ՀԲՃ. Հայտարարություն Ամուլսարի խնդրով պատվիրված միջազգային փորձաքննության վերաբերյալ
ՀՀ քննչական կոմիտեում դեռ 2018 թվականի հուլիսին հարուցվել էր քրեական գործ Ամուլսարի ծրագրի նախագծի փորձաքննության ժամանակ ՀՀ բնապահպանության նախարարության պաշտոնատար անձանց կողմից շրջակա միջավայրի աղտոտման մասին տեղեկությունները դիտավորությամբ թաքցնելու առերևույթ դեպքի առթիվ։ Այս քրեական գործի շրջանակներում պատվիրվել է միջազգային փորձաքննություն, որն իրականացնում է լիբանանյան ELARD ընկերությունը։ Ըստ շրջանառվող լուրերի` շուտով պետք է հայտնի լինեն այդ փորձաքննության արդյունքները։ Այս առումով ունենք մի շարք դիտարկումներ, որոնք ներկայացնում ենք հանրությանը, քննչական կոմիտեին և ՀՀ կառավարությանը․
• Հաշվի առնելով, որ այս խնդիրը վերաբերում է բնական միջավայրի, մարդկանց առողջության և մեր պետության էկոլոգիական անվտանգությանը, ապա այդ փորձաքննության բոլոր արդյունքները պետք հասանելի լինեն հանրությանը։
• Փորձաքննական բոլոր հաշվետվությունների անգլերեն և հայերեն տարբերակները պետք է անպայման ամբողջությամբ հրապարակվեն ՀՀ քննչական կոմիտեի կայքում։
• Շահագրգիռ գիտական, մասնագիտական և հանրային շերտերին պետք է հնարավորություն և ժամանակ տրվի՝ վերլուծելու դրանց հավաստիությունը, գիտական հիմնավորվածությունն և լիարժեքությունը։
• Արդյունքները պետք է հանրային քննարկում անցնեն բոլոր շահագրգիռ և մասնագիտական կողմերի հետ՝ հատկապես Ջերմուկ համայնքի բնակիչների, որոնք 2006 թվականից զրկված են եղել Ամուլսարի մասին որոշումներ կայացնելու գործընթացներին մասնակցելուց։
• Կարևոր ենք համարում, որ այս գործընթացի համար պատասխանատու մարմինները հանրությանը տեղեկացնեն գործընթացի ակնկալվող փուլերի ու հատկապես արդյունքների հրապարակման հստակ ժամկետների մասին. սա կենսական հարց է հատկապես Ջերմուկ համայնքի բնակիչների համար՝ հաշվի առնելով, որ Ամուլսարի մոտ արդեն շուրջ մեկ տարի անդադար ընթացող հավաքը (լեռան գագաթ տանող փակված ճանապարհները):

АЭФ: Заявление относительно международной экспертизы, заказанной по Амулсарской проблеме
В Следственном комитете РА еще в июле 2018 года было возбуждено уголовное дело по явному случаю преднамеренного сокрытия информации о загрязнении окружающей среды должностными лицами Министерства экологии РА во время экспертизы проекта Амулсарской программы. В рамках этого уголовного дела была заказана международная экспертиза, которую осуществляет ливанская компания ELARD. По слухам, в скором времени должны стать известны результаты этой экспертизы. В этом плане у нас есть ряд наблюдений, которые мы представляем общественности, следственному комитету и правительству РА:
• Принимая во внимание, что эта проблема относится к безопасности окружающей среды, здоровью людей и экологической безопасности нашего государства, все результаты экспертизы должны быть доступны общественности.
• Все отчеты экспертизы на английском и армянском языках должны обязательно быть полностью опубликованы на сайте Следственного комитета РА.
• Заинтересованным научным, профессиональным и общественным кругам нужно дать возможность и время для анализа их достоверности, научной обоснованности и полноты.
• Результаты должны пройти общественное обсуждение со всеми заинтересованными и профессиональными кругами, в особенности, с жителями общины Джермук, которые с 2006 года были лишены возможности участия в процессах принятия решений относительно Амулсара.
• Считаем важным, чтобы органы, ответственные за этот процесс, информировали общественность об ожидаемых этапах процесса и в особенности о четких сроках публикации результатов, это – жизненно важный вопрос в особенности для жителей общины Джермук, учитывая, что около Амулсара уже около года постоянно проходит собрание (перекрытые дороги, ведущие к вершине горы).