Նայջել Շորտը ձեռնոց է նետում Կիրսան Իլյումժինովին եւ նրա տեղակալին
Անգլիացի գրոսմայստեր Նայջել Շորտը պատրաստվում է իր թեկնածությունը դնել շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահի ընտրություններում: Այդ մասին հայտնում է Chess.com կայքը:
52-ամյա շախմատիստից բացի այդ պաշտոնին հավակնում են նաեւ ՖԻԴԵ-ի գործող նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը եւ նրա տեղակալներից մեկը՝ Գեորգիոս Մակրոպուլոսը: ՖԻԴԵ-ի նախագահական ընտրությունները կայանալու են հոկտեմբերի 3-ին, Բաթումում:
Հիշեցնենք, որ նախորդ երկու ընտրություններում Կիրսան Իլյումժինովը հաղթել էր աշխարհի նախկին չեմպիոններին՝ Անատոլի Կարպովին ու Գարի Կսպարովին:

Найджел Шорт бросает перчатку Кирсану Илюмжинову и его заместителю
Английский гроссмейстер Найджел Шорт собирается выдвинуть свою кандидатуру на выборах президента международной шахматной федерации. Об этом сообщает сайт Chess.com.
Кроме 52-летнего шахматиста на эту должность претендует также действующий президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов и один из его заместителей – Георгиос Макропулос. Президентские выборы в ФИДЕ состоятся 3-го октября, в Батуми.
Напомним, что на двух предыдущих выборах Кирсан Илюмжинов одержал победу над бывшими чемпионами мира Анатолием Карповым и Гарри Каспаровым.