ԱՄՆ-ը փաստաթղթերը հրապարակեց, քանի որ ճանապարհը ՌԴ-ի հսկողության տակ տեղափոխելու խոսակցություն կար. Արեգ Քոչինյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Երբ ցորենի 80 տոկոսը ներկրում ես մի երկրից, դա ինքնիշխանության սպասարկման ուղի չէ, հակառակն է»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Անվտանգային քաղաքականության հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Արեգ Քոչինյանը՝ հակադարձելով ԱՄՆ-ում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արած այն հայտարարությանը, թե Հայաստանը բարձրացրել է իր անվտանգության մակարդակը։
Վարչապետն իր վերջին ասուլիսում անդրադարձել էր նաև Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանի սահմանային կետից և Իրան-Հայաստան սահմանից ռուս սահմանապահներին դուրս բերելու հարցին, ինչպես նաև ԱՄՆ -ի կողմից ՀՀ սահմանային կարողությունների զարգացմանը նպաստելու հնարավորությանը։ Քոչինյանն ասում է՝ սահմանապահ ծառայության բարեփոխման համար նախ անհրաժեշտ է այն դուրս բերել ԱԱԾ-ի կազմից։ Այդպես է արել հարևան Վրաստանը, անգամ՝ Ադրբեջանը։
«Դա բռնապետական երկրներին հատուկ լուծում է։ Սահմանապահ Ծառայությունը չպետք է լինի ԱԱԾ կազմում։ Մենք ԵՄ-ի հետ մեր պարտավորություններում նույնպես ունենք սահմանապահ ծառայությունը քաղաքացիական դարձնելու պարտավորություն»,- ասաց նա։
Քոչինյանը նաև հավելեց, որ մենք շուտով ականատես կլինենք ԵՄ-ի հետ ավելի խորը փաստաթղթային բազայի ձևավորման․
«Մենք ԱՄՆ-ի հետ արեցինք հարաբերությունները խորացնելու քայլ՝ ստորագրելով ռազմավարական գործընկերության մասին խարտիան, ես մտածում եմ, որ հավելյալ քայլ կանենք նաև ԵՄ-ի հետ»։

США опубликовали документы, поскольку шли разговоры о передаче дороги под контроль РФ: Арег Кочинян (видео)
Поддержи А1+!«Когда вы импортируете 80 процентов пшеницы из одной страны, это не способ служить суверенитету, а наоборот»,- сказал в беседе с «А1+» Глава Центра исследований политики безопасности Арег Кочинян, опровергая заявление премьер-министра Никола Пашиняна в США о том, что Армения повысила уровень своей безопасности.
На своей последней пресс-конференции премьер-министр также коснулся вопроса вывода российских пограничников с пограничного пункта международного аэропорта «Звартноц» и ирано-армянской границы, а также возможности содействия США развитию пограничных возможностей РА. Кочинян говорит, что для реформирования пограничной службы сначала необходимо вывести ее из состава СНБ. Так поступила соседняя Грузия и даже Азербайджан.
«Это решение, специфичное для диктаторских стран. Пограничная служба не должна быть в составе СНБ. У нас также есть обязательство цивилизовать пограничную службу в наших обязательствах перед ЕС»,- сказал он.
«Мы сделали шаг к углублению отношений с США, подписав Хартию о стратегическом партнерстве, думаю, мы сделаем дополнительный шаг и с ЕС».