Այսօր Մալարիայի համաշխարհային օրն է (տեսանյութ)
Յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 25-ին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) նշում է որպես Մալարիայի համաշխարհային օր:
Թեև աշխարհում սկսած 2000 թվականից մալարիայի հիվանդացությունը զգալիորեն նվազել է, սակայն մալարիան շարունակում է մնալ աշխարհի բազմաթիվ երկրների հանրային առողջապահության գերակա խնդիրներից:
2016 թվականին Առողջապահության Համաշխարհային Կազմակերպությունը հայտարարեց, որ ԱՀԿ-ի Եվրոպական տարածաշրջանը դարձել է աշխարհում մալարիայից լիովին ազատ առաջին տարածաշրջանը: Սա մեծ ձեռքբերում է Եվրոպական տարածաշրջանի և համաշխարհային հանրության համար՝ մալարիայի էլիմինացիայի (վերացման) պայքարում: Սակայն հիվանդության վերադարձի վտանգը դեռ մնում է, քանի որ մեծ է այլ տարածաշրջաններից բերովի դեպքերի թիվը: Քաղաքական հանձնառություն և արդյունավետ համաճարակաբանական հսկողություն է անհրաժեշտ՝ պահպանելու ձեռք բերված արդյունքները:

Сегодня Всемирный день борьбы с малярией (видео)
Поддержи А1+!Каждый год 25-го апреля Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) отмечает как Всемирный день малярии.
Несмотря на то, что с 2000-х годов заболеваемость малярией в мире ощутимо снизилась, однако малярия продолжает оставаться одной из приоритетных задач общественного здравоохранения многочисленных стран мира.
В 2016 году Всемирная Организация Здравоохранения заявила, что Европейский регион ВОЗ стал первым регионом в мире, полностью свободным от малярии. Это – большое достижение для Европейского региона и мировой общественности в борьбе по элиминации (устранению) малярии. Однако опасность возвращения болезни еще остается, поскольку велико число принесенных из других регионов. Необходимо политическое задание и эффективный эпидемиологический контроль для сохранения достигнутых результатов.