«Կասկածի տակ չպետք է դրվի անձի ՝ մարդ լինելու հանգամանքը». Սաքունցը՝ տրանսգենդերի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ապրիլի հինգը կայծակ չէր պարզ երկնքում»,- այսպես է բնորոշում տրանսգենդեր կնոջ ելույթի վերաբերյալ առաջացած հասարակական աղմուկը Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը։ Ըստ նրա՝ տրանսգենդեր կնոջ ելույթին նախորդել էին ՄԱԿի և Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարի ներկայացուցիչների այցը Հայաստան՝ ԼԳԲՏ համայնքի խնդիրները ուսումնասիրելու առիթով, և դրանք պակաս մտահոգիչ չէին։
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ իշխանությունը և պատկան մարմինները պատշաճ ուշադրություն չեն դարձնում ԼԳԲՏ համայնքին ուղղվող ատելության խոսքին, և տպավորություն է ստեղծվում, որ իշխանության ներսում հոմոֆոբիայի մրցակցություն է։Այս հակաքաղաքակրթական պայքարին են փորձում ներքաշել նաև հասարակությանը։
Անդրադառնալով տրանսգենդեր կին Լիլիթ Մարտիրոսյանի ելույթին հաջորդած իրարամերժ կարծիքներին, Խտրականության դեմ պայքարի և հանուն հավասարության կոալիցիայի ղեկավար Հովհաննես Մադոյանն ընդգծում է, որ չպետք է լռեցնել մարդուն, քանի որ իրավունքից խոսելը ևս իրավունք է։ Նա ուշադրություն է հրավիրում հատկապես պատգամավորների վարքագծին, որոնք ավելի խորացրին ատելության մթնոլորտը՝ փորձելով «դիվիդենտներ» հավաքել ԼԳԲՏ համայնքի հաշվին։
«Փինք Արմենիա» ՀԿ փաստաբան Հասմիկ Պետրոսյանը լրագրողների հետ զրույցում ԼԳԲՏ համայնքի վերաբերյալ դատական գործերի մասին խոսելով նշում է.
«Ատելությունը հանգեցնում է իրավակիրառ մարմինների կողմից համապատասխան գործողություններ ձեռնարկելու անկարողության։ Սկսած դատական համակարգից մինչև ոստիկանություն, մենք ունենք խտրականության դեպքերի վերհանման խնդիր»։
Ըստ Պետրոսյանի՝ պատկան մարմինները չեն կարողանում իրավական գնահատական տալ ԼԳԲՏ համայնքի վերաբերյալ տարվող ատելության խոսքին։
Արթուր Սաքունցը Փաշինյանի հարցադրումը՝ տրանսգենդեր կինը մարդ է թե ոչ՝ անտեղի է համարում.«Կասկածի տակ չպետք է դրվի անձի ՝ մարդ լինելու հանգամանքը»։

«Не следует ставить под сомнение то, что лицо является человеком»: Сакунц – о трансгендере (видео)
Поддержи А1+!«Пятое апреля не было громом среди ясного дня», - так характеризует общественный шум, возникший вокруг выступления женщины-трансгендера руководитель Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц. По его словам, выступлению женщины-трансгендера предшествовал визит комиссаров по правам человека ООН и Совета Европы в Армению по поводу изучения проблем ЛГБТ-общины, и они были не менее обескураживающими.
По словам правозащитника, власти и надлежащие органы не уделяют надлежащего внимания словам ненависти, адресованным общине ЛГБТ, и складывается впечатление, что внутри власти – конкуренция гомофобии. В эту антицивилизованную борьбу пытаются втянуть и общество.
Обращаясь к противоречивым мнениям, последующим за выступлением женщины-трансгендера Лилит Мартиросян, руководитель Общественной коалиции по борьбе с дискриминации и во имя равенства Ованнес Мадоян подчеркивает, что не следует заставлять человека молчать, поскольку говорить о праве – это тоже право. Он в особенности обращает внимание на поведение депутатов, которые углубили атмосферу ненависти, пытаясь набрать «дивиденты» за счет ЛГБТ-общины.
Адвокат НПО «Пинк Армения» Асмик Петросян в беседе с журналистами, говоря о судебных делах относительно ЛГБТ-общины, отмечает:
«Ненависть приводит к неспособности правоприменительных органов предпринять соответствующие действия. Начиная с судебном системы, заканчивая полицией, у нас есть проблема поднятия случаев дискриминации».
По словам Петросян, надлежащие органы не могут дать правовой оценки слов ненависти, адресованных ЛГБТ-общине.
Артур Сакунц считает вопрос Пашиняна, человек ли женщина-трансгендер, неуместным. «Не следует ставить под сомнение то, что лицо является человеком».