Շվեյցարիան 10 մլն. շվեյցարական ֆրանկ (CHF) է ներդնում Հայաստանի հետ անտառների վերականգնման 10-ամյա նախագծի համար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՇվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալությունը (SDC) մեկնարկում է «Անտառների վերականգնումը և կլիմայի փոփոխությունը Հայաստանում» (FORACCA) 10-ամյա նախագիծը։ 2023-2033 թվականների համար նախատեսված է 10 միլիոն շվեյցարական ֆրանկի (մոտ 11,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար, $) ներդնում ՝ խորհրդարանի պարբերաբար հաստատման պայմանով։
Ունենալով ծովի մակարդակից 375-ից մինչև 4090 մետր բարձրություններ՝ Հայաստանը ծածկված է ցամաքային տարբեր էկոհամակարգերով, որոնք առանցքային դեր են խաղում կենսաբազմազանության և ածխածնի սեկվեստրավորման ապահովման գործում: Միևնույն ժամանակ, երկիրը պայքարում է անտառահատումների, անտառների դեգրադացիայի և կլիմայի փոփոխության լայնածավալ ազդեցության առաջին նշանների դեմ: Հայաստանը պատկանում է տարածաշրջանի ամենաքիչ անտառային ծածկ ունեցող երկրների շարքին՝ ընդամենը 11%, որը կենտրոնացած է, հիմնականում, հյուսիս-արևելքում և հարավ-արևելքում:
FORACCA-ն նպատակ ունի Հայաստան բերել կլիմայի փոփոխությանն առնչվող թեմայի վերաբերյալ առաջադեմ գիտելիքներ, որպեսզի համապատասխան ազգային քաղաքականությունը հնարավոր լինի ճիշտ մշակել, և որպեսզի մարդիկ ավելի լավ հասկանան գործողությունների անհրաժեշտությունն ու համապատասխան ձևով արձագանքեն: Սերտորեն համագործակցելով Համաշխարհային բանկի ResiLand ավելի ընդարձակ նախագծի հետ՝ FORACCA-ն, Հայաստանի կլիմայական և բնապահպանական (էկոլոգիական) կայուն ապագայի համար, իրականացնում է լավ մշակված և ամբողջական ռազմավարություն, որի երեք հիմնական նպատակներն են զարգացնել կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված խնդիրների լուծման և անտառների կայուն կառավարման Հայաստանի կարողությունների գիտական ըմբռնումը, խթանել կլիմայական խելացի գործելակերպը գյուղական վայրերում, և ապահովել փաստերի վրա հիմնված քաղաքականության մշակումը՝ կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության և անտառների արդյունավետ կառավարման համար։
Նախագծի պլանավորման և իրականացման համար FORACCA-ն աշխատում է Շվեյցարիայի Անտառների, ձյան և լանդշաֆտային հետազոտությունների դաշնային ինստիտուտի հետ (ETH-WSL), որը հանդիսանում է բոլորին շատ հայտնի Ցյուրիխի տեխնոլոգիական դաշնային ինստիտուտի մաս: Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանը, Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարության հետ մեկտեղ, ակտիվորեն մասնակցում է այս նախաձեռնության նախապատրաստմանը։ Առաջին տարում որոշվելու է, թե ինչպես և տեղական ինչպիսի կազմակերպությունների հետ պետք է նախագիծն իրականացվի տեղում։ Այդ առաջին տարվա ընթացքում կհստակեցվի նաև նախագծի կոնկրետ աշխարհագրական ուղղվածությունը: Ի լրումն հողային և կլիմայական պայմաններին, ինչպես նաև լոգիստիկային և հողի առկայությանը՝ շահառուների ընտրության հարցում, որպես հիմնական գործոններ, հաշվի կառնվեն նաև նորարարական ագրոանտառային տնտեսության և անտառների վերականգնման մեջ համայնքների մեծ հետաքրքրությունն ու ներդրում իրականացնելու կարողությունը։ Այս գործընթացի ավարտին կնույնականացվեն մինչև 7 համայնքային և/կամ մասնավոր սեփականություն հանդիսացող հողատարածքներ, որոնք նախընտրելի է, որ լինեն պետական կառավարվող անտառների մերձակայքում:
Այսպիսով, FORACCA-ն աջակցում է ազգային անտառային քաղաքականության իրականացմանը, մեծացնում է անտառների մշտադիտարկումը և օգնում է Հայաստանին կատարել իր միջազգային պարտավորությունները:
Կենտրոնանալով գիտելիքի հասանելիության վրա՝ ի շահ կոնկրետ քաղաքական բարեփոխումների և դրանց իրականացմանը տեղական մակարդակում, կխթանվեն կլիմայով պայմանավորված անտառների և արոտավայրերի արդյունավետ վերականգնումը, ինչպես նաև ագրոանտառային նորարարական նախաձեռնությունները: Այսպիսով, կբարելավվեն կենսաբազմազանությունը, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության նկատմամբ տեղական հարմարվողականության կարողությունները, կբարձրանան նաև CO2-ի սեկվեստրավորման ներքին կարողությունները: Ի վերջո, կենտրոնացնելով ուշադրությունը կայուն և ներառական անտառային քաղաքականության և կառավարման պրակտիկայի վրա՝ FORACCA-ն կնպաստի անտառային ռեսուրսներից կախում ունեցող և հաճախ մարգինալացված փոքր ֆերմերների կենսապահովման պայմանների բարելավմանը, հետևաբար նաև գյուղական աղքատության կրճատմանը։

SDC FORACCA PHOTO (Large)
Швейцарское агентство по развитию и сотрудничеству (SDC) запускает 10-летний проект «Восстановление лесов и изменение климата в Армении» (FORACCA). На период 2023-2033 гг. предусмотрена сумма в 10 млн швейцарских франков (около 11,5 млн долларов США), при условии одобрения парламентом.
Отмечается, что Армения находится на высоте от 375 до 4090 метров над уровнем моря и покрыта различными наземными экосистемами, которые играют ключевую роль в обеспечении биоразнообразия и секвесторания углерода. В то же время страна борется с обезлесением, деградацией лесов и первыми признаками далеко идущих последствий изменения климата. Армения входит в число наименее лесистых стран региона: всего 11% лесного покрова сосредоточено в основном на северо-востоке и юго-востоке.
“FORACCA стремится принести в Армению передовые знания по теме, связанной с изменением климата, чтобы можно было правильно разработать национальную политику, а также чтобы люди лучше понимали необходимость действий и реагировали соответствующим образом. Работая в тесной координации с более широким проектом Всемирного банка ResiLand, FORACCA реализует хорошо продуманную и целостную стратегию для климатически устойчивого и экологически устойчивого будущего для Армении. Его три основные цели заключаются в расширении научного понимания способности Армении решать проблему изменения климата и устойчиво управлять своими лесами; продвигать климатически оптимизированные методы в сельских районах; обеспечивать разработку обоснованной политики для адаптации к изменению климата и эффективного управления лесами.
Для планирования и реализации FORACCA сотрудничает со Швейцарским федеральным институтом исследований леса, снега и ландшафта (ETH-WSL), который является частью всемирно известного Федерального технологического института Цюриха. В Армении Армянский национальный аграрный университет совместно с министерством окружающей среды активно участвует в подготовке этой инициативы. В первый год решается, как и с какими местными организациями проект будет реализован на месте. В течение этого первого года также будет уточнена конкретная географическая направленность проекта. Помимо почвенных и климатических условий, логистики и наличия земли, ключевым фактором при выборе бенефициаров будет сильная заинтересованность и способность общин совместно инвестировать в инновационное агролесомелиорирование и восстановление лесов. В конце этого процесса будет выявлено до 7 участков, находящихся в общинной и/или частной собственности, предпочтительно вблизи охраняемых государственных лесов.
Таким образом, FORACCA поддерживает реализацию национальной лесной политики, усиливает мониторинг лесов и помогает Армении выполнять свои международные обязательства.
Благодаря акценту на предоставлении знаний в интересах конкретных политических реформ и их реализации на местном уровне, будет стимулироваться климатически оптимизированное восстановление лесов и пастбищ, а также инновационные инициативы в области агролесомелиорации. Таким образом, биоразнообразие, а также местный потенциал адаптации к изменению климата будут улучшены, а внутренние возможности по улавливанию CO2 увеличены. В конечном итоге, сосредоточив внимание на устойчивой и инклюзивной лесной политике и практике управления, FORACCA будет способствовать улучшению условий жизни зачастую маргинализированных мелких фермеров, зависящих от лесных ресурсов, – тем самым, сокращению сельской бедности”, - говорится в релизе посольства.