Սերժ Սարգսյանի ղեկավարած կազմակերպությունը պետբյուջեից գումար կստանա (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍպորտի եւ երիտասարդության նախարարությունը գումար է ուզում ստանալ պետ բյուջեից՝ շախմատի աշխարհի չեմպիոնի մրցույթի մասնակցության համար։ Նախարարի պարտականությունները կատարող Գաբրիել Ղազարյանը նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորում է նրանով, որ աշխարհի չեմպիոն, գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանը պետք է պատրաստվի աշխարհի չեմպիոնի համար ծավալվող պայքարին։
«Մրցաշարի նախապատրաստման եւ մասնակցության համար գումարն անհրաժեշտ է Շախմատի ֆեդերացիային»-, ասաց նախարարի պաշտոնակատարը։
Շախմատի ֆեդերացիայի նախագահը Սերժ Սարգսյանն է։ Գաբրիել Ղազարյանի խոսքով, փոխանցվող գումարը կազմելու է 132 հազար դոլարին համարժեք դրամ։
Վարչապետը հետաքրքրվեց, թե նախկինում ինչպես է տեղի ունեցել մրցաշարերին մասնակցությունը։ Գաբրիել Ղազարյանն ասաց, որ սա առաջին դեպքն է, երբ պետբյուջեից պետք է փոխանցում արվի։
Վարչապետը նշեց, որ նախկինում երեւի մի զանգի միջոցով կամ ունեւոր է գումարը փոխանցել։ Փաշինյանի խոսքով, մեր մարզիկները չպետք է այս կամ այն հովանավորյալի միջոցներով մասնակցեն մրցաշարերի։ Փաշինյանը հորդորեց ունեւորներին հարկերը վճարել, որից հետո պետությունը կհովանավորի մարզիկներին։

Организация, руководимая Сержем Саргсяном, получит деньги из госбюджета (видео)
Министерство спорта и молодежи хочет получить деньги из госбюджета для участия в конкурсе на звание чемпиона мира по шахматам. Исполняющий обязанности министра Габриэл Казарян обуславливает необходимость принятия проекта тем, что чемпион мира, гроссмейстер Левон Аронян должен готовиться к борьбе, развернувшейся за звание чемпиона мира.
“Для подготовки турнира и участия в нем Шахматной федерации нужны деньги”, - сказал исполняющий обязанности министра.
Председатель Шахматной федерации – Серж Саргсян. По словам Габриэла Казаряна, перечисляемая сумма составит драмовый эквивалент 132 тысяч долларов.
Премьер-министр поинтересовался, как раньше проходило участие в конкурсах. Габриэл Казарян сказал, что это – первый случай, когда должно быть произведено перечисление из госбюджета.
Премьер-министр отметил, что ранее, наверное, сумма перечислялась посредством звонка или богатый человек перечислял. По словам, Пашиняна, наши спортсмены не должны участвовать в турнирах на средства того или иного спонсора. Пашинян призвал богатых платить налоги, чтобы потом государство спонсировало спортсменов.