Նոր համակարգի գործարկմամբ վարորդը կարող է զրկվել վարորդական վկայականից (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԳործադիրը հավանություն է տվել «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» և ՀՀօրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքի և հարակից օրենքների նախագծերի վերաբերյալ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանի հավաստմամբ երթևեկության կանոնների 100 իրավախախտում կա, որից տուգանային միավորներ կկիրառվեն միայն 20 կամ 21 կարգի խախտման դեպքում:
Մեկ տարվա ընթացքում 9-ը տուգանային խախտման դեպքում վարորդը զրկվելու է վարորդական իրավունքից: Սակայն կանգառ- կայանման կանոնների խախտման դեպքում կիրառվելու է կես միավոր՝ հաշվի առնելով տրանսպորտային երթևեկության ծանրաբեռնվածությունը:
Վարորդական վկայականից զրկված կամ կասեցված անձիք, եթե շարունակեն տրանսպորտային միջոց վարելը, ապա այդ հանգամանքը կորակվի ոչ թե վարչական խախտում, այլ որպես հանցագործություն:
Նրա համոզմամբ՝ տուգանային համակարգը լուծում է մի քանի խնդիր առաջինը երթևեկության անվտանգության ապահովման մակարդակի էական բարձրացում և երկրորդ՝ սոցիալական բեռի թեթևացում:
Նվազել է նաև տուգանքների չափերը, այժմ տուգանքների առավելագույն չափը կազմում է 29000դրամ, նախկին 500000 դրամի փոխարեն:
Սակայն ճանապարհային երթևեկության անվտանգության մակարդակը շատ մտահոգիչ է: Վիճակագրական տվյալներով այս պահի դրությամբ 2019 թվականին հունվարի 1-ից գրանցվել է 105 զոհ, որը թեև 3 զոհով պակաս է, քան նախորդ տարի, այնուամենայնիվ այն մխիթարիչ չէ:
«Նախորդ տարի մենք ունեցել ենք 343 զոհ 6000 վիրավոր: Սակայն 20018-ի 1017թվականի համեմատությամ զոհերի թիվը աճել է 64-ով»:
Արմեն Խաչատրյանի կարծիքով՝տրանսպորտային միջոցների քանակի ավելացումը ևս պատճառ է հանդիսանում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների և խցանումների ավելացման:

При задействовании новой системы водитель может лишиться водительского удостоверения (видео)
Поддержи А1+!Исполнительный орган одобрил законодательную инициативу правительства о законе РА о внесении поправок и дополнений в Кодекс РА «Об административных правонарушениях» и сопредельные законы.
Как уверяет депутат от фракции «Мой шаг» Армен Хачатрян, есть 100 правонарушений дорожного движения, из которых штрафные единицы будут применяться только в случае нарушения 20 или 21 порядка.
В случае 9 штрафных нарушений за год водитель лишался водительских прав. Однако в случае нарушения правил остановок и парковок будет применяться пол-очка, с учетом загруженности транспортного движения.
Лица, лишенные водительского удостоверения, либо если его действие приостановления, в случае продолжения управления транспортным средством, это обстоятельство будет квалифицировано не как административное нарушение, а как преступление.
Он убежден, штрафная система решает несколько задач: во-первых, существенное повышение уровня обеспечения безопасности движения, во-вторых, облегчение социального бремени.
Снизились также размеры штрафов, сейчас максимальный размер штрафов составляет 29000 драм, вместо прежних 500000 драм.
Однако уровень безопасности дорожного движения вызывает беспокойства. По статистических данным, по положению на данный момент с 1-го января 2019 года зарегистрировано 105 погибших, что, хоть и на 3 погибших меньше, чем в прошлом году, тем не менее, это неутешительно.
«В прошлом году у нас было 343 погибших 6000 раненых. Однако в 2018-м по сравнению с 2017 годом, число погибших увеличилось на 64».
По мнению Армена Хачатряна, увеличение количества транспортных средств также является причиной увеличения дорожно-транспортных происшествий и пробок.