Հայաստանն ու Հնդկաստանը պայմանավորվել են դիտարկել աշխատանքի և զբաղվածության ոլորտում համատեղ հուշագիր ստորագրելու հնարավորությունը
Հնդկաստան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի աշխատանքի և զբաղվածության նախարար Շրի Բհուպենդեր Յադավի հետ։
Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ ԱՍՀ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են սոցիալական պաշտպանության ոլորտում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ աշխատանքի և զբաղվածության ոլորտում համագործակցության ուղղությունների վերաբերյալ։
Նախարար Մկրտչյանը բարձր է գնահատել Հնդկաստանի հետ ձևավորված սերտ հարաբերությունների դերը և այս համատեքստում ընդգծել Հայաստան ժամանող Հնդկաստանի քաղաքացիների զբաղվածության ապահովման ուղղությամբ անհրաժեշտ կարգավորումների մշակման անհրաժեշտությունը։ Նախարարը շեշտել է, որ անհրաժեշտ մեխանիզմների ներդնումը հնարավորություն կտա կանոնակարգել դեպի Հայաստան աշխատանքային միգրացիայի հոսքը և խուսափել հետագա հնարավոր խնդիրներից։ Նարեկ Մկրտչյանի խոսքով՝  «Հմտությունների զարգացման ազգային կորպորացիայի» հետ համատեղ նախատեսվող հարթակի ստեղծումը ևս թույլ կտա նպաստել գործընթացին․ այն մի կողմից կհավաքագրի Հնդկաստանի աշխատուժը, մյուս կողմից՝ Միասնական սոցիալական ծառայության միջոցով կներկայացնի Հայաստանում առկա թափուր աշխատատեղերը։
Շրի Բհուպենդեր Յադավը ևս, կարևորելով ՀՀ-ի հետ համագործակցությունը, նշել է, որ վերջին տարիների ընթացքում իրապես նկատելի է Հնդկաստանի քաղաքացիների՝ դեպի Հայաստան մեծ ներհոսքը․ Հնդկաստանի աշխատանքի և զբաղվածության նախարարը ևս հաստատել է աշխատանքային միգրացիայի ոլորտում համատեղ կարգավորումների մշակման անհրաժեշտությունը և պատրաստակամություն հայտնել համատեղ աշխատանքներ իրականացնել այս ուղղությամբ ևս։
Ներկայացնելով Հնդկաստանի աշխատանքի և զբաղվածության ոլորտում իրականացվող աշխատանքները՝ վերջինս նշել է, որ ստեղծվել է մասնագիտական ծառայությունների ազգային հարթակ, որի միջոցով օրական շուրջ 4 մլն աշխատանքի հայտարարություն է հրապարակվում։ Յադավի խոսքով՝ հարթակի միջոցով նաև արտերկրում գործունեություն իրականացնող գործատուները հնարավորություն ունեն ծանոթանալ Հնդկաստանի թափուր հաստիքներին և համապատասխան աշխատուժ ներգրավել հետաքրքրող աշխատանքներում։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել դիտարկել աշխատանքի և զբաղվածության ոլորտում համատեղ հուշագիր ստորագրելու հնարավորությունը։

Армения и Индия договорились рассмотреть возможность подписания совместного меморандума в сфере труда и занятости
В рамках рабочего визита в Индию министр труда и социальных вопросов Армении Нарек Мкртчян встретился с министром труда и занятости Индии Шри Бхупендер Ядавом.
Стороны обсудили ряд представляющих взаимный интерес вопросов в области социальной защиты, в частности, касающихся направлений сотрудничества в сфере труда и занятости.
Министр Мкртчян высоко оценил роль сложившихся с Индией тесных отношений и в этом контексте подчеркнул необходимость разработки необходимых регулирований для обеспечения трудоустройства прибывающих в Армению индийских граждан. Министр подчеркнул, что внедрение необходимых механизмов позволит регулировать поток трудовой миграции в Армению и избежать возможных проблем в будущем. По словам Нарека Мкртчяна, внести свой вклад в этот процесс позволит также создание платформы, запланированной совместно с «Национальной корпорацией развития навыков»: с одной стороны, она будет набирать рабочую силу Индии, с другой стороны, будет представлять имеющиеся вакансии в Армении через Единую социальную службу.
Шри Бхупендер Ядав, подчеркнув важность сотрудничества с Арменией, отметил, что в последние годы действительно заметен большой приток граждан Индии в Армению. Министр труда и занятости Индии также подтвердил необходимость разработки совместного регулирования в сфере трудовой миграции и выразил готовность проводить совместную работу и в этом направлении.
Представляя работы в сфере труда и занятости в Индии, последний отметил, что создана национальная платформа профессиональных услуг, посредством которой ежедневно публикуется около 4 миллионов объявлений о вакансиях. По словам Ядава, через платформу работодатели, работающие за рубежом, также имеют возможность ознакомиться с вакансиями в Индии и привлечь подходящую рабочую силу на интересующие их вакансии.
По итогам встречи стороны договорились рассмотреть возможность подписания совместного меморандума в сфере труда и занятости.