Սասնա Ծռերը պահանջում են հանդիպում ԶԼՄ-ների հետ (տեսանյութ)
«Սասնա Ծռեր» խմբավորման հերթական դատական նիստն է։ Հենց սկզբում պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը հանդես եկավ միջնորդությամբ, ներկայացնելով իր պաշտպանյալ Վարուժան Ավետիսյանի դիմումը, որն ուղղված է Արմավիրի ՔԿՀ ղեկավարությանը՝ թույլ տալու հանդիպում ԶԼՄ-ների հետ։ Նշեց, որ մամուլի ասուլիսը նախատեսվում է մինչև մայիսի 22-ը՝ որևէ աշխատանքային օր։
Դատավորը հայտնեց, որ միջնորդություն ընդունելու կամ չընդունելու մասին կհայտնի դատական նիստի ավարտից հետո։
Դահլիճում գտնվողներին չբավարարեց դատավորի հայտարարությունը և նրանք բողոքի բացականչություններով ընդունեցին այն։
Նույն միջնորդությամբ հանդես եկավ նաև Պավել Մանուկյանը։ Նա դիմեց դատավորին, պահանջելով, որ հենց ընդմիջման ժամին դատական նիստի դահլիճում ԶԼՄ-ների հետ հանդիպում ունենա։ Տեղեկացրեց, որ դիմել է ՔՀԿ պետին, նույն պահանջով, սակայն 20 օրից ավել է ոչ մի պատասխան չի ստացել։
Դատավոր Մեսրոպ Մակեյանը համակարծիք չէ, ասելով, որ նման կարգ չկա, որ դատարանի դահլիճում կալանավորը հանդիպում ունենա ԶԼՄ-ների հետ։ Նա մերժեց միջնորդությունը։
Արայիկ Պապիկյանը նորից ներկայացրեց նախորդ նիստի ժամանակ իր միջնորդությունը՝ անհապաղ ազատ արձակել իր պաշտպանյալ Վարուժան Ավետիսյանին և Արայիկ Խանդոյանին։
Մյուս պաշտպանյալները ևս միացան Պապիկյանի միջնորդությանը՝ Արայիկ Խանդոյանի և Վարուժան Ավետիսյանի խափանմնան միջոցը վերացնելու մասին։ Դատարանում ներկաները կոչ արեցին դատավորին քայլ անել և միանալ, վանկարկելով «Քայլ արա», «Ազատություն»։
Պաշտպանյալները վստահեցրին, որ Վարուժան Ավետիսյանը և Արայիկ խանդոյանը չեն փախչելու, որևէ հանցագործություն չեն կատարելու, չեն թաքնվելու և որևէ մեկի վրա չեն ազդելու։

Сасна Црер требуют встречи со СМИ (видео)
Очередное заседание группировки «Сасна Црер». С самого начала адвокат Араик Папикян выступил с ходатайством, представив заявление своего подзащитного Варужана Аветисяна, адресованное руководству Армавирского УИУ, с просьбой разрешить встречу со СМИ. Отметил, что пресс-конференцияи предусмотрена до 22-го мая, в любой рабочий день.
Судья заявил, что о принятии или непринятии ходатайства сообщит после окончания судебного заседания.
Присутствовавшие в зале выразили свое недовольство возгласами.
С тем же ходатайством выступил и Павел Манукян. Он обратился к судье, требуя встречи со СМИ в зале заседаний во время перерыва. Сообщил, что обратился с тем же требованием к начальнику УИУ, однако более 20 дней не получил никакого ответа.
[caption id="attachment_1350882" align="alignnone" width="472"]
Hearings of Sasna Tsrer group members case with possible change of the measure of restraint took place at the Court of General Jurisdiction of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts[/caption]
Судья Макеян не согласен, сказав, что нет такого порядка, чтобы в зале суда заключенный встречался со СМИ. Он отклонил ходатайство.
Араик Папикян вновь предьявил свое ходатайство во время предыдущего заседания – незамедлительно освободить его подзащитных Варужана Аветисяна и Араика Хандояна.
Другие подзащитные также присоединились к ходатайству Папикяна об устранении меры пресечения Араика Хандояна и Варужана Аветисяна. Присутствовавшие в суде призвали судью сделать шаг и присоединиться, скандируя «Сделай шаг» и «Свобода».
Подзащитные заверили, что Варужан Аветисян и Араик Хандоян не убегут, не совершат преступления, не спрячутся и не будут ни накого влиять.