինոկենտրոնը Հովհաննես Գալստյանի «Տատիկիս վարսերը» ֆիլմի արտադրության ֆինանսավորումը  կասեցրել էր:
Հովհաննես Գալստյանը այսօր Ազգային ժողովում մասնակցում էր կինոյի ոլորտում օրենսդրական հնարավոր լուծումների վերաբերյալ լսումերին: Մենք կինոռեժիսորից հետաքրքրվեցինք նաև այդ ոլորտում անհրաժեշտ փոփոխություններից:  Հովհաննես Գալստյանի խոսքով՝  կինոյի մասին օրենք ընդունելը երկրորդական է, առաջնայինը կառուցվածքի փոփոխությունն է:
«Մենք առաջարկում ենք փոխել  կինոյի պետական կառավարման մոդելը, դա աշխատի մեկ տարի, տեսնենք թերությունները ու շտկենք, հետո օրենքի ուժ տանք այդ ամենին»,- ասաց նա:

Назени Гарибян и национальный центр кино ведут направленную борьбу против меня: Кинорежиссер (видео)
Отношения между кинорежиссером Ованнесом Галстяном и руководством Национального киноцентра продолжают оставаться напряженными. Ованнес Галстян утверждает, что Национальный киноцентр принял политику затягивания судебных процессов. Кинорежиссер не уступает, готов обратиться вплоть до первого лица страны.
“В ближайшие дни собираюсь открытым письмом обратиться к Николу Пашиняну и министру образования, науки, культуры и спорта Араику Арутюняну, чтобы они сдержали политику тотального шантажа Национального киноцентра, политику постоянного написания писем в прокуратуру”, - сказал он в беседе с “А1+”.
Кинорежиссер замечает преднамеренность в действиях Национального киноцентра.
“Нынешнее руководство Национального киноцентра Армении и уже попрощавшаяся с отраслью Назени Гарибян посредством основанной ею Государственной комиссии финансирования фильмов, состоящей приблизительно из 20 человек, вели направленную борьбу против моей кинокомпании “Параллельс фильм””.
Напомним, что Национальный киноцентр приостановил финансирование производства фильма Ованнеса Галстяна “Волосы моей бабушки”.
Ованнес Галстян сегодня в Национальном собрании участвовал в слушаниях, относящихся к возможным законодательным решениям в сфере кино. Мы поинтересовались у кинорежиссера также о том, какие изменения необходимы в этой отрасли. По словам Ованнеса Галстяна, принятие закона о кино вторично, первично – изменение структуры.
“Мы предлагаем изменить модель государственного управления кино, это проработает год, мы увидим недостатки и исправим, потом дадим всему этому силу закона”, - сказал он.