Է. Մարուքյանը ՌԴ պատվիրակներին ներկայացրեց ռուսական զենքի հետևանքները
ՀՀ Ազգային ժողովի Պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի ու ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի պաշտպանության և անվտանգության կոմիտեի համատեղ նիստի ընթացքում պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի ելույթը. Հարգելի՛ նախագահող, հարգելի՛ գործընկերներ, Ձեզ եմ դիմում՝ նպատակ ունենալով Ձեր ուշադրությունը հրավիրել միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի և պատերազմ վարելու կանոնների կոպիտ խախտման փաստին՝ կատարված Ադրբեջանի կողմից 2016թ. ապրիլի 1-5-ը: Միաժամանակ սույն հայտարարությունը կոչ է բոլոր կառավարություններին, որոնց թվում է նաև Ռուսաստանի Դաշնությունը, որ Ադրբեջանի Հանրապետության հետ գտնվում են ռազմական համագործակցության մեջ, լուծելու բոլոր գործող համաձայնագրերը և դադարեցնելու այդ համաձայնագրերով նախատեսված զինատեսակների մատակարարումն ու սպասարկումը: Այս կոչի համար պատճառ է հանդիսանում այն փաստը, որ նշված զենքն ու զինամթերքն օգտագործվում է Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հանցագործություններ կատարելու և միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքների, պատերազմի վարման կանոնների խախտման համար, որոնք ամրագրված են մի շարք վերազգային փաստաթղթերով: Նշված հայտարարությունը մանրամասն հիմնավորվում է հետևյալ փաստարկներով.
- Միջազգային հանրային իրավունքին համապատասխան՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունն իրավունք չունի ուժ կիրառել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ: Նման քայլ կատարելով՝ Ադրբեջանը խախտում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկը՝ ուժի կիրառման կամ կիրառման սպառնալիքի արգելքը:
- Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ուժի կիրառումը ՄԱԿ-ի կանոնադրության 2-րդ հոդվածի (4) կետով ամրագրված՝ միջազգային իրավունքի jus cogens սկզբունքների խախտում է: ՄԱԿ-ի կանոնադրության 2-րդ հոդվածի (4) կետին համապատասխան՝ «Բոլոր անդամները միջազգային հարաբերություններում ձեռնպահ են ցանկացած պետության տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության նկատմամբ և/կամ Միավորված ազգերի նպատակներին անհարիր որևէ այլ ձևով ուժի գործադրումից կամ դրա սպառնալիքից»: Ուժի չգործադրման սկզբունքը պարտադիր է Ադրբեջանի համար՝ անկախ նրանից, թե զինված ուժերն օգտագործվում են ճանաչված թե չճանաչված պետության դեմ:
- Զինված ուժերի օգտագործումն իրավաչափ է միայն երկու դեպքերում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության VII գլխին համապատասխան (ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշումը միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման կամ վերականգման համար անհրաժեշտ միջոցների ձեռնարկման վերաբերյալ), ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածին համապատասխան (ինքնապաշտպանություն):
- Այս դրույթներից ոչ մեկը տվյալ իրավիճակում չի կարող կիրառվել Ադրբեջանի կողմից՝ Ադրբեջանի Հանրապետությանը ուժի կիրառման թույլտվություն տալու մասին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշման բացակայության, ինչպես նաև ինքնապաշտպանության իրավունքի կիրառման որևէ հիմքի բացակայության պատճառներով: Ադրբեջանը չունի ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածին հղում կատարելու որևէ հիմք՝ հիմնավորելու համար իր թշնամական գործողությունները, քաղաքացիական անձանց վրա հարձակումները և չտարբերակված գործողության զինատեսակների օգտագործումը, որոնք տեղի են ունեցել 2016թ. ապրիլի 1-5-ը:
- ԼՂՀ զինված ուժերը չեն կատարել Ադրբեջանի Հանրապետության վրա հարձակում: Հենց Ադրբեջանն է հանդիսանում ռազմական գործողությունների նախաձեռնողը, ինչը հաստատվել է Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց մի քանի հայտարարություններով:
- Անգամ եթե Ադրբեջաննի Հանրապետությունը կարծում է, որ կարող է օգտագործել 51-րդ հոդվածն իր գործողություններն արդարացնելու համար, տվյալ դեպքում Ադրբեջանն իրավունք չունի հղում կատարել 51-րդ հոդվածին, քանի որ պետությունները պարտավոր են Անվտանգության խորհրդին հայտնել իքնապաշտպանության իրավունքի իրացման շրջանակներում ձեռնարկված միջոցառումների մասին, որոնք կրում են ժամանակավոր բնույթ և կարող են իրականացվել մինչ այն պահը, քանի դեռ Անվտանգության խորհուրդը «չի ձեռնարկի միջազգային խաղաղության ու անվտանգության պահպանման միջոցառումներ»: Տվյալ դեպքում Անվտանգության խորհրդի կողմից արդեն իսկ ձեռնարկվել են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները միջազգային խաղաղության ու անվտանգության պահպանման համար՝ 1993թ. որոշումներով, որոնց հիման վրա հակամարտության կարգավորումը հանձնարարվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին:
- Այդպիսով, Ադրբեջանի գործողությունները ՄԱԿ-ի կանոնադրության պահանջների և Անվտանգության խորհրդի որոշումների կոպիտ խախտումներ են: Ավելին, իր վարքագծով Ադրբեջանը խախտում է ուժի չկիրառման և ուժով չսպառնալու սկզբունքը, որը համարվում է ժամանակակից միջազգային իրավունքի jus cogens սկզբունք:
- Իրականում իրավիճակը բոլորովին այլ է. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն ունի ինքնապաշտպանության իրավունք՝ ընդդդեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների: Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես միջազգային հանրության և Միավորված ազգերի կազմակերպության լիիրավ անդամ, միջազգային իրավունքին և ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը համապատասխան՝ կրում է erga omnes պարտավորություն` պաշտպանելու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետականության ու ժողովրդի պաշտպանության համար օգտագործելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցները:
- Ադրբեջանը կատարել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքների լուրջ խախտումներ :
- Ադրբեջանը կատարել է Ժնևի 1949թ. կոնվենցիաներով ամրագրված միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտումներից մեկը (որոնց կողմ է հանդիսանում նաև Ադրբեջանի Հանրապետությունը)՝ կատարելով հարձակում քաղաքացիական բնակչության վրա, թույլ տալով անմարդկային վերաբերմունքի ակտեր և քաղաքացիական անձանց սպանություններ, դիակների խոշտանգում, հարձակումներ քաղաքացիական օբյեկտների՝ մասնավորապես դպրոցների վրա՝ կիրառելով չտարբերակված գործողության զինատեսակներ: Ադրբեջանական զինուժը խոշտանգել է գերի ընկած զինվորներին և սպանել նրանց:
- Բոլոր այս խախտումները ճանաչված են որպես Ժնևի 1949թ. կոնվենցիաների լուրջ խախտումներ՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան և որպես այդպիսիք դիտարկվում են որպես մարդկության դեմ ուղղված և պատերազմական հանցագործություններ:
- միջազգային իրավունքի jus cogens սկզբունքների խախտմանը,
- ուժի կիրառմանը՝ առանց ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը համապատասխան իրավական հիմնավորումների,
- ինչպես պայմանագրային, այնպես էլ սովորութային միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթների խախտմանը:

Эд. Марукян представил делегатам РФ последствия российского оружия
Уважаемый председательствующий, уважаемые коллеги ! Обращаюсь к Вам с целью привлечь Ваше внимание к факту грубого нарушения норм международного гуманитарного права и правил ведения войны, совершенного Азербайджаном в течение от 1-5 апреля 2016 года. В то же время, это обращение является призывом ко всем правительствам, в том числе Российской Федерации, состоящей в военном сотрудничестве с Республикой Азербайджан, об отмене всех действующих соглашений и прекращению поставки и техобслуживания оружия, подразумеваемых этими соглашениями. Поводом к данному призыву послужил тот факт, что вышеупомянутое вооружение используется Азербайджаном для совершения военных преступлений и нарушения принципов международного гуманитарного права и правил ведения войны, закрепленных в ряде международных документов. Детальным обоснованием данного заявления являются следующие аргументы:
1. В соответствии с международным правом, Республика Азербайджан не имеет права применять силу против Нагорно-Карабахской Республики. Поступая таким образом, Республика Азербайджан нарушает один из основополагающих принципов международного права - запрещение применения силы или угрозы силой.
• Применение силы со стороны Республики Азербайджан является грубым нарушением принципов jus cogens международного права, предусмотренных Уставом ООН (статья 2 (4)). В соответствии со статьей 2 (4) Устава ООН «Все члены Организации Объединенных Наций воздерживаются в их международных отношениях от угрозы силой или ее применения как против территориальной неприкосновенности или политической независимости любого государства, так и каким-либо другим образом, несовместимым с целями Организации Объединенных Наций». Принцип неприменения силы является обязательным для Азербайджана, вне зависимости от того, используются ли вооруженные силы против признанного или непризнанного государства.
• Применение вооруженной силы правомерно лишь в двух случаях: в соответствии с главой VII Устава ООН (решение Совета Безопасности ООН о принятии необходимых мер для поддержания международного мира и безопасности), а также в соответствии со статьей 51 Устава ООН (самооборона).
• Ни одно из этих положений не может применяться Азербайджаном в данной ситуации по причине отсутствия резолюции СБ ООН о санкционировании Республики Азербайджан на применение силы, а также отсутствия каких-либо оснований для применения права на самооборону. Азербайджан не имеет никаких оснований ссылаться на статью 51 Устава ООН для обоснования своих враждебных действий, нападения на гражданское население и использования оружия неизбирательного действия, имевших место от 1-5 апреля 2016 года.
• Вооруженные силы НКР не совершали атаки на вооруженные силы Республики Азербайджан. Именно Азербайджан является инициатором военных действий, что было подтверждено несколькими заявлениями высокопоставленных должностных лиц Азербайджана.
• Даже если Республика Азербайджан считает, что может использовать статью 51 для оправдания своих действий, в данном случае Азербайджан не имеет права ссылаться на статью 51, поскольку государства обязаны сообщать Совету Безопасности о мерах, принятых в порядке осуществления права на самооборону, которые носят временный характер и могут осуществляться до тех пор, пока Совет безопасности «не примет меры, необходимые для поддержания международного мира и безопасности». В данном случае Советом Безопасности уже приняты все необходимые меры для поддержания международного мира и безопасности посредством резолюций 1993 года, на основании которых урегулирование конфликта было поручено Минской группе ОБСЕ.
• Таким образом, действия, предпринятые Азербайджаном, являются грубым нарушением требований Устава ООН и резолюций СБ ООН. Более того, своим поведением Азербайджан нарушает принцип неприменения силы и угрозы силой, считающийся принципом jus cogens современного международного права.
• В действительности ситуация является совершенно иной: Нагорно-Карабахская Республика имеет право на самооборону против военных действий Азербайджана. Республика Армения, в качестве полноправного члена международного сообщества и Организации Объединенных Наций, несет обязательство erga omnes в соответствии с международным правом и Уставом ООН защищать право на самоопределение народа Нагорно-Карабахской Республики и использовать все необходимые меры по защите людей и государственности Нагорно-Карабахской Республики.
2. Азербайджан совершил серьезные нарушения принципов международного гуманитарного права.
• Азербайджан совершил одно из грубых нарушений норм международного гуманитарного права, установленного Женевскими конвенциями 1949 года (участником которых является Республика Азербайджан), совершив нападение на гражданское население, акты бесчеловечного обращения и убийство гражданских лиц, истязание трупов, атаки на гражданские объекты, в частности, школы с применением оружия неизбирательного действия. Азербайджанские вооруженные силы пытали попавших в плен солдат и убили их.
• Все эти нарушения признаны серьезными нарушениями Женевских конвенций 1949 года в соответствии с международным гуманитарным правом, и как таковые рассматриваются как преступления против человечности и военные преступления.
Также хочу подчеркнуть, что «аргумент», который иногда приводят некоторые политические деятели «какая разница, если бы Азербайджан не купил оружие у русских, то купил бы у других» - как минимум, сомнительный тезис. Речь идет о реактивной системе залпового огня 9А52 «Смерч», тяжелой огнеметной системе залпового огня ТОС-1А «Солнцепек», боевой противотанковой машине «Хризантема С» и других. Вышеупомянутую военную технику Азербайджан не мог купить ни у кого другого, кроме как у России. Аналогичное оружие имеют и Соединенные Штаты, но, прежде всего, оно более дорогое и менее мощное. А самое главное – ни Азербайджан, ни мы купить это оружие у американцев не можем, по той простой причине что США ни нам, ни им его не продаст. Следовательно, единственный источник этого современного оружия – Россия. В свете упомянутых нарушений, мы призываем Российскую Федерацию, имеющие военные соглашения с Республикой Азербайджан по обеспечению последней оружием (в особенности, оружием с целью нападения), воздержаться от дальнейшего сотрудничества, с тем, чтобы косвенно не содействовать:
1. Нарушению принципов jus cogens международного права,
2. Применению силы без юридического основания в соответствии с уставом ООН,
3. нарушению постановлений как договорного, так и обычного международного гуманитарного права.
Политическая партия «Просвещенная Армения» намерена последовательно прилагать усилия для привлечения внимания к вышеупомянутым вопросам и сохранения темы в повестке дня международного сообщества во всех соответствующих инстанциях. Эдмон Марукян Депутат Национального собрания Республики Армения Председатель совета партии «Просвещенная Армения»