Հայկ Հարությունյանի դիակի կողքին հայտնաբերվել է «ПМС» տեսակի ատրճանակ և պարկուճ
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում քննություն է տարվում` Հայկ Հարությունյանի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
2019թ. սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23:50-ին, ՀՀ ոստիկանությունում ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Կոտայքի մարզի Բջնի գյուղում գտնվող իր ամառանոցում մահացել է Հայկ Հարությունյանը:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և Բջնի գյուղի Ամառանոցային թաղամասում գտնվող, իրեն պատկանող ամառանոցային առանձնատան հյուրասենյակում հայտնաբերել Հայկ Հարությունյանի դիակը՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով:
Դեպքի առթիվ ՀՀ Քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ՝ դեպքի վայրի զննություն, որի ժամանակ հայտնաբերվել են արնանման հետքեր, վերցվել փորձանմուշներ, դիակի կողքին հայտնաբերվել են «ПМС» տեսակի ատրճանակ և պարկուճ, հարցաքննվել են վկաներ:
Քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Հ.Հարությունյանը դեպքին նախորդող ժամանակահատվածում օգտագործել է զգալի քանակությամբ ալկոհոլ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատահետքաբանական, դատագենետիկական դատամատնադրոշմային, դատաձգաբանական փորձաքննություններ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու, ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

Рядом с телом Айка Арутюняна обнаружены пистолет “ПМС” и гильза
В Котайкском областном следственном управлении Следственного комитета Армении ведется следствие для выяснения обстоятельств смерти Айка Арутюняна.
23 сентября 2019 года в 23: 59 в полицию Армении поступило сообщение о том, что на своей даче в селе Бжни Котайкской области скончался Айк Арутюнян.
На место происшествия выехала оперативно-следственная группа, где было обнаружено тело Айка Арутюняна с огнестрельным ранением в области головы.
По факту происшествия в Котайкском областном следственном управлении Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 110 УК Армении (доведение лица до самоубийства или попытки самоубийства путем угроз, жестокого обращения или систематического унижения личного достоинства).
Был проведен осмотр места происшествия, где были обнаружены следы, похожие на кровь, были взяты образцы, допрошены свидетели. Рядом с трупом обнаружены пистолет “ПМС” и гильза.
В ходе следствия были получены данные о том, что в предшествующий инциденту период Арутюнян употребил значительное количество алкоголя.
Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение по уголовному делу, назначены судебно-медицинская, судебно-следственная, судебно-генетическая судебно-баллистическая, судебно-баллистическая экспертизы.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются меры по обеспечению объективного, полного и всестороннего расследования обстоятельств происшествия, проверке обстоятельств, указанных в показаниях.