Սարգսյանը հյուրընկալել է «Դասո սիստեմս» ընկերության պատվիրակությանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է իր հրավերով Հայաստան ժամանած աշխարհի առաջատար ընկերություններից մեկի՝ ֆրանսիական «Դասո սիստեմս» («Dassault systemes») ընկերության առաջին փոխնախագահ Քրիստիան Նարդենին և ակադեմիական ծրագրերի գլխավոր տնօրեն Քսավիե Ֆուրժեին:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ «Դասո սիստեմս»-ի ղեկավարության հետ նախորդ հանդիպումների ընթացքում քննարկել են համագործակցության հնարավորություններն ու հավանական ուղղությունները: «Մենք պետք է բացահայտենք, թե ինչ կարող ենք անել միասին»,- ասել է Հանրապետության նախագահը և հավելել. «Նախ և առաջ՝ բացահայտել երկրի կրթական հատվածը, քանի որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործելու համար պետք է ունենանք ճիշտ կրթական համակարգ: Ես համոզված եմ, որ մեր շուրջն ունենք տաղանդավոր մարդիկ: Մենք Խորհրդային Միությունից ժառանգել ենք բավականին լավ կրթական համակարգ, մասնավորապես՝ բնական գիտությունների ոլորտում»:
Նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը փոքր պետություն է, բայց համաշխարհային ազգ, հայերն ամենուր են, և սա ևս կարևոր առավելություն է:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի նախագահին հրավերի համար՝ «Դասո սիստեմս» ընկերության առաջին փոխնախագահ Քրիստիան Նարդենը մասնավորապես ասել է. «Մեծ պատիվ է լինել այստեղ: Այցի ընթաքում ուզում ենք հասկանալ, թե որոնք են այն ոլորտները, որտեղ կարող ենք աշխատել: Մարդիկ են ապագայի բանալին, ամեն բան սկսվում է մարդկանցից, այդ իսկ պատճառով մենք այդքան հետաքրքրված ենք՝ բացահայտելու Հայաստանի կրթական համակարգը և տեսնելու, թե ինչպես կարող ենք մեր նպաստը բերել նոր սերնդի կրթության գործում, ինչը, ի վերջո, մեծ ներդրում է՝ ուղղված ավելի լավ ապագա ունենալուն: Ապագան հնարավորություն է, այլ ոչ թե սպառնալիք: Տեխնոլոգիաներն ապագայում կարող են հիանալի գործիք լինել, եթե դրանք ճիշտ օգտագործվեն»:
Նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանում անցկացնելիք ժամանակն ընկերության ներկայացուցիչներին թույլ կտա բացահայտելու մեր երկրի հնարավորությունները, կրթական և գիտական ներուժը: «Այս ամենը ձեզ կտա ընդհանուր պատկերացում և հնարավորություն՝ ծրագրելու, թե ինչ կարող ենք անել»,- ընդգծել է Հանրապետության նախագահը:
«Դասո սիստեմս»-ը գործում է«Dassault Group» ֆրանսիական հանրահայտ ընկերության կազմում: Այն ծրագրային ապահովում է տրամադրում ռազմարդյունաբերական ոլորտին, մասնավորապես, ավիացիոն–տիեզերական, պաշտպանական, էներգետիկ համակարգերի համար։ Խումբը գործունեություն է ծավալում նաև լոգիստիկ համակարգերի, էլեկտրական հիբրիդային տրանսպորտային միջոցների, անշարժ գույքի և այլ բնագավառներում:

Саркисян принял делегацию компании “Дасо Системс”
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял прибывшего по его приглашению в Армению первого вице-президента французской компании «Dassault systemes» Кристиана Нардена и генерального директора академических программ Ксавье Фарже.
В ходе предыдущих встреч с руководством “Дасо Системс” были обсуждены возможности сотрудничества и его возможные направления. “Мы должны выявить, что мы можем сделать вместе”, - сказал президент Армении. “Прежде всего, выявить образовательный сектор страны, поскольку для работы в сфере высоких технологий у нас должна быть правильная образовательная система. Мы унаследовали от Советского Союза достаточно хорошую образовательную систему, в частности, в сфере естественных наук”.
По словам президента, Армения маленькое государство, но мировая нация - армяне повсюду, и это также является важным преимуществом.
Поблагодарив президента Армении за приглашение, первый вице-президент компании “Дасо Системс” Кристиан Нарден сказал: “Большая честь быть здесь. В ходе визита мы хотим понять, в каких сферах мы можем работать. Люди - ключ к будущему, все начинается с людей, поэтому мы так заинтересованы в раскрытии образовательной системы Армении и в том, как мы можем внести свой вклад в дело образования нового поколения, что, в конце концов, является большим вкладом, направленным на лучшее будущее. Технологии в будущем могут быть отличным инструментом, если они будут использованы правильно”.
Президент Саркисян выразил уверенность, что время, проведенное в Армении, позволит представителям компании раскрыть возможности нашей страны, его образовательный и научный потенциал. “Все это даст Вам общее представление и возможность спланировать, что мы можем сделать”, - подчеркнул президент республики.
Компания “Dassault Group”действует в составе известной французской компании. Он предоставляет программное обеспечение военно–промышленной сфере, в частности, для авиационно-космической, оборонной, энергетической систем. Группа также работает в сфере логистических систем, электрических гибридных транспортных средств, недвижимости и других областях.