«Կառավարության ծրագրում մեկ անգամ է նշվում տնտեսական հեղափոխության մասին, այն էլ՝ վերջում» (տեսանյութ)
gagik-minas
ՀՀԿ անդամ, ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախկին նախագահ Գագիկ Մինասյանը ճիշտ է համարում կառավարության այսօրվա ծրագիրը համեմատել  ութ ամիս առաջ ներկայացրած կառավարության ծրագիրին։ Մինասյանը կարծում է, որ բառապաշարի առումով տրանսֆորմացիա է տեղի ունեցել։ Այս նոր ծրագրում ընդամենը մեկ անգամ, այն էլ վերջում,  մեկ անգամ է նշվում տնտեսական հեղափոխության մասին։ «2019թ. կառավարության ծրագիրը շատ բաներով կրկնում է 2017-ի ՀՀԿ ծրագրին, էությամբ նույն  է, պարզապես այստեղ շատ են  մակդիրները ածականները»,-ասաց Գագիկ Մինասյանը։ Ըստ Մելիքյանի՝ մենք բառերով ասում ենք տնտեսական հեղափոխություն, իսկ թվերով ասում ենք՝ հազիվ տնտեսության փոփոխություն։ «Ո՞ւր մնաց վարչապետի ասած կախարդական փայտիկը։ Ո՞ւր մնացին ստվերի, կոռուպցիայի, մենաշնորհների  դեմ պայքարը։ Ինչ է մնում ենթադրե՞լ, որ իսկապես չկան այդ տնտեսության չարիքների դեմ պայքարը։ Հիմա այդ ստվերը կրճատվելո՞ւ է,  թե՞՝ ոչ։ Եթե մենք մեր օրենսդրությունը բարելավում ենք, ստվերը վերացնում ենք, բա ո՞ւր են այդ ներդրումների հոսքերը։ Դասագրքային ճշմարտություն է, եթե այդ երեք չարիքները վերացվում են, ապա ներդրումները պետք է ավելանան»,- ասաց ՀՀԿ-ականը։

«В правительственной программе лишь один раз отмечено об экономической реформе, и то – в конце» (видео)
gagik-minas
Член РПА, бывший председатель Комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян считает правильным сравнить сегодняшнюю программу правительства с программой правительства, представленной восемь месяцев назад. Минасян считает, что произошла трансформация в плане лексикона. В этой новой программе всего один раз, и то в конце, однажды отмечается об экономической революции. «Правительственная программа 2019г. во многом повторяет программу РПА 2017-го года, по сути одно и то же, просто здесь много эпитетов прилагательных»,- сказал Гагик Минасян. По словам Меликяна, мы на словах говорим экономическая революция, а цифрами говорим: в лучшем случае экономическое изменение. «Где волшебная палочка премьер-министра? Где борьба с теневой экономикой, коррупцией, монополиями? Что позволяет предположить, что в действительности нет борьбы против этих экономических зол. Сейчас эта теневая экономика сократится или нет? Если мы улучшаем законодательство, устраняем теневую экономику, где эти инвестиционные потоки? Это истина из учебников, если эти три зла устраняются, инвестиции должны возрасти»,- сказал член РПА.