Անդրկովկասյան բոներ, հայկական չեկեր. լոնդոնյան ռուբլիներ՝ Կենտրոնական բանկում
Կենտրոնական բանկի այցելուների կենտրոնում առկա է հայկական դրամաշրջանառության ողջ պատմությունը՝ հին հայկական մետաղադրամներից մինչև ժամանակակից թղթադրամներ և դրամանիշներ։
Կենտրոնական բանկի այցելուների կենտրոնը 2015 թվականից միացել է Թանգարանի օր և «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումներին։
Այս տարի Կենտրոնական բանկը միջոցառումը անցկացնում էր «Հայկական թղթադրամի 100-ամյա պատմությունը» խորագրի ներքո, որի շրջանակներում այցելուները կարող էին ծանոթանալ հայկական առաջին դրամանիշների պատմությանը՝ Անդրկովկասյան բոներին, առաջին հայկական չեկերին, «Լոնդոնյան ռուբլիներին», 100 տարվա ընթացքում թողարկված էսքիզների և թղթադրամների նմուշներին, ինչպես նաև կարող են ծանոթանալ բանկի ցուցափեղկում վերջերս ավելացված հնագույն մետաղադրամներին։
Կենտրոնական բանկի այցելուների կենտրոնի աշխատակից Անժելա Գևորգյանը նշեց, որ տարեկան ունենում են մոտ 10 հազար այցելու, որոնց մեջ եղել են նաև արտասահմանցիներ, իսկ «Թանգարանների գիշեր» միջոցառման շրջանակներում անցյալ տարի ունեցել են մոտ 1300 այցելու։

Закавказские боны, армянские чеки, лондонские рубли – в Центробанке
В центре посетителей Центробанка присутствует вся история армянского денежного оборота – от древнеармянских монет до современных купюр и денежных знаков.
Центр посетителей Центробанка с 2015 года присоединился к общеевропейским мероприятиям День музея и “Музейная ночь”.
В этом году Центробанк проводил мероприятие под заглавием “100-летняя история армянской купюры", в рамках которого посетители могли ознакомиться с историей первых армянских купюр – Закавказских бон, с первыми армянскими чеками, “Лондонскими рублями”, эскизами и купюрами, выпущенными за 100 лет, а также могли ознакомиться с древнейшими монетами, недавно добавленные в витринах банка.
Сотрудница центра посетителей Центробанка Анжела Геворгян отметила, что их посещают около 10 тысяч человек в год, среди которых были и иностранцы, а в рамках мероприятия “Музейная ночь” в прошлом году было 1300 посетителей.