«Չաշխատելը մոդա է դարձել». Երևանի բնակիչ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱշխատանքի օրվա առթիվ «Ա1+»-ը հարցումներ է անցկացրել Երևանի բնակչության շրջանում։ Ինչպես են նրանք վերաբերվում այս տոնին, աշխատանք ունե՞ն, դժվա՞ր է աշխատանք գտնելը, կարևորո՞ւմ են Մայիսի 1-ը այս և այլ հարցեր ոււղվեց նրանց։
Շատերի կարծիքով օրը սովորական է և ոչնչով չի տարբերվում սովորական աշխատանքային օրերից։ Ոմանց համար էլ այս օրը ընկերների հետ զբոսնելու, ընտանիքով հավաքվելու, պաղպաղակ ուտելու օր է:
Քաղաքացիներից մեկը, ով 47 տարի աշխատել է որպես լրագրող, չի ընդունում այն կարծիքը, որ Հայաստանում աշխատանք գտնելն այնքան էլ հեշտ գործ չէ.
«Չաշխատելը մոդա է դարձել, ով չի ցանկանում աշխատել, ասում է՝ աշխատանք չկա»- նշում է նա, ավելացնելով, որ խնդիրը աշխատանքային դաստիարակության պակասն է, ինչը պետք է սկսել մանկապարտեզից: Լրագրողի համոզմամբ, նախկինում աշխատանքի տեղավորման պետական կոմիտեն գոնե զբաղվում էր նման հարցերով և մասնագիտություն ունեցող անձանց աշխատանք էր առաջարկվում, այսօր նման գերատեսչություն ցավոք չկա։
Մշակութաբան, հուշարձանագետ Հրազդանի մի բնակչի խոսքով էլ, եթե մարդը սիրում է իր մասնագիտությունը, կարող է աշխատանք գտնել:
Երիտասարդների համար աշխատանք փնտրելու դժվարությունը հիմնականում կապված է փորձի հետ, այս կարծիքին է IT ոլորտում աշխատող ուսանողը, որը 2-րդ կուրսից արդեն աշխատում է: Նրա խոսքով, փորձից առավել, այսօր գործատուները գնահատում են աշխատասիրությունը: Այս բանը շատ լավ հասկանում են լեզվաբանության ֆակուլտետն ավարտած ուսանողուհիները։ Նրանց կարծիքով կրթությունը միայն բազային ընդհանուր գիտելիքների կարող է ծառայել, իսկ աշխատանք գտնելու համար պետք չէ խուսափել փորձից, քանի որ ցանկացած բնագավառում ձեռք բերած փորձը լավ աշխատանք գտնելու երաշխիքն է:

«Не работать стало модным»: житель Еревана
Поддержи А1+!По случаю Дня труда «А1+» провел опрос среди жителей Еревана. Как они относятся к этому празднику? Есть ли у них работа? Трудно ли найти работу? Важно ли для них 2-го Мая?
Многие считают, что это – обычный день, ничем не отличающийся от обычных рабочих дней. Для некоторых это – день прогулки с друзьями, семейных посиделок, поедания мороженного.
Гражданин, который 47 лет проработал в качестве журналиста, не признает мнения, что в Армении не так уж легко найти работу:
«Не работать стало модным, кто не хочет работать, говорит: работы нет», - отмечает, добавляя, что проблема в недостатки трудового воспитания, которое нужно начинать с детского сада. По убеждению журналиста, раньше государственный комитет трудоустройства хотя бы занимался подобными вопросами и предлагал работу людям, имеющим профессию, сегодня подобного ведомства, к сожалению, нет.
По словам культуролога, специалиста по памятникам, проживающего в Раздане, если человек любит свою профессию, он может найти работу.
Для молодежи трудность в поиске работы в основном связана с опытом, так считает студент, работающий в сфере IT, который работает уже со 2-го курса. По его словам, еще больше чем опыт работодатели ценят трудолюбие. Это очень хорошо понимают студентки, окончившие лингвистический факультет. Они считают, что образование может служить только базовым общим знаниям, а для того, чтобы найти работу, не нужно избегать опыта, поскольку опыт, приобретенный в любой отрасли, это – гарантия нахождения хорошей работы.