Հանդիպում Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի և Վատիկանի միջև հանձնախմբի ատենապետի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետը հանդիպումներ է ունեցել Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի և Վատիկանի միջև հանձնախմբի ատենապետի, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում գործող հայկական կազմակերպությունների ղեկավարների հետ
ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանատանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի և Վատիկանի միջև հանձնախմբի ատենապետ Տ. Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանի և Վաշինգտոնի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տ. Հովսեփ քահանա Կարապետյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Սփյուռքում հայապահպանությանը և առկա հիմնախնդիրներին առնչվող հարցեր։ Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է լեզվի և մշակույթի պահպանման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը՝ ընդգծելով այս հարցերում պետական օժանդակության նշանակությունը։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը միտված քայլերի շուրջ:
Հաջորդիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է «Nahigian Strategies» կազմակերպության նախագահ Քիթ Նահիգյանին: Քննարկվել են Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններին, առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին: Այս համատեքստում կարևորվել է բալանսավորված և բալանսավորման քաղաքականության հետևողական իրականացումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել նաև Ամերիկայի հայկական համագումարի ղեկավարների հետ: Քննարկվել են Ամերիկայի հայկական համագումարի գործունեությանը, Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների հետևողական զարգացմանն ու առաջմղմանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ԱՄՆ-ի հետ ստորագրված ռազմավարական գործընկերության հաստատումը նոր հնարավորություններ է բացում երկկողմ կապերի ընդլայնման ուղղությամբ և հույս հայտնել, որ համագումարը կշարունակի ջանքերը` միտված տարբեր ոլորտներում կապերի ընդլայնմանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովման շուրջ

Встреча с председателем комитета Всемирного совета церквей и Ватикана архиепископом Вигеном Айказяном и духовным пастырем Вашингтонской церкви (видео)
В посольстве Армении в США премьер-министр Никол Пашинян встретился с председателем комитета Всемирного совета церквей и Ватикана архиепископом Вигеном Айказяном и духовным пастырем Вашингтонской церкви Св. Аствацацин Т. священником Овсепом Карапетяном.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сохранения армян Диаспоры и существующие проблемы. Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность реализации последовательных шагов по сохранению языка и культуры, подчеркнув значение государственной помощи в этих вопросах.
Состоялся обмен мыслями о шагах, направленных на укрепление связей Армения-Диаспора.
Затем премьер-министр Никол Пашинян встретился с президентом компании «Nahigian Strategies» Китом Нагияном и обсудил вопросы, связанные с развитием армяно-американских отношений.
Были затронуты приоритеты правительства Армении, шаги, предпринятые для преодоления существующих проблем. В этом контексте была подчеркнута важность последовательной реализации сбалансированной  политики.
Премьер-министр Никол Пашинян также встретился с руководством Армянского комитета Америки. Были обсуждены вопросы, связанные с деятельностью Комитета, а также последовательным развитием и продвижением отношений Армения-США.
Никол Пашинян отметил, что установление подписанного с США стратегического партнерства открывает новые возможности для расширения двусторонних связей и выразил надежду, что Комитет продолжит усилия, направленные на расширение связей в различных сферах.
На встрече состоялся обмен идеями об идеологии «Реальной Армении», а также обеспечении мира и стабильности в регионе.