Նոր առաջարկներ՝ զինծառայողի կարգապահական պատասխանատվության համար
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմումզինծառայողների իրավունքների վերաբերյալ բողոքների ուսումնասիրության հիման վրա մշակվել և շրջանառության է ներկայացվել օրենսդրական նախագծերի փաթեթ: Նախագծերը, մասնավորապես, վերաբերում են զինվորական ծառայության ոլորտում զինծառայողների իրավունքների երաշխավորմանը: Փաթեթում տեղ են գտել հետևյալ հիմնական առաջարկները.
• նախկինում հանցագործություն կատարած լինելու փաստը, որպես  զինծառայողի կարգապահական պատասխանատվությունը ծանրացնող հանգամանք, բացառել,
• հստակ ամրագրել կարգապահական տույժի մասին հրամանը զինծառայողին տրամադրելու կամ հայտարարելու պարտադիրպահանջ: Սահմանել այն որոշումների տեսակները, որոնք կարող են ընդունվել վերադաս հրամանատարի կողմից՝ կարգապահական տույժ տալու մասին որոշումը զինծառայողի կողմից բողոքարկելու արդյունքում,
• բացառել զինծառայողի նկատմամբ «օրվա արտահերթ վերակարգի» կիրառումը՝ որպես կարգապահական տույժ,
• օրենսդրությամբ ուղղակիորեն ամրագրել, որ ծառայողական քննությանը մասնակցելու պահից զինծառայողն իրավունք ունի գրավոր ծանոթանալու իր իրավունքներին և պարտականություններին,
• հստակեցնել զինծառայողների նկատմամբ ծառայողական քննությունը դադարեցնելու, կասեցնելու, քննությունը վերսկսելու հիմքերը և ընթացակարգը,
• բացառել վարժական հավաքներից խուսափելու համար միաժամանակ և՛ քրեական, և՛ վարչական պատասխանատվության ենթարկելը,
• հստակ սահմանել զինապարտների և զինծառայողների առողջական վիճակի բժշկական ու ռազմաբժշկական փորձաքննություն իրականացնող մարմինների որոշումներին (եզրակացություններին) վերաբերող  պահանջները և դրանցում պարտադիր ներառվող տեղեկությունների շրջանակը,
• օրենսդրությամբ ամրագրել այն դեպքերը, երբ պարտադիր զինվորական ծառայության անցնող նորակոչիկը, իր ցանկությամբ, կարող է զորակոչվել պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության մեջ գտնվող եղբոր զորամաս:
Վերոնշյալ նախագծերը ներկայացվել են համապատասխան պետական մարմիններ և իրավապաշտպան կազմակերպություններ՝ կարծիքի:    ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ

Новые предложения для дисциплинарной ответственности военнослужащего
В аппарате Защитника прав человека РА на основании изучения жалоб относительно прав военнослужащих разработан и представлен в оборот пакет законодательных проектов. Проекты, в частности, касаются гарантии прав военнослужащих в области воинской службы. В пакете нашли место следующие основные предложение:
- Факт совершения преступления в прошлом, в качестве отягчающего обстоятельства дисциплинарной ответственности военнослужащего, исключить;
- Четко зафиксировать обязательное требование предоставить военнослужащему или объявить приказ о дисциплинарном взыскании. Установить виды постановлений, которые могут быть приняты вышестоящим командованием в результате обжалования постановления о применении дисциплинарного взыскания со стороны военнослужащего,
- Исключить применение в отношении военнослужащего «чрезвычайного порядка дня», в качестве дисциплинарного взыскания,
- Законодательно непосредственно закрепить, что с момента участия в служебном расследовании военнослужащий имеет право письменно ознакомиться со своими правами и обязанностями,
- Уточнить основания и процедуру для прекращения, приостановки, возобновления расследования в отношении военнослужащего;
- Исключить привлечение одновременно и к уголовной, и к административной ответственности за уклонение от учебных сборов,
- Четко установить требования, относящиеся к постановлениям (заключениям) органов, осуществляющих медицинскую и военно-медицинскую экспертизу состояния здоровья военнообязанных и военнослужащих и круг обязательно включаемых в них сведения;
- Законодательно закрепить те случаи, когда новобранец, проходящий обязательную воинскую службу, по своему желанию, может быть призван в воинскую часть брата, находящегося на обязательной срочной воинской службе.