«Մարմնամարզիկը զորակոչվելուց հետո այլեւս չի կարող զբաղվել իր մարզաձեւով». գլխավոր մարզիչ (տեսանյութ)
Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը ամփոփելով Դոհայում կայացած աշխարհի առաջնության արդյունքները, նշեց, որ մեր մարմնամարզիկները չնայած հասան պատմական հաջողությունների, սակայն կարելի էր ավելիին ձգտել: «Մեր 5 մասնակիցներից երեքն իրավունք ստացան մասնակցելու առանձին գործիքների եզրափակիչներին, ըդ որում երկուսը՝ Արթուր Դավթյանն ու Արթուր Թովմասյանը որակավորման փուլում ցույց էին տվել երրորդ արդյունքը, ինչը նշանակում էր, որ նրանք մեդալի ռեալ թեկնածուներ են: Բայց եզրափակիչում, կարելի է ասել, զգացնել տվեց մրցակցության լարվածությունն ու փորձի պակասությունը: Արթուր Թովմասյանը, որն առաջին անգամ էր մասնակցում աշխարհի առաջնությանը, զբաղեցրեց 4-րդ տեղը: Այդ արդյունքն ավելի հիասթափեցնող է, քանի որ մի բան է գրավել 7-8-րդ տեղերը, այլ՝ վերջին պահին դուրս մնաց մրցանակային եռյակից: Ինչեւէ, մեր նպատակն էր մեր ուժերով հանդես գալ թիմային մրցումներն եւ պարզել, թե որքանով ենք պատրաստ հաջորդ տարվա մրցումներին, որոնք վարկանիշային են լինելու եւ առաջին 12 տեղերը գրաված թիմերը իրավունքն են ստանալու մասնակցել եվրոպական խաղերին ու 2020թ օլիմպիական խաղերին», - ասեց փորձառու մասնագետը: Հակոբ Սերոբյանը հավելեց, որ այսօր հանդիպել է ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նորանշանակ փոխնախարար Գեւորգ Լոռեցյանի հետ ու քննարկել մարզաձեւ հետ կապված խնդիրները: Նա հատկապես կարեւորել է մարմնամարզիկների զորակոչի հետ կապված հարցը: «Բոլորը պետք է ծառայեն բանակում: Անպայման: Բայց օրենք է գրվել, կանոնադրություն, որ մինչեւ 5-րդ տեղն է ստանում տարեկետում: Դա մեր համար շատ դժվար է: Կարծում եմ, որ այդ օրենքը քննարկելիս պետք է հաշվի առնել մարզաձեւերի առանձնահատկությունները: Բացի այդ, գալիք երկու տարում կարեւոր մրցումները կայանալու են Բաքվում: Մենք, բնականաբար, չենք մասնակցելու, սակայն այն բաց թողնող մարմնամարզիկները կարող է տարեկետում չստանան: Մարմնամարզիկը զորակոչվելուց հետո այլեւս չի կարող զբաղվել մարմնամարզությամբ, քանի որ երեք օր շպագատ չանելու դեպքում մարմնամարզիկներն արդեն խնդիրներ են ունենում», - պարզաբանեց Հակոբ Սերոբյանը: «Ա1+»-ի հարցին, թե ինչպիսի վիճակում է գտնվում մարմնամարզության մասսայականությունը հանրապետությունում, գլխավոր մարզիչն ասաց. «Շատ վատ: Խորհրդային տարիներին մարմնամարզությունը պարտադիր առարկա էր դպրոցներում: Այսօր դա չկա: Դրա հետ կապված չկան մարմնամարզության դպրոցներ, դահլիճներ: Գյումրիում մարմնամարզույունը գոյատեւում է Երանոսյան Խաչիկի ջանքերով: Վանաձորի մարմնամարզության դպրոցում միայն մեկ գործիք է տեղավորում: Մենք հիմնականում նորմալ պարապում ենք երկու մարզադպրոցում: Մարմնամարզությունը որքան մասսայական լինի, այնքա օգուտ կտա եւ մարզաձեւին, եւ մարդկանց, քանի որ մարմնամարզություն նշանակում է մարմնի մարզում», - եզրափակեց հավաքականի գլխավոր մարզիչը: Նշեքն, որ մեր հավաքականը այս տարվա նոյեմբերի 20-ից սկսած մասնակցելու է վարկանշային մրցաշարերի, որտեղ խաղարկվելու են 2020 թվականի Տոկիոյի օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր:

«После призыва в армию гимнаст больше не может заниматься своим видом спорта»: главный тренер (видео)
sport-gimnastika
Главный тренер сборной Армении по гимнастике Акоп Серобян, подведя итоги чемпионата мира, который состоялся в Доха, отметил, что несмотря на то, что наши гимнасты достигли исторических успехов, можно стремиться к большему. «Трое из наших 5 гимнастов получили право участвовать в финале по отдельным снарядам, причем двое – Артур Давтян и Артур Товмасян – на квалификационном этапе продемонстрировали третий результат, что означало, что они были реальными претендентами на медаль. Но в финале, можно сказать, дала о себе знать напряженность соревнования и нехватка опыта. Артур Товмасян, который впервые участвовал в чемпионате мира, занял 4-е место. Этот результат больше разочаровывает, потому что одно дело – занять 7-8-е места, другое – в последним момент выбыть из призовой тройки. Тем не менее, наша цель – выступить своими силами в командных соревнованиях и выяснить, насколько мы готовы к соревнованиях в следующем году, которые будут рейтинговыми и команды, занявшие первые 12 мест, получат право участвовать в европейских играх и в олимпийских играх 2020г. », – сказал опытный специалист. Акоп Серобян добавил, что сегодня встретился с новоназначенным замминистром спорта и по делам молодежи РА Геворгом Лорецяном и обсудил проблемы, связанные с видом спорта. Он в частности отметил важность вопроса, связанного с призывом гимнастов. «Все должны служить в армии. Обязательно. Но был написал закон, устав, что до 5-го места получают отсрочку. Это для нас очень трудно. Думаю, что при рассмотрении этого закона, нужно учесть особенности видов спорта. Кроме того, в предстоящие два года в Баку состоятся важные соревнования. Мы, естественно, не будем участвовать, однако пропускающие их гимнасты могут не получить отсрочки. Гимнаст после призыва больше не может заниматься гимнасткой, поскольку если гимнасты три дня не делают шпагат, у них уже появляются проблемы », – пояснил Акоп Серобян. На вопрос “А1+” о том, в каком состоянии находится массовость гимнастики в республике, главный тренер сказал: “Очень плохом. В советские годы гимнастика была обязательным предметом в школах. Сегодня этого нет. В связи с этим нет гимнастических школ, залов. В Гюмри гимнастика существует усилиями Ераносяна Хачика. В ванадзорской гимнастической школе помещается лишь один снаряд. Мы в основном нормально занимаемся в двух спортивных школах. Чем более массовой будет гимнастики тем больше принесет пользы и виду спорта, и людям, поскольку гимнастика означает тренировку тела”, - заключил главный тренер сборной. Отметим, что наша сборная начиная с 20-го ноября этого года примет участие в рейтинговых турнирах, где будут разыгрываться путевки на олимпийские игры в Токио 2020 года.