Վարչապետը հյուրընկալել է Ֆրանսիայի նախկին վարչապետին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ, «Առաջնորդներ հանուն խաղաղության» կազմակերպության նախագահ Ժան-Պիեռ Ռաֆարենին:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Ռաֆարենի այցը Հայաստան: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Հայաստանին վերաբերող հարցերի և Հայաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ Ժան-Պիեռ Ռաֆարենի կողմից ցուցաբերվող հատուկ ուշադրությունը: Վարչապետը կարևորել է այս օրերին վերջինիս նախաձեռնությամբ Երևանում մեկնարկող «Խաղաղության շրջիկ համալսարանի» վերապատրաստման դասընթացը՝ նպատակաուղղված Հայաստանի երիտասարդների ճգնաժամային իրավիճակների կառավարման կարողությունների բարձրացմանը:
Ժան-Պիեռ Ռաֆարենը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և հավելել, որ Հայաստան այցից առաջ հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի վարչապետ Գաբրիել Ատալի հետ, ով խնդրել է իր ջերմ ողջույնները փոխանցել ՀՀ վարչապետին:
Պարոն Ռաֆարենն ընդգծել է Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին՝ մարտահրավերների հաղթահարման և ժողովրդավարության ամրապնդման գործում: Հաջորդիվ նա անդրադարձել է «Առաջնորդներ հանուն խաղաղության» կազմակերպության գործունեությանն ու նպատակներին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի և սահմանազատման գործընթացի, ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի և այլ թեմաների շուրջ:

Премьер-министр принял бывшего премьера Франции (видео)
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял бывшего премьер-министра Франции, президента организации “Лидеры за мир” Жан-Пьера Раффарена.
В Аппарате премьер-министра сообщили, что Никол Пашинян приветствовал визит Жан-Пьера Раффарена в Армению и высоко оценил его особое внимание к вопросам, связанным с Арменией и с ситуацией, сложившейся вокруг Армении. Премьер-министр коснулся и стартовавшего в эти дни в Ереване по инициативе Раффарена учебных курсов “Передвижного университета мира”, направленных на повышение способностей армянской молодежи по управлению кризисными ситуациями.
Жан-Пьер Раффарен поблагодарил за гостеприимство и добавил, что перед визитом в Армению он встретился с премьер-министром Франции Габриэлем Аталем, который попросил передать премьер-министру Армении свои теплые приветствия. Г-н Раффарен подчеркнул поддержку Франции Армении в преодолении вызовов и укреплении демократии. Далее он представил деятельность и цели организации “Лидеры мира”.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся мирного договора и процесса демаркации границ между Арменией и Азербайджаном, проект правительства РА “Перекресток мира” и другие темы.