ՀՀ քաղաքացու հետ նույն բանտախցում կա 6-7 ադրբեջանցի (տեսանյութ)
«Ոչ անտարբերությանը» կոչերով ու վանկարկումներով Կառավարության շենքի դիմաց  պահանջում են Ռուսաստանի Դաշնությունում պատիժը կրող ՀՀ քաղաքացի Արման Առաքելյանի արտահանձնումը:
«ՀՀ քաղաքացին Հայաստանում պիտի կրի իր պատիժը». պահանջում են ակցիայի մասնակիցները:
Արման Առաքելյանի ընկերների խոսքով՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության բերած պատճառը անհիմն է, և մինչև օրս արժանահավատ պատճառաբանություն չեն ներկայացրել:
«Ամեն վայրկյան նրա կյանքը վտանգի տակ է: Նույն բանտախցում գտնվում են 6-7 ադրբեջանցիներ, որոնք Սաֆարովի վառ օրինակն են»,- անհանգստություն են հայտնում դատապարտվածի ընկերները:
Հիշեցնենք, որ 46-ամյա Արման Վալերիկի Առաքելյանը Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ-Պետերբուրգի Պուշկինսկի շրջանային դատարանի 18.11.2016թ. դատավճռի համաձայն՝ դատապարտվել է  18 տարի ժամկետով ազատազրկման Ռուսաստանի Դաշնության քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 1-րդ մասով (սպանություն) և 126-րդ հոդվածի   2-րդ մասի ա կետով (մարդուն առևանգելը մի խումբ անձանց կողմից՝ նախնական համաձայնությամբ) նախատեսված արարքներ կատարելու համար:
ՌԴ-ն համաձայնություն է հայտնել Հայաստանին փոխանցել քաղաքացուն, ՀՀ արդարադատության նախարարությունում բազմիցս ուսումնասիրվել է պատժի մնացած մասը կրելու նպատակով ՌԴ-ից ՀՀ փոխանցելու հարցը, սակայն մերժվել է՝ նպատակահարմար չգտնելով:

В одной камере с гражданином РА находятся 6-7 азербайджанцев (видео)
С призывами и скандированиями “Нет безразличию” напротив здания Правительства требуют экстрадиции гражданина РА Армана Аракеляна, который несет наказание в Российской Федерации.
“Гражданин РА должен нести свое наказание в Армении”, - требуют участники акции.
По словам друзей Армана Аракеляна, причина, которую приводит Министерство юстиции РА, безосновательна, и до сих пор достоверных объяснений не представлено.
“Каждую секунду его жизнь под угрозой. В той же камере находятся 6-7 азербайджанцев, которые являются ярким примером Сафарова”, - выражает беспокойство друг осужденного.
Напомним, что 46-летний Армен Валерикович Аракелян согласно приговору Санкт-петербургского Пушкинского районного суда от 18.11.2016г. было сужден на лишение свободы сроком 18 лет за совершение деяний, предусмотренных 1-й частью 105-й статьи (убийство) и пунктом а) 2-й части 126- статьи (похищение человека группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса Российской Федерации.
РФ выразила согласие передать гражданина Армении, в Министерстве юстиции РА неоднократно изучался вопрос передачи  из РФ в РА с целью несения оставшейся части наказания, однако был отклонен, будучи признанным нецелесообразным.