Վերահաստատվել է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը․ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 8-ին ընդունել է ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման սկզբում ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Հայաստան-ԵԽ գործողությունների 2023-2026 թթ. ծրագրի ընթացքը` գոհունակությամբ փաստելով, որ այն թե՛ քաղաքական, թե՛ փորձագիտական գնահատականներով ընթանում է արդյունավետ:
«Կարեւորում ենք ԵԽԽՎ-ի՝ Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության վերաբերյալ վերջին մոնիտորինգային զեկույցի բարձր գնահատականը: Այժմ նախապատրաստվում է «Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների եւ հանձնառությունների կատարումը» զեկույցը, որը մենք կարեւորում ենք բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման տեսանկյունից»,- նշել է խորհրդարանի նախագահը:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը վերահաստատել է Եվրոպայի խորհրդի բարձր գնահատականը Հայաստանում իրագործվող բարեփոխումների եւ ժողովրդավարությանն ու խաղաղությանը հավատարիմ լինելու հանձնառության իրականացմանը:
«Հայաստանն իր ժողովրդավարությամբ եւ արժեքներով ապացուցել ու ապացուցում է, որ հավատարիմ է մարդու իրավունքների պահպանման, խաղաղության եւ տարածաշրջանային անվտանգության կայունությանը միտված օրակարգին: Խաղաղությունը չունի այլընտրանք, եւ պետք է անել ամեն բան, որպեսզի այն հաստատվի հնարավորինս շուտ եւ լինի հարատեւ»,- նշել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարը:
Քննարկվել են ԵԽ-ի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերը, «Կանանց նկատմամբ բռնության, ընտանեկան բռնության կանխարգելման, դրա դեմ պայքարի մասին կոնվենցիայի» շուրջ տարվող աշխատանքները, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների գործընթացը, տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը, հայ ռազմագերիների եւ պատանդառված անձանց վերադարձի հրամայականը, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հեռանկարները:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը եւ Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Արման Խաչատրյանը:

Была подтверждена необходимость установления мира в регионе: Ален Симонян принял генерального секретаря СЕ (видео)
Поддержи А1+!Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 8 апреля принял делегацию во главе с генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич.
В начале встречи спикер НС представил ход программы действий Армении-СЕ на 2023-2026 гг., с удовлетворением отметив, что она реализуется эффективно как по политическим, так и по экспертным оценкам.
"Мы подчеркиваем высокую оценку последнего доклада ПАСЕ о мониторинге деятельности демократических институтов в Армении. Сейчас готовится доклад "Выполнение взятых на себя Арменией обязанностей и обязательств", которому мы придаем значение с точки зрения эффективной реализации реформ", - отметил спикер парламента.
Мария Пейчинович -Бурич подтвердила высокую оценку Совета Европы проводимых в Армении реформ и приверженности демократии и миру.
“Армения с ее демократией и ценностями доказала и продолжает доказывать, что она привержена повестке дня по соблюдению прав человека, мира и стабильности региональной безопасности. Миру нет альтернативы, и необходимо сделать все возможное, чтобы он установился как можно скорее и был долговременным", - заявила генсек СЕ.
Обсуждены проекты, реализованные совместно с СЕ, работа над “Конвенцией о предотвращении насилия в отношении женщин, семейного насилия и борьбе с ним”, процесс переговоров Армения - Азербайджан, ситуация с безопасностью в регионе, необходимость возвращения армянских военнопленных и заложников, а также перспективы отношений Армения - ЕС.
Во встрече приняли участие вице-спикер НС, руководитель делегации НС Армении в ПАСЕ Рубен Рубинян и постоянный представитель Армении в СЕ Арман Хачатрян.