Կփոխվի՞ Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցը, որոշումը՝ վաղը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ վերաքննիչ դատարանում շարունակվում ԵԿՄ նախկին նախագահ Մանվել Գրիգորյանի պաշտպանների բերած բողոքի քննությունը՝ Գրիգորյանի խափանման միջոցը կալանքը երկու ամսով հետաձգելու դեմ։
Այսօրվա նիստին մեղադրող կողմը ներկայացրեց փաստաթղթեր, որոնք ստացել են Դատապարտյալների հիվանդանոց ՔԿՀ-ից։
Ըստ ներկայացրած փաստաթղթերի Մանվել Գրիգորյանը հունիսի 3-ին հրաժարվել է գնալ Դատապարտյալների հիվանդանոցի բնակելի գոտի, այլ մնացել է փաստաբանների հետ համդիպման սենյակում։
Երկրորդ փաստաթղթում նշված է, որ Գրիգորյանը հրաժարվել է դեղամիջոցից՝ այն հիմնավորմամբ, որ ինքն իր բուժումը պիտի ստանա «Նաիրի» ԲԿ-ում։
Այնուհետեւ Գրիգորյանի պաշտպան Լեւոն Բաղդասարայանը դատարանին ներկայացրեց Գրիգորյանին բուժող բժշկի ներկայացրած տեղեկանքը, համաձայն որի բժիշկը նշել է, որ Գրիգորյանի կյանքին սպառնացող ռիսկը կարող է վրա հասնել։
Պաշտպանի խոսքով՝ Գրիգորյանը կալանքից առաջ ունեցել է երեք հիվանդություն, հիմա ավելացել է եւս երեսուն հիվանդություն։
Այնուհետեւ պաշտպան Արսեն Մկրտչյանը սկսեց ներկայացնել Մանվել Գրիգորյանի անցած պատերազմական ուղին՝ նշելով, որ որոշ հիվանդություններ ձեռք է բերել պատերազմի ժամանակ, մեղդրողներն արձագանքեցին, որ դա գործի հետ առնչություն չունի։
Դատավորը եւս դիմելով պաշտպանին՝ ասաց, ոչ իր խոսքը կառուցի գործի էության շրջանակներում։ Սակայն Արսեն Մկրտչնանը նորից շարունակեց, ինչը մեղադրողների, դատավորի եւ պաշտպանի միջեւ վիճելու առիթ դարձավ։
Մեղադրողները բերված միջնորդությունը համարում են անհիմն եւ ենթակա մերժման։
Դատավորը մտավ խորհրդակցական սենյակ. միջնորդության վերաբերյալ որոշումը կհրապարկվի հունիսի 18-ին, ժամը 9.55։

Изменится ли мера пресечения Манвела Григоряна? Решение - завтра (видео)
В Апелляционном суде РА продолжается расследование жалобы, вынесенной адвокатами бывшего председателя СДЕ Манвела Григоряна против продления срока меры пресечения арест в отношении Григоряна на два месяца.
На сегодняшнем заседании сторона обвинения представила документы, полученные из УИУ Больница для осужденных.
Согласно представленным документам, Манвел Григорян 3-го июня отказался пойти в жилую зону Больницы для осужденных, остался в комнате для встреч с адвокатами.
Во втором документе указано, что Григорян отказался от лекарства, мотивируя это тем, что он должен получить лечение в МЦ “Наири”.
Затем адвокат Григоряна Левон Багдасарян представил суду справку, представленную лечащим врачом Григоряну, согласно которой врач отметил, что риск, угрожающий жизни Григоряну, может наступить.
По словам адвоката, до ареста у Григоряна было три болезни, сейчас добавились еще тридцать болезней.
Затем адвокат Арсен Мкртчян начал представлять воинский путь, пройденный Манвелом Григоряном, отмечая, что некоторые болезни были приобретены во время войны, обвинители отреагировали, что это не имеет отношения к делу.
Судья также обратившись к адвокату, сказал, чтобы он строил свою речь в рамках сути дела. Однако Арсен Мкртчян вновь продолжил, что стало поводом для ссоры между обвинителями, судьей и адвокатом.