«Հայաստան. Թավշյա հեղափոխության մեկամյակ» խորագրով միջոցառում Բեռլինում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 7-ին ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը Բեռլինում ներկա գտնվեց Հայնրիխ Բյոլլ հիմնադրամի կողմից կազմակերպված` «Հայաստան. «Թավշյա հեղափոխությունից» մեկ տարի անց» խորագրով քննարկմանը։
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հիմնադրամի նախագահ Էլեն Ուբերշերը (Ellen Überschär)։ Բանախոսներն էին ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Միքայել Զոլյանը և Մարիա Կարապետյանը, լրագրող, «EVN Report»-ի հիմնադիր Մարիա Թիթիզյանը, իրավաբան, շրջակա միջավայրի պահպանության ակտիվիստ Արթուր Գրիգորյանը։ Քննարկման մոդերատորն էր ԳԴՀ Կանաչների կուսակցության Հայնրիխ Բյոլլ քաղաքական հիմնադրամի Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային կենտրոնի նորանշանակ ղեկավար դր. Շտեֆան Մայստերը։
Բանախոսներն անդրադարձան ՀՀ-ում նախորդ տարի տեղի ունեցած խաղաղ հեղափոխության ընթացքին, իշխանափոխությունից հետո կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, իրավական պետության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների դերի ամրապնդմանը, տնտեսական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ինչպես նաև արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին և այլն։
ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ, միջոցառման շրջանակներում տեղի ունեցավ «Հայաստանի Թավշյա հեղափոխությունը» խորագրով լուսանկարների ցուցադրություն, որի ընթացքում ներկայացվեց 2018թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին Հայաստանում կայացած ժողովրդական շարժման ընթացքը։
Միջոցառմանը ներկա էին գերմանական քաղաքական, գիտական շրջանակների պաշտոնյաներ, լրագրողներ, հասարակական կազմակերպությունների և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։

Мероприятие под названием “Армения. Годовщина бархатной революции” в Берлине
Поддержи А1+!Посол РА в Германии Ашот Смбатян в Берлине присутствовал на организованном Фондом Генриха Белля мероприятии “Армения. Через год после “бархатной” революции”.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД РА, с приветственной речью на мероприятии выступила председатель Фонда Элен Убершер (Ellen Überschär). Докладчиками были депутаты парламентской фракции “Мой шаг” МикаелЗолян и Мария Карапетян, журналист, основатель EVN Report Мария Титизян, юрист, активист охраны окружающей среды Артур Григорян. Модератором обсуждения был новоназначенный руководитель регионального центра по Южному Кавказу политического Фонда партии зеленых Германии Генрих Белль доктор Штефан Майстер.
Докладчики коснулись мирной революции, произишедшей в Армении в прошлом году, состоявшихся после смены власти парламентских выборов, укрепления роли правового государства, демократии, прав человека, экономических реформ, борьбы с коррупцией, а также приоритетов внешней политики и др.
По инициативе Посольства РА в ФРГ, в рамках мероприятия состоялась фотовыставка под названием “Бархатная революция Армении”, на которой было представлено народное движение, в Армении в апреле-мае прошлого года.
На мероприятии присутствовали должностные лица немецких политических и научных кругов, журналисты, представители общественных организаций и армянской общины.