ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալը այցելել է Իտալիայի Հանրապետություն
Օրերս ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Կարեն Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Իտալիայի Հանրապետություն։
Պատվիրակությունն այցի ընթացքում մասնակցել է պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Իտալիա 2024 թ. համագործակցության ծրագրի (ITA4) միջոցառմանը:
Իտալիայի Հանրապետության զինված ուժերի ինժեներական բրիգադի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Դելլո Մոնակոյի և բրիգադի մի շարք պաշտոնատար անձանց հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես ԵՄ և ՆԱՏՕ-ի շրջանակում, այնպես էլ պաշտպանության բնագավառում երկկողմ համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում հյուրընկալող կողմը ներկայացրել է մանրամասներ Իտալիայի Հանրապետության զինված ուժերում իրականացվող միջոցառումների, ինժեներական զորքերի պատրաստության, մասնագետների ուսուցման, վարժանքների ու մարզումների անցկացման, ինչպես նաև խաղաղապահ առաքելությունների ընթացքում ինժեներական ստորաբաժանումների աշխատանքների վերաբերյալ:
Գեներալ-մայոր Կարեն Գրիգորյանը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ընդունելության համար։

Поддержи А1+!Недавно делегация во главе с заместителем начальника Генерального штаба ВС РА генерал-майором Кареном Григоряном посетила Итальянскую Республику. В ходе визита армянская делегация приняла участие в форуме программы сотрудничества в сфере обороны (ITA4) Армения-Италия 2024.
В ходе встречи с командующим инженерной бригадой ВС Республики Италия бригадным генералом Делло Монако и рядом должностных лиц бригады были обсуждены вопросы, касающиеся развития и углубления двустороннего сотрудничества в области обороны как в рамках ЕС и НАТО, так и в двустороннем формате.
В ходе встречи принимающая сторона представила подробную информацию о деятельности, проводимой в ВС Итальянской Республики, подготовке инженерных войск, обучении специалистов, проведении учений и тренировок, а также о работе инженерных подразделений в ходе миротворческих миссий.
Генерал-лейтенант Карен Григорян от имени руководства Министерства обороны РА поблагодарил за приглашение и прием.