Boeing 737 Max տեսակի ինքնաթիռի շուրջ կրքերը չեն հանդարտվում (տեսանյութ)
ԱՄՆ-ի Ավիացիոն դաշնային վարչության ղեկավարի պաշտոնակատարը դրակայն է գնահատել գործակալության ավիաուղիների անվտանգության սերտիֆիկացման գործընթացը, հատկապես վերջերս Բոինգ 737 Մաքս ինքնաթիռների կործանումներից հետո:
Հանդես գալով ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի տրանսպորտի հարցերով հանձնաժողովի առջև՝ Դանիել Էլվինը դրական է գնահատել այն գործող համակարգը, որով Դաշնային այս ծառայությունը լիցենզավորում է աշխատակիցներին՝ ինքնաթիռում ծառայություններ մատուցելու համար և անցկացնում ինքնաթիռի ստուգումներ:
Սակայն հանձնաժողովի դեմոկրատական կուսակցության անդամներն այս առումով ունեին իրենց վերապահումները:
«Այստեղ հետաքննություն չի իրականացվում, և ես տեղյակ եմ, որ Բոինգ Մաքս ինքնաթիռի կործանման հետաքննության առումով մենք դեռևս նախնական փուլում ենք: Սակայն այն պատմությունները, որ մեզ են հասնում սերտիֆիկացման գործընթացի մասին, մտահոգիչ են»,- ասում է կոնգրեսական Դանիել Լիպինսկին:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերին և մարտին Բոինգ 737 Մաքս ինքնաթիռն աղետի էր ենթարկվել Ինդոնեզիայում և Եթովպիայում, որը արդյունք էր նրա, որ օդաչուները տեղեկացված չէին ինքնաթիռի որոշ տեխնիկական առանձնահատկությունների մասին:
Դանիել Էլվինն ընդունեց, որ ինքնաթիռի համակարգը պետք է ավելի լավ բացատրվի օդաչուների համար նախատեսված ուղեցույցերում:
ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը քրեական հետաքննություն է իրականացնում Բոինգի դեմ այս կապակցությամբ, իսկ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը հետաքննում է կարգավորիչ մարմինների ու Բոինգի միջև հարաբերությունները:
Բոինգ ընկերությունը ներկայացրել է այն փոփոխությունները, որոնք նախատեսված են Բոինգ 737 Մաքս տեսակի ինքնաթիռի համար: Ընկերությունը խոստացել է օդաչուների համար հավելյալ դասընթացներ կազմակերպել նախքան փորձնական թռիչքի իրականացումը:

Не утихают страсти вокруг самолета Boeing 737 Max (видео)
Исполняющий обязанности Авиационного федерального управления США положительно оценил процесс сертификации безопасности авиационных путей агентства, в особенности после крушения самолетов Боинг 737 Макс.
Выступая перед комиссией по транспортным вопросам Палаты представителей США, Даниэл Элвин положительно оценил действующую систему, по которой эта Федеральная служба лицензирует сотрудников для оказания услуг в самолете и проводит проверки самолета.
Однако у членов демократической партии комиссии в этом плане были свои оговорки.
“Здесь не проводится расследование, и я знаю, что в плане расследования падения самолета Боинг Макс мы пока на предварительном этапе. Однако доходящие до нас истории о процессе сертификации вызывают беспокойство”, - говорит конгрессмен Даниэл Липинский.
Напомним, что в октябре и марте самолет Боинг 737 Макс подвергся крушению в Индонезии и Эфиопии, что стало результатом того, что летчики не были проинформированы о некоторых технических особенностях самолета.
Даниэл Элвин признал, что система самолета должна быть лучше разъяснена в путеводителе, предназначенном для летчиков.
Министерство юстиции США в этой связи проходит уголовное расследование против Боинга, а Конгресс США расследует отношения между регулирующими органами и Боингом.
Компания Боинг представила те изменения, которые предусмотрены для самолета типа Боинг 737 Макс. Компания пообещала организовать дополнительные курсы для летчиков до осуществления испытательного полета.