ԵՊՀ-ն 100-ամյակի միջոցառումների համար ինքնաֆինանսավորվել է 100 միլիոն դրամով (տեսանյութ)
Երևանի պետական համալսարանն արդեն իր 100 միլիոն դրամ բյուջեով ֆինանսավորել էր. ասաց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք պետությունը ֆինանսավորել է համալսարանի 100-ամյակի միջոցառումների համար։
Սիմոնյանի խոսքով՝ գումարի մեծ մասը ծախսելու են իրենց արտասահմանյան գործընկերներին հյուրանոցներում տեղավորելու, իսկ մյուս մասը՝ ԵՊՀ փոքր ու մեծ դահլիճները սարքավորումներով հագեցնելու համար, ինչպես նաև ԵՊՀ-ին աջակցում են որ բարեգործական որոշ հիմնադրամներ։
Իսկ այն հարցին, թե ի՞նչ հարաբերությունների մեջ են ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ և արդյո՞ք ուղղակի զուգադիպություն էր վերջինիս այցը Չինաստան այս օրերին, Սիմոնյանը պատասխանեց, որ իրենց միջև հարաբերությունները գործնական-նամակագրական են՝ հավելելով, որ դեռևս միջոցառումների մասնակցելու պաշտոնական հրավերներ չեն եղել, և 100-ամյակի պաշտոնական տոնումը նախատեսված է սեպտեմբերի վերջին։

ЕГУ и для мероприятий 100-летия самофинансировались на 100 миллионов драм (видео)
Ереванский государственный университет на свой уже 100-миллионный бюджет профинансировали – сказал ректор ЕГУ Арам Симонян, отвечая на вопрос, профинансировало ли государство 100-летие мероприятий университета.
По словам Симоняна, большая часть суммы они потратят на размещение своих иностранных партнеров в гостиницах, а другую часть – для оснащения малых и больших залов ЕГУ оборудованием, а также ЕГУ помогают некоторые благотворительные фонды.
А на вопрос, в каких отношениях с министром ОН Араиком Арутюняном и был ли прямым совпадением визит последнего в эти дни Китая, Симонян ответил, что отношения между ними носят деловой-корреспондентский характер, добавив, что пока не было официальных приглашений для участия в мероприятиях, и официальное празднование 100-летие предусмотрено на конец сентября.