Ոչ ոք այդքան արագ չի գցում վարչապետի վարկանիշը, որքան Փաշինյանն անձամբ. Աշոտյան (տեսանյութ)
Այն, ինչ  խոսում էր այսօր Նիկոլ Փաշինյանը մեզ հետ կապված, վկայում է այն մասին, որ նա վարչապետ չդարձավ. ասաց Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նախագահի տեղակալ Արմեն Աշոտյանը։
Քաղաքական գործիչն այն կարծիքին, է, որ ոչ ոք այդքան արագ չի գցում վարչապետի վարկանիշը, որքան Փաշինյանն անձամբ։ «Եվ ես շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել այս ազնիվ, ազգանվեր գործունենության համար և խնդրել խոսել շատ, խոսել հաճախ, խոսել այն ամենի մասին, ինչի մասին իրոք մտածում է»,- նշեց ՀՀԿ-ական գործիչը։
Աշոտյանը դաստիարակության խնդիր որակեց Փաշինյանի հնչեցրած մտքերը ՀՀԿ-ի և նրա նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասին։
Ըստ նրա՝ կառավարության ղեկավարն իր ասուլիսի ընթացքում երկու վտանգավոր հայտարարություն արեց։ Մեկը, որ Հայաստանի դրական իմիջը Հայաստանի անվտանգության գլխավոր երաշխիքն է։ «Իմիջայի՞ն զորքերի հրամանատար եք լինելու, թե՞ ֆեյսբուքյան ակտիվիստների»,- հարցադրում արեց Աշոտյանը։
Երկրորդ վտանգավոր հայտարարությունը, ըստ ՀՀԿ փոխնախագահի, «լինեի հրապարակում, շատ հարցեր ավելի հեշտ կլուծեի, քան վարչապետի կաբինետում»-ն էր։ Նա հարցադրում արեց, թե Փաշինյանն ի՞նչ հարցեր է ուզում լուծել, որ վարչապետի կարգավիճակը չի բավարարում։ «Քաղաքական ընդդիմախոսների, քննադատության բերանը փակես փողոցո՞վ»,- շարունակեց ՀՀԿ-ականը։
Ռոբերտ Քոչարյանը «Ռոյթերս» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում պատրաստակամություն էր հայտնել Հայաստանում ձևավորվող կենտրոնացած քաղաքական ընդդիմության մասը կազմել։
Այն հարցին, թե արդյո՞ք հանրապետականները նույնպես պատրաստ են այդ ընդդիմության մասը կազմել, Աշոտյանը պատասխանեց, որ ՀՀԿ-ն Նիկոլ Փաշինյանի ռեժիմին դիմադրող և հասարակության աչքերը բացող ընդդիմադիր, սկզբունքային քաղաքական միավորն է։  «Աշխատել ու աշխատում է բոլոր այն ուժերի հետ, որոնց մեջ տեսնում է առողջ քաղաքական նախագիծ և ցանկություն»,- շեշտեց նա։
Իսկ երբ որ ստեղծվի ընդդիմադիր քաղաքական միավորը, ՀՀԿ փոխնախագահի խոսքով, այդ ժամանակ այլ ուժերի քաղաքական օրակարգը դիտարկելով՝ հասկանալի կլինի համագործակցության հարցը։

Никто так быстро не снижает рейтинг премьера, как сам Пашинян: Ашотян (видео)
То, что сегодня говорил Никол Пашинян в связи с нами, свидетельствует о том, что он не стал премьером, сказал вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
Политический деятель считает, что никто так быстро не снижает рейтинг премьера, как сам Пашинян. “И я хочу выразить благодарность в этой связи, за преданную деятельность и попросить говорить много, говорить часто, говорить обо всем том, о чем он действительно думает”, - отметил деятель РПА.
Ашотян квалифицировал озвученные Пашиняном мысли о РПА и ее председателе Серже Саргсяне как проблему воспитания.
По его мнению, глава правительства во время пресс-конференции сделал два опасных заявления. Первое, что позитивный имидж Армении – это главная гарантия безопасности Армении. “Вы будете главнокомандующим имиджевых войск или фейсбучных активистов?” – спросил Ашотян.
Второе опасное заявление, по мнению вице-председателя РПА, “если б я был на площади, я многие вопросы решил был более легко, нежели в кабинете премьер-министра”. Он спросил, какие вопросы хочет решить Пашинян, для чего ему недостаточно статуса премьера? “Закрыть рот политических оппонентов, критики улицей?” – продолжил представитель РПА.
Роберт Кочарян в интервью информационному агентству “Ройтерс” выразил готовность составить часть формируемой в Армении централизованной политической оппозиции.
На вопрос, готовы ли республиканцы также составить часть оппозиции, Ашотян ответил, что РПА  - это оппозиционная, принципиальная политическая единица, противостоящая режиму Никола Пашиняна и раскрывающая глаза обществу. “Работать и работает со всеми силами, в которых видит здоровый политический проект и желание”, - подчеркнул он.
А когда будет создана оппозиционная политическая единица, по словам вице-председателя РПА, тогда рассматривая политическую повестку других стран, будет понятен вопрос сотрудничества.