Կառուցապատողները չգիտեն՝ ինչ կանեն, եթե ցեմենտի գինը թանկանա (տեսանյութ)
Կառավարությունն առաջարկում է ավելացնել ցեմենտի ներմուծման տուրքը, ըստ որի՝ յուրաքանչյուր տոննայի համար 22 հազար դրամ տուրք  է սահմանվելու: Այս օրինագծի շուրջ դժգոհությունները օրեր շարունակ չեն դադարում:
Ըստ Տնտեսական զարգացման նախաձեռնությունների կենտրոնի վերլուծության՝  2018 թվականին Հայաստանում ցեմենտի տարեկան  իրացման ծավալը կազմել է 680 000 տոննա, որի 75%-ը եղել է տեղական ցեմենտը, իսկ մնացյալ՝ 25%-ը ներմուծված: Կենտրոնի տնօրեն Մարինե Առաքելյանի խոսքով, օրինագիծը մեծ ռիսկեր է պարունակում:
«Կառուցապատողներն արդեն իսկ ունեն կնքված պայմանագրեր՝ հիմք ընդունելով ցեմենտի նախկին գինը»,- նշեց Մարինե Առաքելյանը:
Իսկ «Առնի Թրեյդ» կառուցապատող ընկերության ներկայացուցիչ Արամ Խաչատրյանը նկատեց, որ ներկայացրած թվերը այդքան էլ չեն համապատասխանում իրականությանը: Ըստ Արամ Խաչատրյանի՝ Հայաստանում միշտ եղել է ցեմենտի բարձր արտադրողականություն:
«Հայաստանում միշտ ցեմենտի գործարանները արտադրել են 800 000 տոննայից ոչ պակաս: Տարիներ շարունակ 80% -ը ստվերում է եղել, գնալով կրճատվել է այդ ստվերը, անցյալ տարի 30%-էր»,- նկատեց ընկերության ներկայացուցիչը:
Կառուցապատող ընկերության ներկայացուցիչը վստահեցնում է, որ իրանական ցեմենտն ավելի որակյալ է:
«Նախորդ կառավարությունները միշտ սահմանել են շատ բարձր հսկիչ գին, որը եղել է 200 դոլարին մոտ: Իշխանափոխությունից հետո ընդամենը 1 ամսով հսկիչ գինը իջեցվել է 100-ին մոտ, տեմպերով սկսել են ներկրել իրանական ցեմենտ և մեր ժողովուրդը տեսավ, որ այն շատ որակով է: Բայց հետո տեղական արտադրողների հետ լոբբինգի շնորհիվ գինը նորից բարձրացավ 200 դոլար»,- նկատեց Արամ Խաչատրյանը:
Կառուցապատող և ներկրող մյուս ընկերության՝ «Իսթեյթ Ինվեսթմենթ ընդԴիվելոփմենթ»  ներկայացուցիչ Կարեն Գասպարյանն էլ կարծում է, որ ցեմենտի ներմուծման տուրքի ավելացումը անընդունելի է:
«Հարց է առաջանում, ներմուծման ժամանակ պետությունը ի՞նչ ծառայություն է մատուցում ներմուծողին, որ դրա դիմաց էլ գանձում է  22 000 դրամ պետական տուրք»:
Նշենք, որ ներկրվող ցեմենտի համար 22 հազար դրամ տուրք է սահմանվում, սակայն տուրք չի սահմանվում ներկրվող կլինկերի (ցեմենտի հումք) համար։

Застройщики не знают, что будут делать, если цена цемента повысится (видео)
Правительство предлагает повысить пошлину на импорт цемента, согласно которой будет установлена пошлина в размере 22 тысяч драм за каждую тонну. Недовольства по этому проекту не прекращаются несколько дней.
Согласно анализу Центра инициатив экономического развития, в 2018 году объём годовой реализации цемента в Армении составил 680 000 тонн, 75% которых был местный цемент, а остальные 25% - импортный. По словам директора Центра Марине Аракелян, законопроект содержит большие риски.
“У застройщиков уже заключены договора, где принималась за основу прежняя цена цемента”, - отметила Марине Аракеля.
А представитель строительной компании “Арни Трейд” Арам Хачатрян отметил, что представленные цифры не соответствуют действительности. По словам Арама Хачатряна, в Армении всегда была высокая производительность цемента.
“В Армении всегда цементные заводы производили не менее 800 000 тонн. Годами 80% было в тени, эта тень постепенно сократилась, в прошлом году была 30%”, - отметил представитель компании.
Представитель строительной компании заверяет, что иранский цемент более качественный.
“Предыдущие правительства всегда устанавливали очень высокую контрольную цену, которая была близка к 200 долларов. После смены власти всего на месяц контрольная цена была снижена до 100-и, стали быстрыми темпами импортировать иранский цемент, и наш народ увидел, что тот очень качественный. Но потом благодаря лоббингу местных производителей цена вновь повысилась до 200 долларов”, - отметил Арам Хачатрян.
Представитель другой строительной и импортирующей компании “Истейт Инвестмент эанд Дивелопмент” Карен Гаспарян считает, что повышение пошлины на импорт цемента недопустимо.
“Возникает вопрос, какую услугу оказывает государство импортеру при импорте, что берет за это государственную пошлину в размере 22 000 драм”.
Отметим, что за импортируемый цемент устанавливается пошлина 22 тысяч драм, но не установлено пошлины для импортируемого клинкера (цементного сырья).