«Ես նախկին իշխանությունների պալատական երգիչը չեմ եղել և չեմ էլ լինելու»
ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրինությունը հրատապ ասուլիս էր հրավիրել՝ այսօր առավոտյան տեղի ունեցած ակցիայից հետո։
ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը պնդում է՝ ՍԴՀԿ երիտասարդ անդամները անհիմն մեղադրում են իրենց կեղծարարության մեջ։ Ըստ նրա՝ երիտասարդները ներկայացնում են նյութեր, որոնցում հղումներն արված են արդեն չօգտագործվող դասագրքերից։
Այսօր առավոտյան ՍԴՀԿ «Տխրունի» ուսանողական-երիտասարդական միության անդամները ժապավեններով փակել էր պատմության ինստիտուտի գլխավոր մուտքը, դռների վրա փակցրել «Անաչառ դասագրքեր», «Ագիտացիան տեղ չունի դասագրքերում», «Կեղծարարնե՛ր, դո՛ւրս ԳԱԱ-ից», «Դուք սպանել եք ազգային պատմությունը» բովանդակությամբ պաստառներ:
Ըստ «Սոցիալ Դեմոկրատ Քաղաքական դպրոց»-ի պատասխանատու Ռադիկ Կարապետյանի՝ պատմության դպրոցական դասագրքերը ուսումնասիրելիս հայտնաբերել են քաղաքական նպատակներով արված կեղծարարություններ։
Ուսումնասիրությունների արդյունքները կետ առ կետ ուղարկել էին ԿԳ նախարարությանը, որն էլ իր հերթին հարցում էր ուղարկել ԳԱԱ պատմության ինստիտուտին:
Այնուհետև, Ռադիկ Կարապետյանի խոսքով, հանդիպել էին ինստիտուտի պրոֆեսորների և պատմաբանների հետ. հանդիպումը,սակայն, դրական ավարտ չէր ունեցել, նույնիսկ բանը հասել է անձնական վիրավորանքներին:
Աշոտ Մելքոնյանը պնդում է , որ հանդիպման ժամանակ իրենք ոչ մի հայհոյանք չեն օգտագործել և ոչ մեկին չեն անվանել անգրագետ։
«Միայն ասել ենք՝ քանի որ դուք բազային կրթություն չունեք, գիտական բանավեճ չի կարող ստացվել: Եթե մենք իրենց պահանջով գրենք կհայտնվենք ծիծաղելի վիճակի մեջ»,-ասաց նա։
ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Գեղամ Հովհաննիսյանը եւս մասնակցել է հանդիպմանը։ Գեղամ Հովհաննիսյանը պատմում է, որ իրենց հարց են հնչեցրել, իսկ բողոքի ակցիայի մասնակիցները նեղվել են և հարցրել են՝ ի՞նչ է՝ քննության եք կանչել մեզ։
«Իրենք իրենց կուսակցության պատմության մասին շատ մակերեսային գիտելիքներ ունեին»,-ասաց նա։
Պատմության ինստիտուտի տնօրենը անդրադառնում է նաեւ դասագրքերի որակին, ասում՝ ժամանակին իրենց համար դժվար է եղել գրելը, քանի որ «խորհրդային տարիներին խեղաթյուրված պատմությունը զրոյական վիճակից հասցրել են այնտեղ, որտեղ այսօր է»:
«Մենք կարողացանք այդքանը գրել, մեզանից հետո եթե երիտասարդ սերունդը կարող է ավելին գրել՝ թող գրի, բայց մենք հետամուտ ենք լինելու որ մեր գրածները չարտագրեն:
«Ես նախկին իշխանությունների պալատական երգիչը չեմ եղել և չեմ էլ լինելու»,-ասաց Աշոտ Մելքոնյանը։
Նա նաեւ դիմեց ՍԴՀԿ ղեկավարությանը՝ « Գրեք ձեր կուսակցության պատմությունը , ի տարբերություն ՀՅԴ-ի, դուք դա չեք արել և այսօր պարտավոր եք անել»:

«Я не был предворным певцом прежних властей и не буду»
Администрация Института истории НАН созвало срочную пресс-конференцию после акции, которая произошла сегодня утром.
Директор Института истории НАН Ашот Мелконян утверждает: молодые члены СДПШ безосновательно обвиняют их в фальсификации. По его словам, молодые люди представляют материалы, в которых ссылаются на уже неиспользуемые учебники.
Сегодня утром члены студенческо-молодежного союза СДПШ «Тхруни» лентами перекрыли главный вход в институт истории, на двери наклеили плакаты «Беспристрастные учебники», «Агитации нет места в учебниках», «Фальсификаторы, вон из НАН», «Вы убили национальную историю».
Согласно ответственному лицу «Социально-демократической политической школы» Радику Карапетяну, при изучении школьных источников истории обнаружили фальсификации, сделанные с политическими целями.
Результаты попунктно были отправлены Министерству ОН, которое в свою очередь направило запрос в Институт истории НАН.
Затем, по словам Радика Карапетяна, встретились с профессорами и историками института, встреча, однако, не завершилась позитивно, дело даже дошло до личных оскорблений.
Ашот Мелконян утверждает, что во время встречи они не использовали никаких ругательств и никого не называли безграмотными.
«Только сказали, поскольку у вас нет базового образования, научной дискуссии не получится. Если мы будем писать по их требованию, окажемся в смешном положении», - сказал он.
Старший научный сотрудник Института истории НАН Гегам Ованнисян также участвовал во встрече. Гегам Ованнисян рассказывает, что им задали вопрос, а участники акции протеста смутились и спросили: что, вы нас на экзамен вызвали?
«У них очень поверхностные знания о сб истории их партии», - сказал он.
Директор института обращается и к качеству учебников, говорит: в свое время их было трудно писать, поскольку «в советские годы искаженная история с нулевого состояния довели туда, где она сегодня».
«Мы смогли написать столько, после нас если молодое поколение может написать больше, пусть пишут, но мы будем следить, чтобы написанное нами не переписывали.
«Я не был придворным певцов бывших властей и не буду», - сказал Ашот Мелконян.
Он также обратился к руководству СДПШ: «Напишите историю вашей партии, в отличие от АРФД, вы этого не сделали и сегодня обязаны сделать это».