64371966_2526868214012315_2344705045833973760_n
«Աբսուրդ է՝ նախարարությանը պարտավորեցնել Արսեն Թորոսյանի անձնական էջում հերքել նրա արտահայտությունները» (տեսանյութ)
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Սարգիս Երիցյանի, բավարարել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ»  ԲԿ-ի նախկին տնօրեն Արա Մինասյանի հայցն ընդդեմ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի և Մինասյանը պահանջել էր նաև Արսեն Թորոսյանին և ՀՀ առողջապահության նախարարությանը պարտադրել հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել «Ֆեյսբուք» սոցիալական կայքի՝ պատասխանող Արսեն Թորոսյանին պատկանող պաշտոնական էջի միջոցով.
Այդ առնչությամբ այսօր մամուլի ասուլիս է տվել Արսեն Թորոսյանի պաշտպան Գևորգ Գյոզալյանը:
Վերջինս նշեց, որ երբ իր վստահորդը հայտարարություն է արել ֆեյսբուքում, նկատի է ունեցել որոշակի փաստեր, մասնավորապես այն, որ իրականացվել է ստուգում, որի արդյունքում պարզվել է, որ 4 միլիոնից ավել չարաշահումներ են տեղի ունեցել, և նա  այդ միջանկյալ ստուգման ակտի վրա հիմնվելով է կատարել որոշակի արտահայտություններ:
«Այս արտահայտությունները, որը հայցվոր կողմը գնահատել է, որպես զրպարտանք, հետագայում քրեական գործ է  հարուցվել և քննիչն առգրավել է  այդ ամբողջ փաստաթղթերը, որոնք վկայում էին, որ առկա է մեծ չարաշահում: Դատաքննության ընթացքում դատարանը մեզ վրա դրեց ապացուցման բեռ, Մենք ասեցինք՝ լավ, կապացուցենք։ Ես միջնորդություն ներկայացրեցի  համապատասխան քննչական մարմիններին՝ խնդրելով  տրամադրել ինձ բոլոր այն նյութերը, որի հիման վրա կազմվել էր այդ միջանկյալ ակտը: Սակայն քննչական մարմինը մեզ մերժեց՝ ասելով, որ դա  նախաքննական գաղտնիքի ռեժիմով պահպանվող տեղեկատվություն է և չեն կարող մեզ տրամադրել»,- ասաց Գևորգ Գյոզալյանը։
Այնուհետեւ իրենք դիմել են դատարանին, որ դատարանը միջնորդի և քննչական մարմնից վերցնի այդ ապացույցը, սակայն դատարանը մերժել է այդ միջնորդությունը: Գործը կասեցնելու, դատավորին  բացարկ հայտնելու միջնորդությունը և Արա Մինասյանին դատարան հրավիրելու միջնորդությունը նույնպես մերժել է:
«Եվ վերջում դատարանը  պարտավորեցրել է ոչ միայն Արսեն Թորոսյանին՝ հերքել իր արտահայտությունները, այլ, որ Առողջապահության նախարարությունը հրապարակային հերքի այն փաստերը, որոնք արել է Արսեն Թորոսյանը՝ Արսեն Թորոսյանի անձնական ֆեյսբուքյան էջի միջոցով։ Սա ևս աբսուրդ է: Ամբողջ դատավարության ընթացքում դատավորը անընդհատ կողմին ասում էր, բայց ո՞րնէ  ձեր նյութաիրավական պահանջը Առողջապահության նախարարության դեմ: Մի քանի անգամ փորձեց պարզել, ակնհայտորեն չստացավ իր հարցի պատասխանը, բայց վերջում, պարզվեց, որ Առողջապահության նախարարությանը ևս դիտել է, որպես  պատասխանող»,-ասաց Գևորգ Գյոզալյանը:
Նրա խոսքերով՝ իրենց խնդիրն այն է, որ ապահովվի մրցակցային դատավարություն, ներկայացնեն իրենց ապացույցները այնպես, ինչպես հայցվոր կողմն է ներկայացնում:
Գևորգ Գյոզալյանը տեղեկացրեց, որ իրենք վերաքննիչ դատարան անպայման, դիմելու են, բացի դա, նա նաև  նախատեսում է հետագայում դատավորի վերաբերյալ դիմել Արդարադատության նախարարություն  կամ կարգապահական հանձնաժողով, որ նրա նկատմամբ կիրառվի ամենախիստ պատիժ: Պաշտպանի խոսքով՝ դատավորը պրոֆեսիոնալ չի գործել, նա գործել է  բարձր սուբյեկտիվ ազդեցության գործոնի ներքո:

64371966_2526868214012315_2344705045833973760_n
«Это абсурд обязать министерство на личной странице Арсена Торосяна опровергнуть его высказывания» (видео)
Как уже сообщалось, Ереванский суд первой инстанции общей юрисдикции под председательством судьи Саргиса Ерицяна удовлетворил иск бывшего директора МЦ “Святой Григор Лусаворич” Ары Минасяна против министра здравоохранения Арсена Торосяна и Минасян также потребовал заставить Арсена Торосяна и Министерство здравоохранения РА публично принести извинения посредством принадлежащей ответчику Арсену Торосяну странице в социальном сайте “Фейсбук”:
В связи с этим сегодня созвал пресс-конференцию адвокат Арсена Торосяна Геворг Гезалян.
Последний отметил, что когда его доверенный сделал заявление в фейсбук, он имел в виду конкретные факты, в частности, то, что была проведена проверка, в результате которой выяснилось, что имели место злоупотребления на сумму, превышающую 4 миллиона, и он, основываясь на акте промежуточной проверки, сделал определенные высказывания.
«Эти высказывания, которая сторона истца оценила как клевету, в дальнейшем было возбуждено уголовное дело и следователь конфисковал все документы, свидетельствовавшие о том, что имеется большое злоупотребление. В процессе судебного расследования суд  возложил на нас груз доказательства, мы сказали: хорошо, докажем. Я подал ходатайство в соответствующие следственные органы, попросив предоставить мне все те материалы, на основании которых были составлены эти промежуточные акты. Однако следственный орган отказал нам, сказав, что это – информация, которая защищается режимом тайны предварительного расследования, и они не могут предоставить ее нам»,- сказал Геворг Гезалян.
Затем они обратились в суд, чтобы суд ходатайствовал и взял у следственного органа это доказательство, однако суд отклонил это ходатайство. Ходатайство о приостановлении дела, объявлении отвода судье и приглашении в суд Ара Минасяна также отклонено.
«И в конце суд обязал не только Арсена Торосян опровергнуть свои высказывания, но и, чтобы Министерство здравоохранения публично опровергло те факты, которые сделал Арсен Торосян, посредством своей личной страницы в фейсбук. Это также абсурд В процессе всего судебного процесса судья постоянно говорил стороне: а каково ваше материально-правовое требование против Министерства здравоохранения. Несколько раз пытался выяснить, явно не получил ответа на свой вопрос, но в конце выяснилось, что Министерство здравоохранения также рассматривалось в качестве ответчика»,- сказал Геворг Гезалян.
По его словам, их задача в том, чтобы обеспечить конкурентное судебное производство, представить свои доказательства так, как представляет сторона истца.
Геворг Гезалян сообщил, что они обязательно обратятся в апелляционный суд, кроме того, также он предусматривает в дальнейшем обратиться по поводу судьи в Министерство юстиции или дисциплинарную комиссию, чтобы по отношению к нему было применено самое строгое наказание. По словам  адвоката, судья действовал непрофессионально, он действовал под влиянием фактора большого субъективного влияния.