Ադրբեջանցի բլոգերը պնդում է, որ Մոսկվայում իրեն ձերբակալել են Հայաստանի պահանջով (տեսանյութ)
Նշվում է, որ Զեյնալին «Ինստագրամ»-ի իր էջում տեսաուղերձ է հղել՝ հայտնելով, որ Մոսկվայի Դոմոդեդովո օդանավակայանում ոստիկանությունը իրեն ձերբակալել է ու բաժանմունք տարել։
Տեսաուղերձում Զեյնալին հայտարարել է, թե ոստիկաններն իրեն հայտնել են, որ Հայաստանը իր նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարել։
Զեյնալին նաև հայտնել է, որ փետրվարի 21-ին կկանգնի ռուսական դատարանի առաջ։
Բլոգերը նշել է, որ ՌԴ իրավապահները չեն բացառել իրեն Հայաստանին արտահանձնելու հնարավորությունը։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Արմենպրես»-ին հայտնեցին, որ Մոսկվայում Քամիլ Զեյնալիի ձերբակալության մասին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պաշտոնական տեղեկության չի տիրապետում։
Թեմային արձագանքել է նաև Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպանատունը՝  նշելով, որ Ռուսաստանի օրենսդրությանը համապատասխան իրավական քայլեր և դիվանագիտական ջանքեր են ձեռնարկում Քամիլ Զեյնալիի իրավունքներն ապահովելու համար։
Ըստ ոչ պաշտոնական տեղեկությունների՝ Քամիլ Զեյնալին մասնակցել է 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմին, որի ընթացքում իրականացրել է ռազմական հանցագործություններ, մասնավորապես գլխատել է խաղաղ բնակչի։

Азербайджанский блогер утверждает, что его арестовали в Москве по запросу Армении (видео)
Полиция Министерства внутренних дел Армении подтвердила, что в отношении гражданина Азербайджана Камила Зейнали был объявлен межгосударственный розыск по обвинению в убийстве.
Об этом «Арменпресс» сообщил пресс-секретарь МВД РА Нарек Саркисян, касаясь заявления Камила Зейнали о том, что его арестовали в Москве, поскольку он был объявлен Арменией в международный розыск.
«В отношении данного лица был объявлен межгосударственный розыск», - сказал Саркисян.
Гражданин Азербайджана Камил Зейнали ранее заявил, что его задержали в московском аэропорту Домодедово и доставили в отделение полиции. Зейнали отметил, что полиция сообщила ему, что Армения объявила его в международный розыск. Он также сообщил, что предстанет перед российским судом 21 февраля.
«Арменпресс» запросил информацию по этой теме и в Генеральной прокуратуре РА. В прокуратуре заявили, что не располагают официальной информацией об аресте Камила Зейнали в Москве.
Ранее на это отреагировало и посольство Азербайджана в России, заявившее, что предпринимает юридические шаги и дипломатические усилия в соответствии с российским законодательством для обеспечения прав Камила Зейнали.
Согласно неофициальной информации, Камил Зейнали участвовал в 44-дневной войне 2020 года, в ходе которой совершил военные преступления, в частности, убийство мирного жителя.