Երիտասարդը պաշտոնատար անձ է ներկայացել եւ գումարներ հափշտակել (տեսանյութ)
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունից ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ կազմակերպված հանցավոր խմբավորումների և դրանց պարագլուխների դեմ պայքարի բաժին օպերատիվ տվյալներ են փոխանցվել, որ Երևանում ապրող 27-ամյա մի երիտասարդ խարդախություններ է կատարում։
Տեղեկությունների հիման վրա ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ոստիկանության ծառայողները պարզեցին, որ 27-ամյա երիտասարդը տարբեր անձանցից խաբեությամբ հափշտակել է խոշոր չափերի գումարներ։ Մասնավորապես, տուժողներից մեկին ներկայանալով ՀՀ կառավարության ղեկավար պաշտոնատար անձ, կառավարության ծրագրի շրջանակներում կառուցվող բնակելի թաղամասում բնակարան ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ձևակերպելու պատրվակով նրանից պահանջել ու խաբեությամբ հափշտակել է 540․000 դրամ։
Մեկ ուրիշ անձից էլ խաբեությամբ հափշտակել է 325․000 դրամ՝ խոստանալով կարճ ժամանակում կազմակերպել նրա որդու միակողմանի ծնողազուրկ ճանաչվելու գործընթացը։ Այս դեպքում ևս ներկայացել է որպես կառավարության ղեկավար պաշտոնատար անձ։ Նույն եղանակով չարաշահել է նաև մի կնոջ վստահությունը և նրա որդուն կառավարությունում աշխատանքի ընդունելու խոստմամբ պահանջել է 125․000 դրամ։ Երկու երիտասարդից էլ վերցրել է ընդհանուր 250․000 դրամ մեքենաների աճուրդին մասնակցելու ընթացքում առավելություն խոստանալով։
Երիտասարդի գործողություններից տուժած անձինք հրավիրվել են ոստիկանություն։ Նրանցից հաղորդում է ընդունվել։ Նախապատրաստված նյութերի հիման վրա ոստիկանությունում քրեական գործ է հարուցվել՝ խաբեության եղանակով ուրիշի խոշոր չափերով գույքի հափշտակության հատկանիշներով։ Քրեական գործը ոստիկանությունից ուղարկվել է քննչական կոմիտե՝ հետագա քննության։

Молодой человек представлялся должностным лицом и похитил деньги (видео)
Из Службы национальной безопасности Армении в отдел по борьбе с организованными преступными группировками и их главарями переданы оперативные данные о том, что проживающий в Ереване 27-летний молодой человек совершает мошенничество. В результате предпринятых на основе информации оперативно-розыскных мероприятий, сотрудники полиции выяснили, что 27-летний молодой человек обманным путем присваивал крупные суммы.
В частности, представившись одному из потерпевших должностным лицом правительства РА, под предлогом оформления документов, необходимых для приобретения квартиры в строящемся в рамках программы правительства жилом квартале, потребовал у него и обманным путем похитил 540 тысяч драмов. У другого человека, обещая за короткий срок организовать процесс признания его сына лишившимся родителя в одностороннем порядке, обманным путем похитил 325 тысяч драмов.
Таким же образом он злоупотребил доверием еще одной женщины, и с обещанием принять ее сына на работу в правительстве потребовал 125 тысяч драмов. От двоих молодых людей в общей сложности получил 250 тысяч, пообещав преимущество в процессе участия в аукционе автомобилей.
Пострадавшие от действий молодого человека были вызваны в полицию. От них были приняты показамия. На основании подготовленных материалов в полиции возбуждено уголовное дело по признакам хищения путем обмана чужого имущества в крупных размерах. Уголовное дело направлено из полиции в Следственный комитет для дальнейшего расследования.