Օրացույց.8-ը մայիսի. Ռոբերտ Քոչարյանը բոլոր ադրբեջանցի ռազմագերիներին ազատ արձակելու խոստում տվեց (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1992-ի մայիսի 8-ի լույս 9-ի գիշերը հայկական կազմավորումներն ազատագրեցին հայոց հինավուրց Շուշին։
1995-ի այս օրը Հայաստանում նշվում էր Մեծ հայրենականում տարած հաղթանակի՝ վերականգնված տոնը։ Տոնի շրջանակներում Բաղրամյան պողոտայում մարշալ Բաղրամյանի հուշարձանի հիմնաքարը դրվեց։
1996-ի մայիսի 8-ին Բաքվից Երեւան ժամանեց Ռուսաստանի արտգործնախարար Եվգենի Պրիմակովը՝ իր հետ բերելով ազատ արձակված 35 ռազմագերու։ Նույն օրը Պրիմակովը եղավ Ստեփանակերտում, որտեղ Արցախի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը բոլոր ադրբեջանցի ռազմագերիներին ազատ արձակելու խոստում տվեց։
2000 թվականի մայիսի 8-ին Եռաբլուրում Երկրապահ կամավորականի օրը նշող ազատամարտիկները դժգոհություն էին հայտնում վարչապետ Արամ Սարգսյանի պաշտոնանկման առթիվ խստորեն քննադատելով նախագահ Քոչարյանին։
Նույն այս օրը Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը հայտարարեց Ազատամարտի վետերանների միության հիմնադրման մասին՝ նշելով, որ իրենց կազմակերպությունը սատարում է իշխանությանը։

Календарь: 8-е мая: Роберт Кочарян пообещал освободить всех азербайджанских военнопленных (видео)
В этот день 1995-го в Армении отмечался восстановленный праздник победы, одержанной в Великой отечественной войне. В рамках праздника на проспекте Баграмяна был заложен краеугольный камень памятнику маршала Баграмяна.
8-го мая 1996 года из Баку в Ереван прибыл министр иностранных дел России Евгений Примаков, привезя с собой 35 освобожденных военнопленных. В тот же день Примаков был Степанакерте, где президент Арцаха Роберт Кочарян пообещал освободить всех азербайджанских военнопленных.
8-го мая 2000 года в Ераблуре воины-освободители, отмечающие день добровольцев Еркрапах, выражают недовольство в связи с отставкой Арама Саргсяна, строго обвиняя президента Кочаряна.
В тот же день Аркадий Тер-Тадевосян заявил о фонде Союза ветеранов освободительной битвы, отметив,  что их организация поддерживает власть.