Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալվել է պատերազմի 99-ամյա վետերանի տանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալվել է Հայրենական պատերազմի վետերան Միկիտ Ամիրյանի տանը: Նախագահը պատերազմի վետերանին է այցելել շնորհավորելու ոչ միայն Հաղթանակի ու խաղաղության տոնի, այլև նրա ծննդյան օրվա առթիվ: Միկիտ պապիկն այսօր դարձել է 99 տարեկան, և նրա համար իր հարազատների շնորհավորանքների կողքին առանձնահատուկ են եղել Հանրապետության նախագահի այցն ու բարեմաղթանքները:
Նախագահ Սարգսյանն ու պատերազմի ամբողջ ճանապարհն անցած վետերանը ընտանեկան մթնոլորտում զրուցել են երեկվա, այսօրվա ու վաղվա մասին՝ պատերազմի բովից հասնելով այսօրվա Հայաստանին ու հայ ժողովրդին: Հանրապետության նախագահն անմիջական զրույցի ընթացքում հետաքրքրվել է Միկիտ Ամիրյանի առողջական վիճակով, հարց ու փորձ արել ընտանիքից ու անցած ուղուց: 99-ամյա վետերանն իր մարտական ուղին սկսել է Կովկասից, մարտնչել Ուկրաինայում, Լեհաստանում, մասնակցել Պրահայի, Բեռլինի ազատագրմանը:
Ջերմ շնորհավորանքներից բացի նախագահ Սարգսյանը նաև իր երախտագիտությունն է հայտնել 99-ամյա վետերանին և ի դեմս նրա՝ բոլոր վետերաններին՝ կերտած հաղթանակի, իրենց վաստակի ու հայրենիքին նվիրվածության համար: Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով և շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար՝ նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել և խոստացել, որ հաջորդ տարի միասին նշելու են Միկիտ Ամիրյանի ծննդյան մեկդարյա հոբելյանը:

Президент Армен Саргсян посетил дом 99-летнего ветерана войны (видео)
Президент Республики Армен Саргсян сегодня посетил дом ветеран Отечественной войны Микита Амиряна. Президент посетил ветерана войны, чтобы поздравить не только с Днем Победы и мира, но и с днем рождения. Деду Микиту сегодня исполнилось 99 лет, и для него, наряду с поздравлениями его родных, были особенными визит и пожелания Президента Республики.
Президент Саргсян и ветеран, прошедший весть путь войны, в семейной атмосфере побеседовали о вчерашнем, сегодняшнем и завтрашнем дне – переходя от войны до сегодняшней Армении и армянского народа. Президент Республики во время непосредственной беседы поинтересовался состоянием здоровья Микиты Амиряна, поспрашивал о его семье и пройденном пути. 99-летний ветеран начал свой боевой путь с Кавказа, воевал в Украине, Польше, участвовал в освобождении Праги и Берлина.
Кроме теплых поздравлений президент Саргсян также выразил благодарность 99-летнему ветерану и в его лице всем ветеранам за созданную победу, за их заслугу и преданность родине. В очередной раз поздравив и поблагодарив за гостеприимство, президент Саргсян выразил убеждение и пообещал, что в следующем году вместе отметят вековой юбилей Микита Амиряна.