Ընտանեկան բռնությունների կապակցությամբ հաշվառվել է 404 անձ. Նելլի Դուրյան (տեսանյութ)
Ոստիկանությունը երբևիցե չի թաքցրել, երբևիցե մենք չենք ասել, որ չկա բռնություն. «Ընտանեկան բռնության կանխարգելումը Հայաստանում. մարտահրավերներ և հնարավորություններ» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ ոստիկանության ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի վարչության ստեղծումն ապացուցեց, որ կանանց նկատմամբ, ընտանիքներում առկա բռնության դեպքեր և պետք է բարձրաձայնել և անել ամենը դրանք նվազեցնելու, կնասպանության դեպքերը կանխարգելելու համար։
Դուրյանի խոսքով՝ օրենքը թույլ է տալիս հաշվառել այն ընտանիքները, որտեղ գրանցվել են բռնությունների դեպքեր։ «Եթե նախկինում կինը գալիս էր բողոքը հետ էր վերցնում, ՀԿ-ները, ոստիկանությունն այդ հարցը բարձրացնում էին։ Տարբեր պատճառներով էին ետ վերցնում. հարևաններն էին ամոթանք տալիս, բարեկամները, ծնողները, ամուսինն էր խնդրում, համոզում, վախեցնում, տնտեսական կախվածություն կար՝ «ո՞նց եմ պահելու երեխաներին» և այլն։ Ինքը կարող է բողոքը վերցնել, բայց առաջին իսկ օրվանից հաշվառվում է տվյալ ընտանիքը»,- ընդգծում է Դուրյանը՝ հավելելով, որ այսկերպ պատկերը փոխվում է։
Ըստ վիճակագրական տվյալների, ոստիկանության գնդապետի փոխանցմամբ, միայն վերջին 4 ամիսների ընթացքում արձանագրվել է 695 ամփոփագիր և հաշվառվել 404 անձ։

В связи с семейным насилием зарегистрированы 404 человека: Нелли Дурьян (видео)
Полиция никогда не скрывала, мы никогда не говорили, что нет насилия – во время обсуждения на тему «Предотвращение семейного насилия в Армении: вызовы и возможности» сказала полковник полиции РА Нелли Дурьян.
По ее словам, создание Управления по борьбе с семейным насилием Полиции РА  доказало, что в семьях есть случаи насилия над женщинами и нужно говорить об этом, чтобы их уменьшить, предотвратить случаи убийства женщин.
По словам Дурьян, закон позволяет вести учет семей, где зарегистрированы случаи насилия. «Если раньше женщина приходила и забирала жалобу, НПО, полиция поднимали этот вопрос. Забирали по разным причинам: пристыживали соседи, друзья, родители, муж просил, убеждал, угрожал, была экономическая зависимость: «как я буду содержать детей?» и др. Она может забрать жалобу, но с первого же дня эта семья ставится на учет», - подчеркивает Дурьян, добавив, что таким образом картина меняется.
Согласно статистическим данным, как передает полковник полиции, только за последние 4 месяца зафиксировано 695 сводок и на учет поставлены 404 человека.