Բակո Սահակյան.մաղթում եմ խաղաղություն, բարեկեցություն ու նոր հաղթանակներ
Նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 9-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի տոնի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 27-րդ տարեդարձի առթիվ:
Հայրենական մեծ պատերազմի եւ Արցախյան ազատամարտի թանկագի՛ն վետերաններ,
Պաշտպանության բանակի հարգարժա՛ն գեներալներ, սպաներ, զինվորներ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի տոնի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 27-րդ տարեդարձի առթիվ, պանծալի Եռատոն, որը միավորում է մեր ժողովրդի բոլոր սերունդներին, միավորում է համայն հայությանը աշխարհի տարբեր երկրներում:
Մայիսի 9-ին մենք անսահման հպարտության ու երախտագիտության զգացումով տոնում ենք Մեծ Հայրենականում մեր պապերի եւ հայրերի տարած փառավոր հաղթանակը: Պատմության մեջ վառ են նրանց անօրինակ սխրանքն ու խիզախությունը, անձնազոհ նվիրվածությունը հայրենիքին ու հարազատ ժողովրդին, ինչն էլ նրանցից ժառանգել է մեր սերունդը եւ սերտել՝ որպես հայրենասիրության լավագույն դաս:
Աչքի առաջ ունենալով նրանց հերոսական օրինակը՝ մենք, առանց վարանելու, 1992-ին Մայր Հայաստանի եւ սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ միասին զենք վերցրինք եւ մեկ մարդու պես կանգնեցինք հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում, մեզ պարտադրված պատերազմի պայմաններում ստեղծեցինք պաշտպանության բանակ, ազատագրեցինք հայոց բերդաքաղաք Շուշին: Դա հայ ժողովրդի միասնական ուժի, ազատատենչ ոգու եւ անկոտրում կամքի հաղթանակն էր:
Այդ հաղթանակներն այսօր ամուր են պահում մեր քաջ որդիները՝ պատվով շարունակելով իրենց հերոս նախնիների սուրբ գործը:
Մայիսյան այս տոնական օրը լի է ինչպես անհուն ցնծությամբ ու բերկրանքով, այնպես էլ խոր ցավով ու կսկիծով: Մենք հիշում եւ փառաբանում ենք հայրենիքի անկախության ու ազատության համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր բոլոր նահատակներին: Թող նրանք անմահանան հայրենիքում ծնվող ամեն մի մանկան, ամեն մի շենացող բնակավայրի, ամեն մի օջախում վառվող կրակի հետ:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին այս հերոսական տոնի առթիվ եւ մաղթում խաղաղություն, բարեկեցություն ու նոր հաղթանակներ»:

Бако Саакян желает мира, благополучия и новых побед
9 мая Президент Бако Саакян направил поздравительное послание в связи с Днем Победы, 27-летием Армии обороны Республики Арцах и освобождения Шуши.
Дорогие ветераны Великой Отечественной войны и Арцахской освободительной борьбы!
От имени властей республики и от себя лично сердечно поздравляю вас с Днем Победы, 27-летием Армии обороны Республики Арцах и освобождения Шуши! Это славный тройной праздник, который объединяет все поколения нашего народа, армянство в разных странах мира.
9 мая с чувством безграничной гордости и признательности мы празднуем славную победу, одержанную нашими дедами и отцами в Великой Отечественной войне. В истории сохранились их беспрецедентные подвиги и храбрость, самоотверженная преданность родине и родному народу, что и унаследовало и усвоило как лучший урок патриотизма наше поколение.
Следуя их героическому примеру, в 1992 году мы вместе с нашими братьями и сестрами из Армении и Диаспоры не колеблясь взяли в руки оружие и все, как один, встали на защиту родины, создали в условиях навязанной нам войны армию обороны, освободили город-крепость Шуши. Это была победа единой силы, свободолюбивого духа и непоколебимой воли армянского народа.
Эти победы сегодня крепко хранят наши отважные сыны, с честью продолжая святое дело своих героических предков.
Этот праздничный майский день полон как безграничного ликования и восторга, так и глубокой боли и скорби. Мы помним и славим всех наших героев, которые пожертвовали своей жизнью ради независимости и свободы родины. Пусть они обретут бессмертие с появлением на свет каждого родившегося на родине ребенка, с каждым обустроенным населенным пунктом, с зажигающимся в каждом очаге огнем.
Вновь поздравляю весь наш народ с этим героическим праздником и желаю мира, благополучия и новых побед!»