Էլեկտրոնային գլանակներն իրականում այլընտրանք չեն ծխախոտին, պարունակում են նույն խտանյութը. մասնագետ
Ծխախոտի դեմ պայքարի միջազգային օրվա առթիվ Առողջապահության նախարարությունը թեմայի հետ կապված հանդիպում էր կազմակերպել ոլորտի փորձագետների և բժիշկների հետ: Քննարկման հիմնական թեման էր «Ծխախոտը և թոքերի առողջությունը»: Այն միտված էր բարձրացնելու հասարակության իրազեկվածությունը ծխելու հնարավոր վտանգների մասին:
Ծխելը համարվում է հիվանդություն, սակայն այդպես չի ընկալվում: Բանախոս Արուս Հարությունյանը դա պայմանավորում է հասարակության մոտեցմամբ. Ըստ նրա՝ պետք է  զարգացնել  գիտակցական շերտը և աստիճանաբար հասնել դրա  լուծումներին:
«Օրինակ՝ եթե 100 մարդ որոշում է թողնել ծխելը, ապա 1 տարի անց միայն 5 մարդ է  հաջողում այդ գործում: Կարևորը չհանձնվելն  ու կրկին  փորձելն է»,-ասում է փորձագետ Արուս Հարությունյանը:
Ծխախոտը հոգեբանական և կենսաբանական կախվածություն է առաջացնում, այստեղ կարևոր է բժիշկների և հոգեբանների դերը: Անհրաժեշտ խորհրդատվության դեպքում հնարավոր է հրաժարվել ծխախոտ օգտագործելուց:
Վերջերս «Սոֆարմա» դեղատների ցանցը Հայաստան է ներմուծել դեղամիջոց, որը, ըստ բժիշկ Ալեքսանդր Բազարչյանի, հաջորդ օգնող միջոցն է, որի փոխարեն շատերը նախընտրում են օգտագործել էլեկտրոնային գլանակներ:
«Ծխախոտին այլընտրանք առաջարկվող էլեկտրոնային գլանակներն իրականում այլընտրանք չեն, քանի որ դրանք պարունակում են նույն խտանյութը: Դրանց պատրաստման ձևերն են ուրիշ, բայց վնասակարությունը, այնուամենայնիվ, կա»,- ասում է Ալ. Բազարչյանը:
Փորձագետները կողմ են առողջապահության նախարարության առաջարկած փոփոխություններին, և իրենք էլ են պատրաստվում առաջարկություններով հանդես գալ: Թեև ծրագիրը քննարկման փուլում է, նրանք վստահ են, որ այն դրական արդյունքներ է տալու:
Ծխախոտի կանխարգելմանն ուղղված ծրագրեր են մշակվում նաև կրթական հաստատություններում կիրառելու նպատակով: Համաշխարհային ուսումնասիրությունների համաձայն՝ ծխախոտ օգտագործելու սովորույթը սկսվում է դպրոցական տարիներից. դեռահասության շրջանում տղաներն սկսում են ծխել ինքնահաստատվելու համար, բայց որոշ ժամանակ անց, երբ ցանկանում են թողնել, չի ստացվում՝ ուժեղ կախվածության պատճառով: Ծրագրերը դեռ քննարկման փուլում են, որոնց վրա աշխատում են բժիշկները, հոգեբաններն ու փորձագետները:

Электронные сигареты в действительности не являются альтернативой табаку, содержат тот же концентрат: Специалист
В связи с Международным днем борьбы с курением Министерство здравоохранения организовало встречу, связанную с этой темой, с экспертами и врачами отрасли. Основной темой обсуждения было «Сигареты и здоровье легких». Она была нацелена на повышение информированности общества о возможных опасностях курения.
Курение считается болезнью, однако не воспринимается как таковая. Спикер Арус Арутюнян обуславливает это общественным подходом. По ее словам, нужно развивать сознательный слой и постепенно достичь решений этого.
«К примеру, если 100 человек решают бросить курить, через 1 год успеха достигают только 5 человек. Важно не сдаваться и пробовать опять», - говорит эксперт Арус Арутюнян.
Курение вызывает психологическую и биологическую зависимость, здесь важна роль врачей и психологов. В случае необходимой консультации возможно отказаться от употребления сигарет.
Недавно сеть аптек «Софарма» импортировала в Армению лекарственное средство, которое, по словам врача Александра Базарчяна, успешно помогающее средство, вместо которого многие предпочитают использовать электронные сигареты.
«Электронные сигареты, предлагаемые в качестве альтернативы табаку, в действительности не являются альтернативой, поскольку они содержат тот же концентрат. Формы их изготовления отличаются, но опасность, тем не менее, есть», - говорит Ал. Базарчян.
Эксперты выступают за изменения, предложенные министерством здравоохранения, и они готовятся выступить с предложениями. Несмотря на то, что программа находится на стадии обсуждения, они уверены, это она даст положительные результаты.
Программы, направленные на предотвращение курения разрабатываются и с целью применения в общественных заведениях. Согласно мировым исследованиям, привычка к употреблению сигарет формируется со школьных лет: в подростковом возрасте парни начинают курить для самоутверждения, однако спустя некоторое время, когда хотят бросить, не получается из-за сильной зависимости. Программы еще находятся на стадии обсуждения, над которыми работают врачи, психологи и эксперты.