Բանակցողները տեղյա՞կ են, որ կա երեք համաձայնագիր, որոնց միացել են Թուրքիան և Հայաստանը․ Թ․ Մանասերյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Բանակցողը տեղյա՞կ է, որ կա ցամաքային երկրների /landlocked countries// երեք համաձայնագիր, որոնց միացել է Թուրքիան, միացել է նաև Հայաստանը։ Հայաստանը կարող է պահանջել, որ սահմանը բացեն, ոչ թե խնդրել յաթաղանի երկրից։ Եվ դրանով հակակշռել այն ճանապարհը, որն ուզում են»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը՝ անդրադառնալով հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացմանը։
Տնտեսագետն ասում է, որ ինքն այս տարի մասնակցել է Հայաստանին, Ադրբեջանին ու Թուրքիային վերաբերող հարցերով յոթ հանդիպումների։ Դրանք եղել են այնպիսի բարձր շրջանակներում, որից հետո, ըստ նրա, արդեն գալիս է որոշում կայացնողների բարձր մակարդակը։ «Քմծիծաղում են, թե իսկ ձեր պաշտոնական դեմքերն ինչո՞ւ այդ մասին չեն խոսում»,- հավելում է նա։
Անդրադառնալով մեր երկրի տնտեսության աճին՝ Թաթուլ Մանասերյանը հիշեցնում է, որ դա եղել է վերաարտահանման շնորհիվ, և հարց է բարձրացնում, թե ինչ է անելու Հայաստանը ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո․ «Պետք չէ պայծառատես լինել տեսնելու համար, որ 2025 թվականը ռուս-ուկրաինական պատերազմի հանգուցալուծման տարի պետք է լինի։ Հետո ի՞նչ պետք է անի Հայաստանը»։

Знают ли участники переговоров, что есть три соглашения, к которым присоединились Турция и Армения? Т. Манасерян (видео)
Поддержи А1+!«Знает ли переговорщик, что существуют три соглашения стран, не имеющих выхода к морю (landlocked countries), к которым присоединились Турция и Армения? Армения может потребовать открытия границы, вместо того, чтобы просить страну ятагана. И тем самым уравновесить тот путь, который они хотят»,- сказал в беседе с «А1+» экономист Татул Манасерян, коснувшись возможного открытия армяно-турецкой границы.
Они были в таких высоких кругах, после чего, по его словам, уже наступает высокий уровень лиц, принимающих решения. «Они усмехаются, почему ваши чиновники не говорят об этом?»,- добавляет он.
Говоря о росте экономики нашей страны, Татул Манасерян напоминает, что он произошел за счет реэкспорта, и поднимает вопрос, что будет делать Армения после российско-украинской войны: «Не нужно быть ясновидящим, чтобы понять, что 2025 год должен стать годом завершения российско-украинской войны. Что потом следует делать Армении?».